آموزش نصب پایتون ( Python ) در در مک، ویندوز و لینوکس | گام به گام و تصویری

نوشته از هیبو
1401/02/05
آموزش نصب پایتون ( Python ) در در مک، ویندوز و لینوکس | گام به گام و تصویری

زبان برنامه نویسی پایتون به عنوان یک زبان برنامه نویسی چند منظوره، مورد استفاده برنامه نویسان قرار می‌گیرد. به بیان دیگر، پایتون  (Python)یک زبان برنامه نویسی (شیء‌گرا) و کاربردی است که در زمینه توسعه وب، هوش مصنوعی، ساخت ابزار، امنیت شبکه و… دارای محبوبیت زیادی است. خواندن و ترجمه کدها در زبان برنامه نویسی پایتون نسبت به سایر زبان‌های برنامه نویسی آسان‌تر است؛ بنابراین بسیاری از تازه کارها این زبان برنامه نویسی را به عنوان اولین زبان برای شروع کار انتخاب می‌کنند. قبل از آموزش پایتون , ممکن است برای بسیاری از تازه‌کاران حرفه برنامه نویسی این سوال پیش آمده باشد که چگونه پایتون را نصب کنیم؟ باتوجه به کاربرد گسترده این زبان برنامه نویسی، در این مقاله به آموزش نصب پایتون می‌پردازیم.

تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آموزش نصب پایتون

آموزش نصب پایتون در ویندوز

اگر کاربر سیستم عامل ویندوز هستید، لازم است با نحوه راه اندازی پایتون در سیستم عامل ویندوز آشنا شوید.

هنگامی که برای دانلود نرم افزار پایتون به وب سایت (Python Software Foundation) مراجعه می‌کنید، دو نخسه اصلی از این زبان برنامه نویسی در مقابل شما قرار می‌گیرد. در واقع برای دانلود این زبان برنامه نویسی شما دو انتخاب دارید، یکی نسخه نسخه 2 (Python 2) و دیگری نسخه 3 (Python 3) پایتون می‌باشد.

آموزش نصب پایتون

نحوه نصب پایتون در ویندوز بسیار ساده می‎‌باشد. شما می‌توانید براساس نیاز خود یکی از دو نسخه را نصب کنید یا به صورت همزمان هر دو نسخه پایتون را راه اندازی کنید؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم هر دو نسخه پایتون 3 و پایتون 2 را دانلود کنید. در این بخش از آموزش نصب پایتون، نحوه نصب نسخه 3 و نسخه 2 را به شما آموزش خواهیم داد.

مطابق شکل زیر، فایل نصبی پایتون با عنوان x86-64 را دانلود کنید.

آموزش نصب پایتون آموزش نصب پایتون

در ادامه آموزش نصب نسخه 2 پایتون و نسخه 3 پایتون را به صورت جداگانه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

اموزش پایتون

آموزش نصب نسخه 2 پایتون در ویندوز

بسیاری از برنامه نویسان تصور می‌کنند که دانلود نسخه 3 پایتون کارآمدتر خواهد بود، در صورتی که بسیاری از کتابخانه‌های نرم ‌افزاری پایتون، از نسخه 2 این زبان پشتیبانی می‌کنند و با نسخه 3 قابل استفاده نیستند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای کسب تجربه بیشتر در یان زمینه، هر دو نسخه پایتون را روی سیتم عامل ویندوز خود نصب کنید تا بتوانید تفاوت‌های هر نسخه را درک کنید. در واقع با استفاده از نسخه جدید در کنار نسخه قدیمی پایتون، می‌توانید کد نوشته‌های نسخه قدیمی را نیز برای برنامه نویسی استفاده کنید.

برای نصب نسخه 2 پایتون، ابتدا باید پایتون 2 را دانلود کرده و روی سیستم خود اجرا کنید. مطابق تصویر زیر در هنگام نصب، گزینهInstall for all users  را انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش نصب پایتون

در مرحله بعد، مقدار دایرکتوری را بدون تغییر باقی نگه دارید، این مقدار همان Python 27 است و سپس روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش نصب پایتون

در این مرحله مطابق شکل زیر، در بخش Customization یا همان پنجره سفارش سازی نصب پایتون، گزینه Add python.exe to Path را نتخاب نموده و در نهایت از میان گزینه‌هایی که به نمایش گذاشته می‌شود، گزینهWill be installed on local hard drive  را انتخاب کنید. در نهایت با کلیک رو گزینه Next این مرحله را به اتمام برسانید.

آموزش نصب پایتون

با اتمام این مرحله نیازی به ایجاد تغییرات در تنظیمات این زبان برنامه نویسی وجود ندارد. با اتمام مراحل نصب پایتون در ویندوز، در نهایت روی گزینه Finish کلیک نمایید. بنابراین با استفاده از مراحل فوق، نصب نسخه 2 پایتون بروی سیتم عامل ویندوز شما به اتمام رسیده و برای شروع برنامه نویسی در اختیار شما قرار گرفته است.

اموزش پایتون

دوره جامع آموزش پایتون [2022] رایگان! 

آموزش نصب نسخه 3 پایتون در ویندوز

در این قسمت از آموزش نصب پایتون، به نحوه را‌ه‌اندازی نسخه 3 پایتون در ویندوز می‌پردازیم. پس از دانلود نسخه 3 پایتون لازم است آن را روی سیستم ویندوز اجرا کنید. در مرحله اول، گزینه Add Python 3.7 to PATH که در صفحه نخست نمایش داده می‌شود را فعال نمایید. سپس روی گزینه Install Now  کلیک کنید.

آموزش نصب پایتون

 

آموزش نصب پایتون

پس از اتمام مرحله اول، مطابق تصویر زیر با انتخاب گزینه Disable path length limit ، محدودیت اعمال شده روی متغیر MAX_PATH را از بین می‌رود. انتخاب این گزینه هیچ اختلالی در سیستم عامل ویندوز یا دیگر قسمت‌ها ایجاد نخواهد کرد؛ بلکه به زبان برنامه نویسی پایتون اجازه می‌دهد تا از نام‌های طولانی‌تر برای متغیرهای مسیر (Path) استفاده کند. همواره به به برنامه ‌نویسان پایتون توصیه می‌شود که این گزینه را انتخاب کنند. اما در صورتی که تمایلی به از بین بردن محدودیت اعمال شده روی متغیر MAX_PATH نداشته باشید، از انتخاب این گزینه خودداری کنید. در پایان، با کلیک روی گزینه Close  مراحل نصب پایتون نسخه 3 در ویندوز شما به پایان خواهد رسید.

آموزش نصب پایتون

لازم به ذکر است، کاربرانی که از ویندوز استفاده می‌کنند، باید اطمینان حاصل کنند که گزینه افزودن Python.exe به مسیر سیستم را در طول نصب بزنند. این کار را می‌توان با انتخاب گزینه «Add  python.exe to path» انجام داد و سپس هارد درایو اصلی را به عنوان محل نصب انتخاب کرد.

آموزش نصب پایتون در لینوکس

در این بخش به آموزش نصب پایتون در سیستم لینوکس می‌پردازیم. نسخه 3.7 پایتون به ویژگی‌هایی مانند ارزیابی با تأخیر حاشیه ‌نویسی‌های نوعی (Postponed Evaluation of Type Annotations) و پشتیبانی از کلاس‌های داده‌ای  (Data Classes) مجهز شده است، بنابراین ابتدا نحوه راه‌اندازی نسخه 3.7 پایتون در لینوکس را آموزش خواهیم داد.

برای نصب پایتون در لینوکس دو روش وجود دارد:

  1. از ابزار apt در نسخه 18.04 توزیع ابونتو (Ubuntu) از سیستم عامل لینوکس، استفاده می‌شود.
  2. از روش روش ساختن (Build) یا کامپایل کردن (Compile) زبان پایتون از کدهای منبع آن، جهت نصب پایتون در لینوکس استفاده می‌شود.

 

نحوه نصب نسخه 3.7 پایتون با استفاده از ابزار apt در لینوکس

در این روش ابتدا لازم است بسته‌های نرم‌افزاری بروز رسانی و پیش‌نیازهای لازم برای نصب پایتون در لینوکس  (Ubuntu)  مطابق زیر آماده شود:

sudo apt update
sudo apt install software-properties-common

در مرحله دوم باید deadsnakes PPA  به لیست مخزن‌های نرم‌افزاری در لینوکس اضافه می‌شود:

sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa

در این مرحله با مشاهده دستور زیر، برای ادامه فرآیند روی گزینه Enter کلیک کنید:

Press [ENTER] to continue or Ctrl-c to cancel adding it.

در نهایت با استفاده از دستور زیر و با اتمام فعال سازی مخزن نرم‌افزاری deadsnakes PPA، نسخه 3.7 پایتون را نصب کنید.

sudo apt install python3.7

مطابق مراحل بالا نصب نسخه 3.7 پایتون بر روی لینوکس به اتمام رسیده است، برایا اطمینان از نصب پایتون روی این سیستم عامل می‌توانید دستور زیر را نیز اجرا کنید:

python3.7 --version

آموزش نصب نسخه 3.7 پایتون با استفاده از روش کامپایل کردن در لینوکس

در این روش با کامپایل کردن نسخه 3.7 پایتون از روی کدهای منبع‌ها آشنا خواهیم شد. در مرحله اول لازم است لیست بسته‌های نرم ‌افزاری بروز رسانی و بسته‌های نرم‌ افزاری لازم برای کامپایل کردن پایتون از روی کدهای منبع مطابق دستور زیر نصب شوند.

sudo apt update
sudo apt install build-essential zlib1g-dev libncurses5-dev libgdbm-dev libnss3-dev libssl-dev libreadline-dev libffi-dev wget

 

در مرحله دوم ، با استفاده از دستور wget، کدهای منبع پایتون، را از صفحه دانلود پایتون دانلود کنید.

wget https://www.python.org/ftp/python/3.7.3/Python-3.7.3.tar.xz

در مرحله سوم پس از دانلود کدهای منبع پایتون، باید فایل فشرده tarball را با استفاده از دستور زیر از حالت فشرده خارج کنید:

tar -xf Python-3.7.3.tar.xz

در مرحله چهارم، باید به آن دایرکتوری که کدهای منبع پایتون در آن ذخیره و از حالت فشرده خارج شده‌اند، مراجعه و اسکریپت configure را اجرا کنید. این اسکریپت، یک بررسی کلی در سیستم انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که تمامی  (Dependencies) برنامه‌نویسی برای کامپایل کردن کدهای منبع پایتون موجود هستند.

cd Python-3.7.3
./configure --enable-optimizations

در مرحله بعد با استفاده از دستور make باید فرآیند کامپایل کردن کدها را آغاز کنید. همچنینبرای این که فرایند ساختن یا کامپایل کردن کدهای منبع پایتون سریع‌تر انجام شود، نشانه j  را بر حسب پردازنده سیستم خود تغییر دهید.

make -j 4

در مرحله بعد پس از تکمیل فرآیند کامپایل کردن کدهای منبع پایتون، از خط دستوری زیر برای نصب باینری‌های پایتون استفاده نمایید:

sudo make altinstall

لازم به ذکر است که استفاده از کد استاندارد make install سبب (Overwrite) شدن باینری پیش‌فرض سیستم برای پایتون 3 خواهد شد.

در نهایت با اتمام مراحل فوق، نسخه 3.7 پایتون در توزیع Ubuntu از سیستم عامل لینوکس نصب شده و آماده استفاده می‌باشد. شما می‌توانید برای اطمینان از نصب پایتون در لینوکس از دستور زیر استفاده کنید:

python3.7 --version

اموزش پایتون

آموزش پایتون با گرایش امنیت | پایتون سیاه 

آموزش نصب پایتون نسخه 3.7  در مک

برای آموزش نصب پایتون در مک روش‌های مختلفی وجود دارد، به عنوان مثال یکی از روش‌های متداول نصب پایتون در مک، دانلود نسخه آماده نصب از وب سایت رسمی (بنیاد نرم افزاری آپاچی) است. با این حال بسیاری از برنامه نویسالن ترجیح می‌دهند برای نصب پایتون در مک از مدیریت بسته‌های نرم ‌افزاری یا  (Package   Manager) استفاده کنند. با این روش نصب، مدیریت تمامی وابستگی‌ها یا  (Dependencies)برای برنامه نویسان امکان پذیر می‌باشد.

در کامپیوترهای شرکت اپل نسخه 2 پایتون به طور پیش فرض نصب شده است. بنابراین به آموزش نصب نسخه 3 پایتون در کامپیوترهای مک می‌پردازیم. مراحل نصب نسخه 3 پایتون در مک به شرح زیر است:

مرحله اول نصب نسخه 3 پایتون در مک

با استفاده از دستور زیر می‌توانید نسخه پیش فرض نصب شده از پایتون روی سیستم عامل مک را مشاهده نمایید. برای این منظور لازم است دستور زیر را در پنجره ترمینال سیستم عامل مک وارد کرده و سپس روی دکمه Enter  کلیک کنید.

python --version

در صورتی که نسخه 3 زبان برنامه نویسی پایتون روی سیستم عامل مک نصب شده باشد، لازم است نسبت به بروز رسانی آن اقدام کنید.

آموزش ترفندهای کاربردی پایتون

مرحله دوم نصب نسخه 3 پایتون در مک

برای نصب پایتون در مک از ابزار Homebrew استفاده می‌شودکه ابزاری برای مدیریت بسته‌های نرم ‌افزاری در سیستم عامل مک مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابزار Homebrew برای اجرای صحیح، به بسته Xcode شرکت اپل نیاز دارد. بنابراین، ابتدا با استفاده از دستور زیر، بسته Xcode روی سیستم عامل مک نصب کنید:

$ xcode-select --install

در مرحله بعد برای نصب ابزار Homebrew از دستور زیر استفاده نمایید:

/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"

در نهایت برای برای اطمینان از نصب ابزار Homebrew در سیستم عامل مک، از خط دستوری زیر استفاده کنید:

 $ brew doctor

مرحله سوم نصب نسخه 3 پایتون در مک

در این مرحله برای نصب این نسخه زبان برنامه نویسی پایتون در مک، لازم است دستور زیر را وارد کنید:

$ brew install python3

برای اطمینان از نصب صحیح نسخه 3 زبان پایتون روی سیستم عامل مک، از خط دستوری زیر استفاده کنید:

$ python3 --version

برای اینکه واسط خط دستور جهت اجرای دستورات پایتون (Python shell) را در سیستم عامل مک باز کنید، دستور زیر را در پنجره ترمینال تایپ و کلید Enter را بزنید:

$ python3

در صورتی که بخواهید از Python shell خارج شوید، می‌توانید دستور ()exit را در پنجره ترمینال تایپ کنید و یا ترکیب کلیدهای Ctrl و D را به طور هم‌زمان فشار دهید (Ctrl-D).

جمع بندی نصب پایتون در سیستم عامل های مختلف:

هدف از این مقاله آموزش نصب پایتون به کاربران است. افرادی که نیاز به نصب پایتون دارند، بهترین راه مراجعه وب‌سایت رسمیPython  است. در این وب ‌سایت می‌توانید نسخه‌ای از پایتون که مناسب سیستم‌ عامل شما است (۳۲ یا ۶۳ بیت) را نصب کنید. به طور خلاصه نحوه نصب پایتون در سیستم عامل مک، لینوکس و ویندوز به شرح زیر است:

  • ویندوز:

برای نصب زبان برنامه نویسی پایتون روی سیستم عامل ویندوزتنها کافی است پایتون را از PSF دانلود کنید و مطابق مراحل ذکر شده در مقاله فرآیند نصب را به اتمام برسانید.

  • مَک:

اغلب کامپیوترهای Mac OS X پایتون نسخه ۲ را به صورت پیش فرض دارند که برای استفاده بسیار مناسب می‌باشد. برای نصب آخرین نسخه از زبان برنامه نویسی پایتون یعنی نسخه 3 روی سیستم عامل مک، می‌توانید مطابق دستور ذکر شده در بالا عمل کنید.

  • لینوکس:

پایتون در اغلب سیستم عامل‌های لینوکس وجود دارد. کاربران ابتدا باید نسخه کنونی نصب شده روی سیستم خود را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را با استفاده از مدیر بسته نصب شده روی سیستم عامل خود ارتقا دهند.

اموزش پایتون

نظرات

ثبت نظر جدید

این مطلب هنوز هیچ نظری نداره، تو اولیش رو بنویس :)

آموزش پایتون