بک اند چیست؟

ارمیا مزرعه
1402/11/05
753
بک اند چیست؟

بک اند چیست؟ این سوالی است که ممکن است به ذهن اکثر افراد بیاید؛ بک اند یک شغل در زمینه برنامه نویسی است که در این مقاله قصد داریم پس از معرفی آن و ایجاد درک کامل نسبت به این شغل برای شما، میزان درآمد برنامه نویس بک اند و نقشه راه یادگیری بک اند و ورود به بازار کار آن را به شما معرفی کنیم.

برنامه نویسی بک اند (beckend) چیست؟

بک اند چیست

backend چیست؟ به برنامه نویسی سمت سرور بک اند گفته می‎‌شود. این واضح‌ترین جوابی است که برای سوال بک اند چیست می‌توانید پیدا کنید؛ اما احتمالا هنوز هم برای شما به قدر کافی واضح نباشد پس سوال بهتری خواهیم پرسید تا جواب اصلی خودمان را دریافت کنیم؛ برنامه نویسی سمت سرور چیست؟ جواب ساده این است: هر سایت، اپلیکیشن و هر نرم افزار از 2 بخش تشکیل می‌شود؛ بخش اول ظاهرکار است، برنامه دیجیکالا را در نظر بگیرید، شما وارد نرم افزار می‌شوید و تمام محصولات را مشاهده می‌کنید؛ به تمام آن چه در این برنامه قابل مشاهده است فرانت اند می‌گویند.

اموزش پایتون

بخش دوم واکنش است؛ شما هنگامی که تصمیم می‌گیرید خریدی انجام دهید تنها یک دکمه را فشار می‌دهید، اما آن دکمه باید دستوراتی داشته باشد تا سفارش شما ثبت شود و محصول مدنظر برای شما ارسال شود؛ این دستورات برای شما قابل مشاهده نیستند شما فقط دکمه را می‌بینید؛ پس به کنترل واکنش ها که توسط کاربر عادی قابل مشاهده نیست بک اند می‌گویند. اما Backend developer چیست؟ به فردی که این واکنش‌ها را برنامه نویسی می‌کند، برنامه نویس بک اند یا Backend developer گفته می‌شود.

مقایسه تفاوت های بک اند و فرانت اند

بک اند چیست

اگر قصد شروع برنامه نویسی را دارید یا حتی اطلاعات خودتان را در این زمینه افزایش بدهید، قطعا نیاز هست تفاوت های بک اند و فرانت اند را بدانید چون بخش های اصلی هر سایت یا نرم افزار و اپلیکیشن را تشکیل می‌دهند. در ادامه به بررسی فرق فرانت اند و بک اند می‌پردازیم.

لازم است ذکر کنم که واژه فرانت اند و بک اند در اکثر مواقع برای زمینه برنامه نویسی سایت استفاده می‌شود.

فرانت اند

بخش فرانت‌اند همانطور که قبل‌تر فهمیدید مربوط به هرآن چیزی است که قابل مشاهده است و مختص طراحی اندازه، رنگ، شکل و هر آن چیزی است که که با ظاهر سروکار دارد و هیچ استفاده‌ای در بخش کنترل واکنش ها ندارد؛ در برنامه نویسی فرانت اند شما فقط می‌توانید دکمه را به هر شکلی که دلتان می‌خواهد دربیاورید اما نمی‌توانید بدون دانش بک اند به آن دکمه بگویید چه کاری انجام دهد. پس دستورات اینجا نوشته نمی‌شود.

بک اند

برخلاف فرانت که قدرت طراحی فوق‌العاده‌ای دارد، بک اند اصلا برای این کار مناسب نیست؛ بک اند مختص تعیین دستورات و واکنش ها است، بک اند مشخص می‌کند اگر در سایتی روی چیزی کلیک کردید چه اتفاقی رخ دهد و مدیریت یک سایت را بر عهده دارد.

اما تمام این اتفاقات جدا از هم نیست؛ فرانت اند و بک اند با اینکه متفاوت هستند اما مکمل هم هستند و باهم کار می‌کنند. معمولا برنامه نویس‌ بک اند و برنامه نویس فرانت اند باهم تشکیل تیم می‌دهند و سایت های قدرتمند و خفنی می‌سازند یا اینکه اگر فردی هر دو بخش را به تنهایی انجام دهد به اصطلاح به او فول استک دولوپر گفته می‌شود.

در ادامه مقاله بک اند چیست با مثالی از آن در دنیای واقعی آشنا خواهیم شد.

مثالی از بک اند در دنیای واقعی

بک اند چیست

ساده ترین مثالی که می‌توانم برای شما بزنم گوشی موبایل شماست؛ تا حالا به آن دقت کردید؟ یک دکمه را فشار می‌دهید و روشن می‌شود و اگر دوبار آن دکمه را فشار دهید خاموش می‌شود؛ فکر می‌کنید این عمل بدون برنامه و خود به خود انجام می‌شود؟ در واقع سازنده گوشی موبایل شما دستوراتی برای آن دکمه قرار داده است که هنگام فشرده شدن دکمه اگر گوشی در حالت ON یا روشن باشد، خاموش شود و اگر در حالت OFF یا خاموش باشد روشن شود.

مثالی ملموس‌تر و واقعی تر در زندگی واقعی برای شما می‌زنم؛ فرض کنید وارد فروشگاه می‌شوید و پولی همراه خود ندارید؛ می‌توانید در فروشگاه قدم بزنید و محصولات را نگاه کنید اما اگه محصولی را برداشتید و قصد داشتید از فروشگاه خارج شوید، فروشنده جلوی شما را خواهد گرفت زیرا دستور دارد پول هر محصول را از شما دریافت کند سپس به شما اجازه دهد آن را ببرید.

پس همانطور که می‌بینید دستورات یا واکنش ها بک اند محسوب می‌شوند؛ در ادامه مقاله بک اند چیست به شما خواهم گفت برای ورود به دنیای بک اند چه مهارت هایی نیاز دارید و چگونه می‌توانید یادگیری خودتان را شروع کنید.

مهارت ها و ویژگی های مورد نیاز بک اند کارها

بک اند چیست

برای تبدیل شدن به یک بک اند دولوپر باید مهارت ها مورد نیاز بک اند کار شدن را یاد بگیرید سپس پرقدرت پا به این عرصه بزارید؛ در ادامه این مهارت های بک اند کارها را برای شما ذکر کردیم:

 • تسلط به حداقل یک زبان برنامه نویسی بک اند
 • آشنایی با مباحث ابتدایی فرانت اند
 • تسلط به سیستم های کنترل ورژن مثل گیت
 • تسلط کامل به مباحث پایگاه داده
 • تسلط به مباحث API
 • تسلط به الگوریتم
 • توانایی حل مسئله و چالش پذیری

در ادامه مقاله back end چیست به زبان‌های برنامه نویسی مناسب برای توسعه بک‌اند خواهیم پرداخت و بهترین زبان ها برای بک اند را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند

بک اند چیست

در این بخش به معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند و همینطور فریمورک های برتر توسعه بک اند خواهیم پرداخت.

 • Java
 • JavaScript
 • Python
 • Ruby
 • PHP
 • Visual Basic.NET
 • #C
 • Perl
 • Go

بهترین فریمورک های برنامه نویسی بک اند

 • NodeJS
 • Laravel
 • Django
 • Phoenix
 • Net
 • Flask

نقشه راه یادگیری بک اند

بک اند چیست

قدم اول

برای شروع مسیر یادگیری برنامه نویسی بک اند شما در قدم اول لازم است آموزش HTML و همینطور CSS را طی کنید تا مباحث پایه فرانت را یاد بگیرید و بتوانید درک خوبی از کاری که قرار است انجام دهید پیدا کنید.

قدم دوم

در قدم دوم از رود مپ بک اند شما باید یک زبان برنامه نویسی بک اند را انتخاب کنید و در آن به تسلط کافی برسید.

حالا ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که کدام زبان برنامه نویسی برای بک اند بهتر است؟ فرقی نمی‌کند شما بین زبان های معرفی شده کدام را انتخاب کنید چون در نهایت همه آن ها یک کار را انجام می‌دهند اما یک اصل این معادله را خراب می‌کند!! آن هم هدف شما است.

اگر علاقه دارید یک برنامه نویس فول استک شوید قطعا بهترین انتخاب برای شما یادگیری زبان جاوا اسکریپت است زیرا این زبان با داشتن فریمورک های قدرتمند و متنوع قادر خواهد بود هم در زمینه فرانت هم در زمینه بک اند به شما کمک کند و با تسلط به یک  زبان چندین مهارت را کسب خواهید کرد.

اما اگر علاقه مندید که نقشه راه برنامه نویسی بک اند را با یک زبان ساده تر و آسان تر طی کنید قطعا پایتون بهترین گزینه برای شما خواهد بود؛ اما به این نکته توجه کنید؛ ممکن است پایتون ساده باشد اما یکی از قدرتمندترین زبان های حال حاضر دنیا است؛ این زبان به شما کمک خواهد کرد تا یک برنامه نویس بک اند شوید.

و آخرین زبانی که قصد دارم به شما معرفی کنم PHP است؛ این زبان از قدیمی ترین و قدرتمند ترین زبان های بک اند محسوب می‌شود و تا امروز تقاضا برای آن زیاد است و جالب است بدانید، سیستم مدیریت محتوا وردپرس با استفاده از PHP بک اند خود را راه‌اندازی کرده است.

اموزش پایتون

قدم سوم

در قدم سوم از رودمپ یادگیری بک اند شما باید یکی از فریمورک های آن زبان برنامه نویسی را که مختص بک اند است را یاد بگیرید؛ در ادامه فریمورک هر زبان را خواهیم دید:

 • فریمورک زبان Laravel « PHP
 • فریمورک زبان Django « Python
 • فریمورک زبان Flask « Python
 • فریمورک زبان  Node.js « JavaScrip

قدم چهارم

در این مرحله شما باید به یادگیری دیتابیس یا پایگاه نظیر My SQL و… بپردازید؛ در این مرحله توضیحات زیادی نمی‌دهم چون بهتر است با توجه به مسیری که طی می‌کنید از مدرس خود برای انتخاب بهترین پایگاه داده برای بک اند راهنمایی بگیرید و یا حتی تا در بخش نظرات همین مقاله سوال خودتان را بپرسید تا مدرس راهنمایی‌های لازم را به شما بدهد.

قدم پنجم

در این مرحله شما باید به یادگیری مباحث امنیت و همینطور API و در نهایت یادگیری سیستم کنترل ورژن مانند گیت بپردازید.

قدم ششم

در قدم آخر شما باید به مهارت های فرعی خودتان نظیر الگوریتم و حل مسئله و… بپردازید و قطعا در این مسیر از یک مدرس با تجربه بهره ببرید تا هدایتگر شما در مسیر یادگیری توسعه بک اند باشد.

مدت زمان یادگیری و تسلط به بک اند

بک اند چیست

مدت زمان یادگیری بک اند بسته به میزان تلاش و وقتی است که برای این کار اختصاص می‌دهید؛ اما به طور معمول حدودا از 6 ماه الی یک سال زمان استاندارد یادگیری بک اند است.

اما لازم به ذکر است که در یادگیری خود نباید عجله کنید و به مباحث تسلط کامل پیدا کنید تا در مسیر یادگیری بک اند بیشترین بهره را ببرید.

بازار کار و درآمد برنامه نویس بک اند

بک اند چیست

اگر قرار باشد در زمینه برنامه نویسی بک اند فعالیت کنید قطعا یکی از سوالات مهم شما این خواهد بود که حقوق برنامه نویس بک اند چقدر است؟ درآمد برنامه نویس بک اند به عوامل زیادی بستگی دارد؛ برای مثال شهری که قرار است در آن وارد بازار کار بک اند شوید اهمیت زیادی دارد و نوع زبانی که انتخاب می‌کنید و همینطور سطح مهارت شما است که به 3 سطح (جونیور – میدلول – سینیور) تقسیم می‌شود و هرچه سطح مهارت شما بیشتر باشد قطعا درآمدی که دریافت می‌کنید بالاتر خواهد بود؛ یکی دیگر از مولفه های مهم درآمد برنامه نویس بک اند کشوری است که در آن کار می‌کنید، که در ادامه جدول حقوق برنامه نویس بک اند در ایران و دیگر کشورها را خواهیم دید:

درآمد برنامه نویس بک اند در ایران

تخصص شغلی حقوق جونیور حقوق میدلول حقوق سینیور
برنامه نویس بک اند #C 8 میلیون تومان 12 میلیون تومان 20 میلیون تومان
برنامه نویس بک اند Python 7 میلیون تومان 12 میلیون تومان 18 میلیون تومان
برنامه نویس بک اند PHP 8 میلیون تومان 11 میلیون تومان 17 میلیون تومان
برنامه نویس بک اند Node.js 10 میلیون تومان 15 میلیون تومان 25 میلیون تومان

توجه داشته باشید که این قیمت‌ها قطعی نیستند و بسته به نوع قرارداد شما با شرکت ممکن است حقوق شما بیشتر یا کمتر باشد؛ جدول حقوق برنامه نویس بک اند که اینجا ذکر کردیم میانگین درآمد افراد است، یعنی افرادی که مشغول به کار هستند در بیشتر مواقع با این محدوده قیمت کار می‌کنند.

درآمد برنامه نویس بک اند در کشورهای خارجی

نام کشور میزان درآمد سالانه
استرالیا 82 هزار دلار
کانادا 67 هزار دلار
آلمان 53 هزار یرور
هند 308 هزار روپیه
انگلستان 52 هزار پوند
ایالات متحده 76 هزار دلار

حتما برای دیدن قیمت های روز کارفرماها و میزان حقوق برنامه نویس بک اند به سایت های فریلنسری سر بزنید زیرا اطلاعات دقیق‌تری پیدا خواهید کرد.

در ادامه مقاله بک اند چیست به شما خواهیم گفت که اگر در شرکتی استخدام شوید چه وظایفی بر دوش شما خواهد بود.

وظایف برنامه نویس بک اند چیست؟

بک اند چیست

هنگامی که شما به عنوان یک برنامه نویس بک اند در شرکتی استخدام می‌شوید، با توجه به نیازهای شرکت وظایفی به شما سپرده خواهد شد که در ادامه به چندتا از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • ایجاد، تنظیم و مدیریت پایگاه داده
 • استفاده از فریمورک های بک اند برای ساخت نرم افزار سمت سرور
 • ذخیره سازی ابری و پردازش ابری
 • آشنایی با سیستم عامل ها
 • توسعه، تنظیم و نگهداری سیستم های مدیریت محتوا
 • مجتمع سازی API ها
 • دانش تنظیمات امنیتی و جلوگیری از نفوذ
 • ثبت و ارائه گزارش و تحلیل آمار داده های وب سایت
 • تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات سایت و بانک های اطلاعاتی

مواردی که ذکر کردم فقط چند نمونه از مهمترین وظایف برنامه نویس بک اند بود؛ معمولا قبل از استخدام شدن به صورت فریلنسری شرکت کارفرما لیستی از وظایف و انتظارت خود را ارائه می‌دهد.

چشم انداز شغلی برنامه نویسی بک اند

بک اند چیست

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی در جهان نیاز به برنامه نویس بک اند نیز درحال افزایش است با این حال تعداد نیروی متخصص بسیار کم است و این یک فرصت بسیار عالی برای افرادی است که در این زمینه قصد فعالیت دارند.

کار همیشه برای شما وجود دارد فقط به شرطی که متخصص باشید و به کاری که می‌کنید وارد باشید، با تلاش‌ و عملکرد قوی خودتان باید به تمام شرکت ها و کارفرماها نشان دهید که شما فردی هستید که ارزش این را دارید روی شما سرمایه گذاری کنند.

ارزش شما در بازار کار با تخصص، دانش و رفتار حرفه‌ای شما مشخص می‌شود.

شروع مسیر یادگیری برنامه نویسی بک اند

برای شروع مسیر یادگیری برنامه نویسی بک اند همانطور که ذکر کردیم باید در قدم اول باید به مباحث HTML و CSS  مسلط شوید و برای یادگیری کامل و اصولی نیاز به یک مدرس باتجربه و متخصص دارید تا در بهترین کیفیت و کامل‌ترین حالت این به شما آموزش دهد و با پشتیبانی تمام وقت در مسیر یادگیری همراه شما باشد؛ نگران نباشید همچین مدرسی خیالی نیست!! شما می‌توانید به صورت کاملا رایگان آموزش صفر تا صد HTML را در سبزلرن بگذرونید و در ادامه زبان‌های دیگری نیز مانند آموزش صفر تا صد پایتون را در ادامه مسیر یاد بگیرید را هم نیز در کنار تیم سبزلرن با پشتیبانی تمام وقت طی کنید و در زمینه برنامه نویسی backend به یک متخصص تبدیل شوید.

در نهایت هر سوالی دارید می‌توانید در قسمت نظرات بپرسید تا در سریع‌ترین زمان راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

اموزش پایتون

نظرات
ثبت نظر جدید
kiarash65 | کاربر
1402/11/07

سلام خسته نباشید مقاله مفیدی بود فقط من یک سوال دارم آیا لازمه برای حوزه بک اند جاواسکریپت هم خوانده بشه؟

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/11/08

سلام عزیز، مخلصم ❤️
بستگی داره کدوم تکنولوژی رو برای بک‌اند انتخاب کنین.
اگه Node.js رو برای بک‌اند انتخاب کنین قبلش باید به خوبی Js رو بلد باشین.
اما برای بقیه تکنولوژی های بک‌اند مثل Php, Django و ... نیاز چندانی به Js ندارین و داشتن دانش مقدماتی Js هم کفایت می‌کنه 👌❤️

lenafi | کاربر
1402/11/05

عالی بود، ممنونم 🙏🙏

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/11/05

❤️❤️

farbodxme | کاربر
1402/11/02

دوره بک اند رو از کجا میتونم بگیرم

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/11/03

سلام عزیز.
تکنولوژی های مختلفی رو می‌تونین به عنوان تکنولوژی بک‌اند استفاده کنین. مثل Node.js، Django، PHP و ...
بنا به این که پیش نیاز کدوم یک از این تکنولوژی‌ها رو بلدین و کدوم رو به عنوان تکنولوژی بک‌اند انتخاب کردین می‌تونین تو دوره مورد نظرتون شرکت کنین.

1. دوره متخصص Node.js (لینک)
2. دوره متخصص جنگو (لینک)

sina sharifi | کاربر
1402/10/02

سلام خسته ناشید توی حوزه بک اند بجز api نویسی و دانش پایگاه داده و ارتباط و بقیه مسایل مربوط دیگه چی چیز ها هست مثلا با بک اند بجز این چیزای گفتم دیگ چی کار های انجام میدن؟ خیلی مهمه چون توی مقاله به این اشاره نکردید

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/10/07

سلام عزیز.
برای مطلع شدن از تکنولوژی های فیلد بک‌اند یه سر به این لینک بزنین 👌❤️

Ssa | کاربر
1402/06/29

با سلام و وقت بخیر،
من دوره های HTML و CSS را از سایت خوب سبزلرن یاد گرفتم و در حال آموزش js در سطح متوسط هستم.
هم زمان که دوره ها رو جلو می روم سایت فروشگاهی هم طراحی کردم و یک سری قابلیت ها باقی مانده که قصد دارم با js بنویسم.
سوالم اینه که بعد از اینکه بخش فرانت اند سایت تمام شد، می تونم خودم بخش بک اند را با js بنویسم؟
اگر بله، بعد از اتمام دوره js چه چیزی باید یاد بگیرم؟
اگر نخوام با js بنویسم، با چه زبانی بهتر است بنویسم؟

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/06/29

سلام عزیز.
بله می‌تونین بک‌اندش رو هم با جاوا اسکریپت توسعه بدین.

برای این سوالتون دو حالت وجود داره.
اگه بخواین بک‌اند رو به صورت حرفه‌ای یاد گرفته و به عنوان توسعه دهنده بک‌اند وارد بازار کار بشین باید دوره متخصص Nodejs (لینک) رو بگذرونین.
اما اگه بخواین توسعه بک‌اند رو فقط واسه پروژه های خودتون یاد بگیرین، دوره Api نویسی با Node.js (لینک) رو بگذرونین.

آموزش پایتون