50 درصد تخفیف تابستانه سبزلرن رو از دست نده از دستش نمیدم!
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز

وب دیزاینر کیست؟ طراح وب و برنامه نویس چه تفاوتی دارند؟

محمدامین سعیدی راد
1400/05/18
476
وب دیزاینر کیست؟ طراح وب و برنامه نویس چه تفاوتی دارند؟

وب دیزاینر کیست؟

وب دیزاینر کیست؟ اگر شما در حوزه طراحی و برنامه نویسی وب فعالیت داشته باشید، قطعا کلماتی مثل وب دیزاینر، برنامه نویس وب، توسعه دهنده وب، طراح Ui/Ux و … به گوشتان خورده است.این مفاهیم و اصطلاحات چند مورد از مهم ترین مفاهیمی است که در حوزه وب مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است معنی برخی از آن ها را ندانید. در این مقاله قصد داریم معنی و کاربرد هر کدام از مفاهیم ذکر شده و همچنین وظایف هر کدام از آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

همچنین بخوانید: بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع

مزایای در ارتباط بودن طراح و برنامه نویس وب

وب دیزاینر کیست از آن جایی که یک برنامه نویس وب (فرانت اند کار) نیز در حوزه ظاهر و فرانت اند تجربه هایی دارد و ممکن است اطلاعاتی در زمینه Ui و Ux داشته باشد که یک طراح آن ها را نداند یا در پیاده سازی طرح مورد نظر فراموش کرده باشد.

برای همین دلیل بهتر است که طراح و برنامه نویس وب با یکدیگر در ارتباط باشند تا نواقص احتمالی را برطرف کرده و برای تولید قالب نهایی به عنوان بهترین قالب ممکن تلاش کنند.

تجربه نشان داده است که در ارتباط بودن طراح گرافیکی و برنامه نویس وب می تواند باعث بهتر شدن قالب و محصول کلی شود. شما همچنین میتوانید در وب سایت targetjobs در رابطه با این موضوع که یک وب دیزاینر واقعی کیست نیز اطلاع نیز کسب کنید .

آموزش جاوا اسکریپت

یک طراح وب باید چه مهارت هایی را داشته باشد؟

وب دیزاینر کیست؟ قبل ها برای طراحی عمدتا از نرم افزار فتوشاپ استفاده می شد اما امروزه نرم افزار های بیشتر و بهتری برای حوزه گرافیک و طراحی وجود دارند که از آن ها استفاده می شود.

امروزه برای طراحی و گرافیک عمدتا از تکنولوژی هایی مثل Adobe Xd، Adobe Illustrator، Figma و … استفاده می شود و شما با کسب تخصص کافی در هر کدام از آن ها می توانید وارد بازار کار شده و کسب درآمد کنید.

نرم افزار Adobe XD یکی از نرم افزار های شرکت Adobe است که برای طراحی و پیاده سازی Ui و Ux یک محصول مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربرد های Adobe XD می توان به طراحی و پیاده سازی طرح اولیه وب سایت ها، اپلیکیشن های موبایل، بنر های مختلف و … اشاره کرد. سبز لرن

Figma یک برنامه مبتنی بر وب است که برای پیاده سازی Ux و رابط کاربری مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید از فیگما برای انجام هر نوع طراحی گرافیکی اعم از وب سایت ها، طراحی رابط کاربری برای برنامه های تلفن همراه، طراحی نمونه های اولیه، ایجاد پست در رسانه های اجتماعی و طرح های مختلف استفاده کنید. Figma با سایر ابزارهای ویرایش گرافیکی متفاوت است و قابلیت های خیلی خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

فیگما در مقایسه با رقبا و نرم افزار های گرافیکی به دلیل حجم و قابلیت هایی که دارد امروزه به یک برنامه بسیار محبوب و پر استفاده تبدیل شده و حجم قابل توجهی از بازار کار را به خود اختصاص داده است.

تکنولوژی های ذکر شده فقط چند مورد از مهارت ها و تکنولوژی هایی هستند که یک طراح باید کار با آن ها را بلد باشند و علاوه بر موارد ذکر شده باید مفاهیم و اصطلاحات موجود در مورد Ui و Ux را نیز بلد باشند.

یک برنامه نویس وب باید چه مهارت هایی را داشته باشد؟

در قسمت قبل در مورد مهارت های یک طراح وب صحبت کرده و ابزار ها و مفاهیم مورد نیاز برای یک طراح را مطرح کردیم.

در این قسمت در مورد مهارت های یک برنامه نویس وب صحبت خواهیم کرد.

کلمه “برنامه نویس وب” یک کلمه کلی است که به دو شاخه کلاینت ساید (فرانت اند) و سرور ساید (بک اند) تقسیم می شود که در این مقاله در مورد یک برنامه نویس فرانت اند صحبت خواهیم کرد.

برنامه نویس فرانت اند شخصی است که طرح یک وب سایت را برنامه نویسی کرده و با کد های نوشته شده، ظاهر وب سایت را تشکیل می دهد.

مهارت های اصلی و پایه ای که یک برنامه نویس وب باید بلد باشد، تسلط بر زبان های Html، Css و جاوا اسکریپت است.

متاسفانه یا خوشبختانه حوزه برنامه نویسی وب یکی از حوزه های برنامه نویسی است که گستردگی زیادی نسب به بقیه حوزه های موجود دارد و شما برای فعالیت در این حوزه باید تکنولوژی ها و ابزار های زیادی را بلد باشید.

البته این گستردگی باعث افت کیفیت کار شما و فراموش کردن قواعد هر ابزار نمی شود، چون هر کدام از آن ها به دیگری وابسته است. به عنوان مثال شما در هر وب سایتی که پیاده سازی می کنید، قطعا از زبان های Html، Css و جاوا اسکریپت استفاده می کنید و همین وابستگی بین آن ها باعث می شود هیچگونه فراموش کردن و از یاد بردنی در کار نباشد.

یک برنامه نویس وب علاوه بر مهارت های اصلی که بالاتر گفته شد، باید به تکنولوژی هایی مثل بوت استرپ، تیلویند، وب پک، NPM، ری اکت و … نیز مسلط باشد و بعد از مسلط شدن به تکنولوژی های ذکر شده به سطح قابل قبول بازار کار رسیده و می تواند از روش های مختلفی کسب درآمد کند.

در کل یک برنامه نویس فرانت اند بر خلاف یک طراح وب با کد و کد نویسی سر و کار دارد. وب دیزاینر کیست؟

وب دیزاینر کیست و با برنامه نویس وب چه تفاوتی دارد؟

در قسمت های قبل به وضوح با مهارت های طراح و برنامه نویس آشنا شده و همچنین متوجه شدیم که یک طراح با ابزار هایی مثل فیگما، XD و … و یک برنامه نویس فرانت اند با تکنولوژی هایی مثل Html، Css، JavaScript و در کل با کد سر و کار دارد.

فرض کنید که یک شرکت برنامه نویسی قصد دارم یک وب سایتی برای اداره شهرداری پیاده سازی کند.

ابتدا طراح ها و دیزاینر های شرکت طرح های لازم برای وب سایت را با ابزار هایی مثل فیگما و XD پیاده سازی می کنند.

سپس طرح هایی که توسط دیزاینر ها طراحی شدند، در اختیار برنامه نویس های شرکت قرار می گیرند و برنامه نویس ها طرح های موجود را کد نویسی می کنند.

یک دیزاینر به هیچ وجه وارد فاز کد نویسی نشده و همچنین یک برنامه نویس هرگز وارد فاز دیزاین نمی شود و این دو حوزه کاملا مکمل همدیگر هستند و شما به هر کدام از این حوزه ها که علاقه داشته و در آن ها به تخصص رسیده باشید، می توانید وارد بازار کار شده و به کسب درآمد بپردازید.

این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که پیاده سازی یک اپلیکیشن موبایل نیز همین روند را طی می کند. ابتدا شخص دیزاینر طرح های لازم را طراحی می کند و سپس آن ها را در اختیار برنامه نویس موبایل قرار می دهد تا آن ها را کد نویسی کرده و اپلیکیشن نهایی آماده عرضه شود. وب دیزاینر کیست؟

آموزش جاوا اسکریپت

نیم نگاهی به آینده شغلی طراحی و برنامه نویسی وب

زمانی که بحث به سمت پول و درآمد کشیده می شود، اسم کلمه بازاریابی و مارکتینگ می درخشد. اگر شما در حوزه بازاریابی و مارکتینگ فعالیت داشته باشید، قطعا می دانید که اولین گام برای فروش یک محصول یا خدمات، ایجاد نیاز است.

پس زمانی که یک جامعه یا یک شخص به یک محصول یا خدمات نیاز داشته باشند، با قاطعیت می توان گفت که بازار آن محصول و خدمات همچنان گرم و پابرجا است و می توان روی آن حساب باز کرد.

امروزه قطعا متوجه شده اید که هر اداره، سازمان و شرکت موجود در کشور های مختلف از جمله ایران به جای تعامل حضوری با کاربر و مشتریان، ترجیح می دهند وب سایت یا اپلیکیشن داشته در از طریق آن ها به صورت آنلاین با کاربران و مشتریان خود در ارتباط باشد.

مخصوصا امروزه با وجود کرونا تمام مدارس و دانشگاه های کشور به صورت مجازی به کار خود ادامه دادند.

پس تا زمانی که همچین نیازی وجود دارد، بازار کار طراحی و برنامه نویسی وب همچنان داغ است و رفته رفته با افزایش شرکت ها و ادارات مختلف، این نیاز نیز بیشتر شده و بازار کار برای طراحان و برنامه نویسان وب بیشتر می شود.

در ادامه همین مقاله در مورد درآمد های طراح و برنامه نویس وب نیز صحبت خواهیم کرد.

شغل طراحی و برنامه نویسی سایت برای چه کسانی مناسب است؟

وب دیزاینر کیست؟

برنامه نویسی یک حوزه شغلی پر چالش است در هر پروژه ای که انجام دهید، قطعا به مشکلات و چالش های زیادی بر میخورید که برای برطرف کردن آن ها مستلزم صبر، حوصله، جستجوی راه حل برای رفع مشکل و استفاده از آزمون و خطا است.

علاوه بر مهارت های نرمی که بالاتر ذکر شد، یک برنامه نویس باید ذهن تحلیل گر و محاسباتی داشته باشند. احتمالا شنیده اید که یکی از پیش نیاز های برنامه نویسی بلد بودن علم ریاضی است.

منظور از این جمله این نیست که ما در پروژه های برنامه نویسی حتما از انتگرال، مشتق، حد و … مباحث پیشرفته ریاضی استفاده می کنیم؛ بلکه منظور این است قوه حل مسئله ای که ریاضی به ما می دهد، در حوزه برنامه نویسی به ما کمک می کند تا بتوانیم محاسبات لازم را سریع تر و با استفاده از بهینه ترین روش انجام دهیم.

منظور از این تعاریف این نیست که شما برای ورود به حوزه برنامه نویسی باید علم ریاضی را به خوبی بلد باشید، بلکه منظور این است که باید ذهن تحلیل گر داشته و قوه حل مسئله بالایی داشته باشد.

بعد از مهارت ذهن تحلیل گر شما باید به آپدیت و به روز بودن علاقه داشته باشید. برنامه نویسی مثل بقیه حوزه های شغلی نیست که شما فقط یک بار طی مدت زمان تعیین شده ای مباحثی را یاد بگیرید و با همان اطلاعاتی که دارید تا آخر عمرتان به کسب درآمد بپردازید.

علت این موضوع این است که امروزه تعداد تکنولوژی ها و ابزار هایی که در حوزه برنامه نویسی وجود دارند بسیار زیاد هستند و طی مدتی ممکن است یکی از آن ها منسوخ شده و تکنولوژی جدیدی جای آن را بگیرد. در همچین حالتی اگر یک برنامه نویس نتواند خود را با تکنولوژی جدید وفق دهد و با آن همراه شود، به هیچ وجه نمی تواند در بازار کار دوام بیاورد.

پس یکی دیگر از ویژگی های برنامه نویس آپدیت بودن و جستجو برای یادگیری تکنولوژی های جدید است.

مهم تر از این موارد شما باید به حوزه برنامه نویسی علاقه داشته باشید. علاقه مهم ترین شرط شما برای ورود به حوزه برنامه نویسی است. چون اگر به تکنولوژی و کار هایی که توسط برنامه نویسی انجام می شود علاقه داشته باشید، مهارت های قبلی در بلند مدت در شما تقویت می شوند.

به اندازه کافی در مورد ویژگی های یک برنامه نویس وب صحبت کردیم و در ادامه همین قسمت در مورد ویژگی های یک طراح وب صحبت خواهیم کرد.

کلمه طراح و طراحی در کلمه خلاقیت خلاصه می شوند. شما برای ورود به حوزه طراحی وب باید ذهن خلاقی داشته و اهل خلاقیت باشید.

علاوه بر بحث خلاقیت، حوزه طراحی نیز مثل حوزه برنامه نویسی نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. شما در حوزه طراحی به باگ و مشکل خاصی بر نمیخورید اما آزمون و خطای زیادی را انجام می دهید تا طرح نهایی را با کیفیت بالایی ارائه دهید.

بحث آپدیت بودن در حوزه برنامه نویسی که بالاتر مطرح شد، در حوزه طراحی نیز صدق می کند، اما نه به اندازه حوزه برنامه نویسی. برای درک این موضوع کافی است وب سایت های امروزی را با وب سایت های 10 سال پیش مقایسه کنید.

قطعا تفاوت های بسیار زیادی بین آن ها وجود دارد. ممکن است هر سال نوع خاصی از طرح ها ترند شود و شما باید طبق آن ها پیش رفته و طراحی های خود را طبق آن ها انجام دهید.

تقریبا تنها تفاوتی که بین ویژگی های یک برنامه نویس و طراح وجود دارد این است که شما برای ورود به حوزه طراحی وب نیازی به قوه حل مسئله و ذهن تحلیل گر ندارید.

درآمد یک برنامه نویس وب چقدر است؟

کلمه برنامه نویس وب برای دو قسمت فرانت اند (کلاینت) و بک اند (سرور) مورد استفاده قرار می گیرد اما از آن جایی که این مقاله با مفهوم ظاهر و طراحی در ارتباط است، منظور از برنامه نویس وب در این قسمت همان برنامه نویس فرانت اند است.

فرصت های شغلی بسیار زیاد و قابل توجهی همراه با مزایای خوب برای برنامه نویس های فرانت اند وجود دارد. مزایایی مثل حقوق بالا، امکان دورکاری و … .

تکنولوژی های مختلفی در حوزه فرانت اند وجود دارند که شما می توانید با کسب تخصص در یکی از آن ها وارد بازار کار شده و درآمد های بسیار مناسبی را کسب کنید. به عنوان مثال تکنولوژی هایی مثل ری اکت، ویو، انگیولار و … که از بین تکنولوژی های ذکر شده، لایبرری ری اکت بازار کار بیشتری را نسبت به بقیه تکنولوژی ها دارد.

برای بررسی بازار کار برنامه نویسی فرانت اند باید یک سر به منابعی بزنیم که در حوزه آگهی های شغلی و استخدامی فعالیت می کنند. از وب سایت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند می توان به جابینجا، کوئرا، جاب ویژن و … اشاره کرد.

تصویر زیر یک آگهی شغلی برای کتابخانه ری اکت از وب سایت جابینجا می باشد:

وب دیزاینر کیست؟

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، اگر شما یک ری اکت کار باشید می توانید حداقل 9 میلیون تومان حقوق ثابت در یک شرکت برنامه نویسی داشته باشید.

البته این فقط یک مورد از هزاران فرصت شغلی بود. حقوق شما در حوزه برنامه نویسی فرانت اند فقط و فقط به سطح مهارت و تخصص شما بستگی داشته و معیار های فرعی و بیهوده ای مثل خدمت سربازی، سن، جنسیت، مدرک تحصیلی و … عمدتا هیچ دخالتی در میزان درآمد شما ندارند.

به عنوان مثال آگهی زیر را مشاهده کنید:

وب دیزاینر کیست؟

بله. همان طور که مشاهده می کنید شما می توانید با استخدام در همچین شرکتی ماهانه حداقل 20 میلیون تومان حقوق ثابت داشته باشید.

این شرکت بر خلاف فرصت شغلی قبلی به صورت دورکاری نیز با شما همکاری می کند.

تصویر زیر شرایط آگهی استخدامی فوق است:

وب دیزاینر کیست؟

همان طور که بالاتر گفته شد و شما در تصویر بالا مشاهده می کنید، معیار هایی مثل جنسیت، مدرک تحصیلی و … هیچ اهمیتی در درامد شما ندارند.

البته این موارد فقط حقوق ثابت برای افراد استخدامی هستند اما یک برنامه نویس خوب به یک شرکت بسنده نمی کند و حتی می تواند با چندین شرکت به طور همزمان و دورکاری همکاری داشته باشد.

همچنین علاوه بر کسب درآمد به صورت استخدام، می توانید از طریق فریلنسری و چندین روش دیگر نیز به کسب درآمد بپردازد.

درآمد یک طراح وب چقدر است؟

همان طور که در قسمت قبل برای بررسی بازار کار از وب سایت های استخدامی مثل جابینجا استفاده کردیم، برای بررسی بازار کار حوزه طراحی وب نیز از وب سایت جابینجا استفاده می کنیم.

از اکثر انتظاراتی که شرکت ها از طرحان گرافیک دارند، می توان به Adobe XD، فیگما، ایلوستریتور و مفاهیم Ui و Ux می اشاره کرد.

تصویر زیر یک نمونه از آگهی های طراح گرافیک در وب سایت جابینجا می باشد:

وب دیزاینر کیست؟

همان طور که مشاهده می کنید شما می توانید در شهر تهران بدون نیاز به سابقه کار و فقط با داشتن تخصص و مهارت کافی در حوزه طراحی حقوق 10 میلیون تومان را داشته باشید.

مهارت های مورد نیازی که برای این آگهی ثبت شده اند، فتوشاپ، مفاهیم Ui/Ux و ایلستریتور هستند.

تصویر زیر نیز یک آگهی دیگر از وب سایت جابینجا می باشد:

وب دیزاینر کیست؟

میزان حقوق شما ببه عنوان طراح در یک شرکت به میزان تخصص و مهارت شما در این حوزه بستگی دارد. طبق آگهی بالا شما بنا به میزان تخصصی که دارید می توانید ماهیانه حقوق 15 میلیون تومان را نیز داشته باشد.

یکی دیگر از ویزگی های بسیار عالی حوزه طراحی بی توجه بودن به معیار هایی مثل جنسیت، سن و … است.

به عنوان مثال تصویر زیر مربوط به آگهی هایی است که بالاتر در مورد آن ها صحبت کردیم:

وب دیزاینر کیست؟

همان طور که مشاهده می کنید، برای فعالیت در بازار کار طراحی معیار هایی مثل جنسیت، سن، مدرک تحصیلی و … به هیچ وجه مهم نبوده و تنها معیاری که مهم است میزان تخصص و سطح مهارت های شما در این حوزه است. وب دیزاینر کیست

استفاده از این اصطلاحات به جای هم

متاسفانه امروزه در حوزه های مرتبط با تکنولوژی دو مفهوم طراحی وب و برنامه نویسی وب به جای همدیگر استفاده می شوند، در حالی که در این مقاله هم متوجه شدید این دو کاملا مفاهیم جدا از هم داشته و حوزه های متفاوت هستند.

به عنوان مثال اگر به یکی از آگهی های شغلی در وب سایت جابینجا سر بزنیم، متوجه این موضوع خواهیم شد. به آگهی شغلی زیر توجه کنید:

وب دیزاینر کیست؟

همان طور که در عنوان آگهی مشاهده می کنید، این آگهی برای استخدام طراح وب ثبت شده است اما اگر یک سر به انتظارات کارفرما بزنیم سورپرایز خواهیم شد. تصویر زیر انتظارات این شرکت از یک طراح وب می باشد:

وب دیزاینر کیست؟

همان طور که مشاهده می کنید، مهارت هایی که این شرکت از شما به عنوان طراح وب انتظار دارد وردپرس و دیتابیس است!!

در قسمت مهارت های مورد نیاز هیچ خبری از مهارت هایی Ui، Ux، فیگما، XD و … نیست.

در این قسمت هدفم این است که به شما بگویم عمدتا در بازار کار و شبکه های اجتماعی مفاهیم مختلف را به جای همدیگر و عمدتا به اشتباه استفاده می کنند و اگر دنبال فرصت های شغلی بودید، فقط به عنوان آگهی اکتفا نکنید و حتما به قسمت مهارت های مورد نیاز و انتظاراتی که از شما دارند نیز سر بزنید.

روش های کسب درآمد طراح و برنامه نویس وب

وب دیزاینر کیست؟

وب دیزاینر کیست خب می رسیم به بحث شیرین پول و درآمد. امروزه در جامعه ما عمده ترین تفکری که در مورد بازار کار و کسب درآمد موجود است، استخدام شدن در شرکت های مختلف و مخصوصا در شرکت های دولتی است.

اما علاوه بر ویژگی های فوق العاده حوزه های طراحی و برنامه نویسی وب که طی قسمت های قبل در مورد آن ها صحبت کردیم، ویژگی فوق العاده تری که این حوزه ها دارند این است که به شما این قابلیت را می دهند با شرکت های مختلف داخل و حتی خارج کشور به طور دورکاری و ریموت همکاری بکنید.

شما می توانید در خانه یا هر مکان دلخواهتان قرار گرفته و از طریق شبکه های مجازی و ابزار هایی مثل GIT با هر شرکت از سراسر دنیا همکاری کنید. به این شیوه کسب درآمد فریلنسری گفته می شود که در مقاله های بعدی به صورت مفصل در مورد آن بحث خواهیم کرد.

شما علاوه بر فریلنسری و همکاری به صورت ریموت می توانید از طریق راه اندازی کسب و کار آنلاین و استارتاپ های مختلف نیز به کسب درآمد بپردازید.

علاوه بر این ها می توانید از طریق تدریس مهارت های خود در وب سایت های آموزشی مثل سبزلرن، آموزشگاه های حضوری و … به کسب درآمد بپردازید.

آموزش جاوا اسکریپت

سخن پایانی

وب دیزاینر کیست ؟ اصطلاحاتی مثل وب دیزاینر، برنامه نویس وب، طراح Ui و Ux و … چند مورد از اصطلاحات مهم و پر استفاده در حوزه وب هستند که می تواند ذهن هر برنامه نویس و طراح مبتدی را به خود مشغول کند.

در این مقاله سعی کردیم این ابهامات را برطرف کرده و به توضیح این مفاهیم و اصطلاحات بپردازیم.

برای درک بهتر و بیشتر مطالب گفته شده در مقاله، پیشنهاد می کنم ویدئوی مقاله را نیز حتما مشاهده کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما دوستان عزیز مفید واقع شده باشد. در صورت وجود هرگونه سوال، ابهام، پیشنهاد و … می توانید آن را در قسمت کامنت های مقاله مطرح کنید.

محمدامین سعیدی راد

نظرات
ثبت نظر جدید

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

آموزش جاوا اسکریپت