بررسی تفاوت ui و UI | ux بهتر است یا UX ؟

نوشته از هیبو
1401/01/06
بررسی تفاوت ui و UI | ux بهتر است یا UX ؟

همه کاربران فضای مجازی هنگام کار کردن با نرم‌افزار‌های مختلف با موارد متنوعی روبه‌رو می‌شوند که همه آن‌ها سیستم‌های ظاهر زیبایی دارند اما در باطن کار کردن با آن‌ها بسیار مشکل است و یا بالعکس. در این مقاله ما سعی داریم که دو مفهوم ui و ux را از نظر تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند مورد بحث و بررسی قرار دهیم. بنابراین در آخر این مقاله شما با تفاوت ui و ux و اینکه آیا UI بهتر است یا UX ؟ بیشتر آشنا خواهید شد.

تفاوت ui و ux

‌ui چیست؟

‌ui مخفف عبارت User Interface است که این کلمه خود به معنای طراحی رابط کاربری می‌باشد. بنابراین ui قسمتی از وب سایت یا اپلیکیشن است که کاربران می‌توانند آن را مشاهده کنند و این طراحی بیشتر جنبه گرافیکی دارد.

در وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها طراحی بخش ui ظاهر همه بخش‌ها را در راستای تکامل جلوه‌های ایده آل هدایت می‌کند. طراحان با استفاده از گرافیست‌های سایت و برنامه‌نویس front end طراحی رابط کاربری را پیاده‌سازی می‌کنند.

در خصوص تفاوت UI و UXچیست؟ باید بگوییم که طراحی بخش ui مسئول رسیدگی به چگونگی ظاهر منو، هماهنگی رنگ دکمه جستجو با رنگ اصلی سایت و طراحی مربوط به بنر‌های تبلیغاتی را بر عهده دارد.

اما اگر عمیقاً بخواهیم تفاوت بین ui و ux را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و به این سوال کاربران که ui بهتر است یا ux؟ جواب بدهیم باید ابتدا در خصوص وظایف و کاربرد‌های دو مفهوم ui و ux مطالبی بیان کنیم.

بررسی تفاوت ui و ux

Ux چیست؟

ux مخفف عبارت User Experience به معنای طراحی تجربه کاری باشد. بنابراین کاربر هنگام کار با اجزای مختلف سایت احساس راحتی می‌کند و بدین ترتیب ux جوانب تعامل کاربر را با هر بخش از سایت تحت کنترل دارد.

همه کاربران باید در خصوص تفاوت ui و ux مطالعه داشته باشند تا بتوانند تشخیص مسئولیت‌ها و وظایف آن‌ها بهترین نوع را انتخاب کنند. اما اگر کاربران بخواهند جواب این سوال که ui بهتر است یا Ux؟ را پیدا کنند باید به سراغ منابع معتبر بروند.

اما مسئله دیگر این است که باید مسائل مربوط به طراحی ux را جهت آشنایی بیشتر با آن بشناسیم تا بتوانیم به تفاوت بین ui و ux پی ببریم. در ux باید طراحی سایت طوری باشد که کاربران بتوانند به راحتی به هر بخش از سایت دسترسی داشته باشند. همچنین برای کار کردن با هر قسمت از سایت باید راحتی کاربر پیش‌بینی شده باشد.

جوانب طراحی UX:

نکته قابل توجه اینکه طراحی تجربه کاربری جنبه اول در طراحی ux بود. جنبه دوم در طراحی ux مربوط به هدایت کاربر است. به این معنا که با استفاده از شگرد‌های خاص طراحی باید بتوانیم کاربران یک صفحه را به صفحه دلخواه خود منتقل کنیم.

در بخش هدایت کاربر باید با استفاده از تکنیک‌های طراحی بتوانیم کاربر را قانع کنیم تا اهداف ما را در وب سایت دنبال کند. به عبارت دیگر جنبه دوم یا همان تجربه کاری آن دسته از اقداماتی است که کاربر از لحظه ورود به سایت تا لحظه خرید آن‌ها را انجام می‌دهد.

‌ux مسئولیت قرار دادن گزینه‌ها در منوی سایت، تعیین محل قرار گرفتن باکس جستجو و بنر‌های تبلیغاتی را برعهده دارد.

وب دیزاینر کیست؟ طراح وب و برنامه نویس چه تفاوتی دارند؟

 تفاوت Ui و Ux

اگر مطالب ارائه شده در این مقاله را به طور دقیق مورد توجه قرار دهید با تفاوت UI و UX چیست؟ آشنا خواهید شد. این نوع اصطلاح دو مفهوم کاملا متفاوت از هم هستند اما در بیشتر مواقع کاربران این دو مفهوم را با هم اشتباه می‌گیرند.

تفاوت در هماهنگی صفحه:

در جواب سوال اینکه Ui بهتر است یا Ux؟ باید بگویم که طراحان سایت از ui جهت طراحی ظاهر سایت بهره می‌برند درحالی که ux را برای هماهنگی طراحی با نیاز‌های کاربر، افزایش اعتماد و وفاداری کاربران و بالا بردن نرخ تبدیل مورد استفاده قرار می‌دهند. موارد مطرح شده بزرگترین تفاوت ui و ux است.

فیلتر محصولات:

اگر بخواهیم شما را بیشتر با مفهوم ui و ux بیشتر آشنا کنیم، می‌توانیم از فیلتر محصولات در وب سایت‌ها کمک بگیریم تا تفاوت بین ui و ux در ذهن شما بهتر جا بیفتد. به هنگام خرید اینترنتی همه کاربران با فیلتر‌هایی مواجه می‌شوند.

نکته قابل توجهی که در این فیلتر‌ها وجود دارد رابطه بین گزینه‌ها و طراحی بین آن‌ها است. شاید اصلاً شما به گزینه‌های موجود در این فیلتر‌ها توجه نکرده باشید. در این فیلتر‌ها ظاهر هر فیلد و نحوه نمایش گزینه‌ها به طراحی ui برمی‌گردد. اما نحوه توزیع گزینه‌ها در فیلتر و اینکه بخش فیلتر محصول در کجای صفحه قرار گرفته است با بحث طراحی ux مرتبط است.

ui بهتر است یا ux ؟

شباهت UI و UX:

شباهت ui و ux این است که هر دوی این دو مفهوم با حرف u شروع می‌شوند اما تفاوت ui و ux چیزی فراتر از این شباهت است. کسی که مسئولیت طراح تجربه کاربری را برعهده دارد، به طور منظم ابتدا برخورد مشتری با محصول و سپس خدمات را برنامه‌ریزی و ساماندهی می‌کند.

بدین ترتیب این شخص خود را جای کاربر می‌گذارد و شرایط فرد را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد. این مورد را در نظر می‌گیرد که کاربر پس از ورود به سایت یا اپلیکیشن سراغ کدام گزینه‌ها می‌رود و به کجا هدایت می‌شود.

اهداف:

همچنین این مورد را مورد بررسی قرار می‌دهد که در این اپلیکیشن چه چیزی برای کاربر نشان داده می‌شود و مهم‌تر از همه هدف کاربر از ورود به سایت چه بوده است؟

افراد با اهداف مانند: ثبت نام در سایت، خرید یا ثبت آدرس ایمیل به سایت مراجعه می‌کنند. بدین ترتیب فردی که مسئول طراح تجربه کاربری است با در نظر گرفتن هر یک از این گزینه‌ها راهکار‌های مناسبی برای خدمات‌رسانی به کاربران پیش‌بینی می‌کند.

ارتباط بین UI و UX:

در خصوص پرسش اکثر کاربران کهui بهتر است یا ux؟ باید ذکر کنیم که ui تنها با بخش کوچکی از ux سروکار دارد. در حالیکه طراح تجربه کاربری بعد از اتمام طراحی منظم به بررسی رفتار کاربر و آزمایش راهکار‌هایی جهت بهبود تجربه کاربر در برخورد با محصول می‌پردازد. همین آزمایش‌ها و در نظر گرفتن راهکار‌های جدید و موثر باعث بهبود ui در به‌روزرسانی‌های جدید خواهد شد.

جی کوئری چیست ؟ میانگین درامد، مزایا و معایب زبان برنامه نویسی جی کوئری 

چگونه می‌توانیم با ui و ux بیشتر آشنا شویم؟

یکی از سوالات مهم در زمینه تفاوت ui و ux که بیشترین بازخورد را داشته است، عبارت است UI بهتر است یا UX؟

اما قبل از اینکه بخواهیم به این سوال جواب بدهیم، می‌خواهیم در رابطه با آموزش بهتر و بیشتر در خصوص ui و ux مطالبی بیان کنیم.

همه کاربران بعد از اینکه با تفاوت UI و UX چیست؟ آشنا شدند، شاید این سوال برایشان پیش آمده باشد که از چه طریقی می‌توانند ui و ux را آموزش ببینند؟ در زمینه آموزش ui و ux دوره‌های آموزشی حضوری و پکیج‌های آموزش وجود دارد.

افراد علاقمند به یادگیری می‌توانند از این دوره‌های آموزشی بهره ببرند. در بیشتر این دوره‌ها مبنای کار، آموزش اصولی جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مفاهیم Ui و Ux است. همچنین اساتید مجرب با استفاده از تکنیک‌های خاص نحوه طراحی رابط کاربری با نرم‌افزار ADOBE XD را آموزش می‌دهند.

کاربران بعد از آشنایی با تفاوت ui و ux می‌توانند یکی از این دو مورد را جهت تکمیل پروژه‌های خود مورد استفاده قرار دهند.

آیا ui بهتر است یا ux ؟

کدام یک، UI یا UX ؟

اگر چه مفهوم ui و ux معنایی متفاوت از یکدیگر دارند، اما در طراحی جدا از هم نیستند. به عبارت دیگر ui و ux دو مکمل هستند و طراحان با استفاده از این دو مفهوم است که طراحی‌های زیبا و کاربردی را به وجود می‌آورند. هر کدام از این دو مفهوم کارایی خاص خود را دارد.

به طور مثال ممکن است شما نیز با سایتی مواجه شده باشید که دکمه جستجو در آن طراحی نشده باشد، در این صورت است که شما به ارزش ux در طراحی پی خواهید برد.

پس در جواب سوال ” ui بهتر است یا ux؟ با قطعیت نمی‌توانیم یکی از این دو مفهوم را بر دیگری ترجیح داده و مثلاً بگوییم کهui بهتر است. در حالت کلی هر هر دو مفهوم ui و ux مهم و تکمیل‌کننده یکدیگر هستند.

زمینه های شغلی  UI و UX:

در شرکت‌های نوپا مسئولیت طراح رابط کاربری بر عهده صاحب شرکت می‌باشد. این فرد با استفاده از تکنیک‌های طراحی سایت درخواست‌های خود را برای اعضای گروه می‌فرستد اما در شرکت‌های بزرگ و معتبر فردی را جهت انجام طراحی و بررسی تجربه کاربری استخدام می‌کنند. معمولاً نتیجه‌ای که با طراحی این فرد متخصص به دست می‌آید در مقایسه با طراحی‌های صاحب شرکت بسیار کارآمد‌تر است.

در کشور ما مطالعات مرتبط با تفاوت ui و ux نشان داده که مسئولیت طراح تجربه کاری یا همان ux کار را به افرادی که در شغل‌هایی مانند: بازاریابی یا مدیریت شرکت مهارت و توانایی دارند، واگذار می‌شود. بنابراین در بیشتر شرکت‌های ایرانی استخدامui کار به صورت گسترده وجود دارد ولی ux کار به آن صورت استخدام نمی‌شود.

وظایف طراح تجربه کاری یا ux

یک طراح تجربه کاربری اکثرا با تمام افراد تیم در ارتباط است. به همین دلیل باید مهارت‌های برقراری رابطه اجتماعی را کسب کرده باشد. همچنین فرد باید به تمام ابزار‌های تحقیق و آنالیز مسلط باشد تا بتواند اهداف شرکت‌ها را از ایجاد سایت تحقق ببخشد.

در خصوص تفاوت ui و ux نکته مهم و قابل توجهی که وجود دارد این است که دو مفهوم ui و ux با هم تعامل دارند و در ارتباط هستند اما وظایف این دو با هم تفاوت زیادی دارند. توجه به ux کار و وظایف آن می‌تواند در بهبود طراحی سایت ما نقش بسزایی داشته باشد و بدین ترتیب به موفقیت کسب و کار ما کمک کند.

طراحی تجربه کاربری یا ux کار مسئولیت:

  • مدیریت و بررسی رفتار کاربر
  • برنامه‌ریزی جهت توسعه محصول
  • بررسی عملکرد بخش مارکتینگ
  • تمرکز روی اطلاعات ارائه شده به کاربر یا اطلاعات گرفته شده از کاربر
  • بررسی و انتخاب محتوا و متن‌های بارگزاری شده در سایت یا محصول را برعهده دارد.

اگر بخواهیم در رابطه با این موضوع که ui بهتر است یا ux؟ بحث کنیم، جا دارد اهمیت هر دو مفهوم را یادآور شویم. بنابراین طراح رابط کاربری نیز به اندازه طراح تجربه کاربری مهم و حائز اهمیت است.

اگر به طراحی سایت علاقه دارید، همین حالا میتوانید در دوره آموزش حرفه ای طراحی قالب با Html Css FlexBox از صفر ثبت نام کنید.

بررسی کامل تفاوت ui و ux

وظایف طراح رابط کاربری یا ui

مسئولیت ui کار یا طراح رابط کاربری در دو جنبه بررسی می‌شود. این نوع جامعه عبارتند از: طراح رابط کاربری، کدنویسی رابط کاربری یا اجرای نهایی.

در اکثر شرکت‌ها این دو بخش کاملاً از هم جدا هستند. به این صورت که طراحی که در زمینه در ترافیک تخصص دارد ابتدا طرح را به صورت ساده بر روی کاغذ ترسیم می‌کند و بعد آن طرح ابتدایی را با استفاده از ابزار‌هایی مانند فتوشاپ بر روی سایت پیاده می‌کند.

مراحل اجرایی UI:

این فرد با طراح تجربه کاربری ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین با مشورت این دو فرد کار برنامه‌ریزی و طراحی انجام می‌گیرد.

بعد از اینکه طرح بر روی محصول پیاده شد قدم بعدی کدنویسی طرح است. این مسئولیت بر عهده برنامه‌نویس واقع شده است. برنامه‌نویس عملاً هیچ تغییر و تحولی در طرح انجام نمی‌دهد.

در خصوص تفاوت UI و UX چیست؟ شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که برنامه‌نویس اگر تغییری در طرح ایجاد نمی‌کند پس چه مسئولیتی بر عهده دارد؟ برنامه‌نویس مسئولیت تبدیل طرح به کد را برعهده دارد. به عبارت دیگر مسئولیت ایده پردازی و طراحی گرافیکی طرح بر عهده برنامه‌نویس است.

در نهایت برنامه‌نویس، طرح ارائه شده از سوی طراح رابط کاربری را به کد تبدیل می‌کند.

حال که این مقاله را مورد مطالعه قرار دادید، بیشتر با تفاوت ui و ux آشنا شدید. همچنین دیگر قادر خواهید بود که به پرسش ” ui بهتر است یا ux؟ نیز جواب قانع‌کننده بدهید.

ابزار کار طراح رابط کاربری ui

همانطور که قبلاً اشاره شد طراح رابط کاربری در دو جنبه فعالیت می‌کند اما بخش طراحی گرافیکی مهمتر از بخش کد‌نویسی می‌باشد. در بخش مذکور( طراحی گرافیک) چهار ابزار بیشتر از همه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ابزار‌ها عبارتند از:

  • قلم و کاغذ
  • فتوشاپ یا ایلوستریتو
  • Sketch
  • Adobe xd

اما در بخش کد‌نویسی فرد می‌تواند از گزینه‌های بیشتری استفاده کند.

UI و UX، مهم و تاثیرگذار:

احتمالا شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که روزانه با یکی از عبارت‌های ui و ux سر و کار دارید ولی هنوز نتوانسته‌اید به‌طور دقیق تفاوت ui و ux را کامل متوجه شوید. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با این دو مفهوم بیشتر آشنا کنیم.

Ux مخفف کلمه User Experience و در معنای تجربه کاربری متداول است. Ui مخفف کلمه user interface و در معنای رابط کاربری رایج است. ui بخشی از ux است.

به عبارت دیگر ui را می‌توان زیر مجموعه ux به حساب آورد. Ui به جلوه‌های ظاهری سایت یا محصول دلالت دارد و ux به مسیری که کاربر از ابتدای مراجعه خود به سایت یا اپلیکیشن طی می‌کند، می‌پردازد.

در رابطه با این موضوع که ui بهتر است یا ux؟ نظرات مختلفی وجود دارد. اما یقینا نمی‌توان هیچ کدام از این دو مفهوم را بر دیگری برتری داد. زیرا در ارتباط با هم هست که این دو مفهوم معنا پیدا می‌کنند و با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند.

نظرات

ثبت نظر جدید
Leoman
کاربر
1402/06/12
مقاله بسیار کامل و جامع بود. با تشکر
تمام نظرات نمایش داده شده است.