JQuery چیست ؟

محمد رحمانیان
1402/12/25
715
JQuery چیست ؟

کتابخانه‌ها در برنامه نویسی، مجموعه‌ای از توابع، ماژول‌ها و کدهای از قبل نوشته شده هستند که باعث افزایش سرعت توسعه و کاهش خطاهای ناخواسته می‌شوند. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به عنوان بزرگترین و پراستفاده‌ترین زبان در توسعه وب شناخته می‌شود و دارای تعداد زیادی کتابخانه و فریمورک برای کاربردهایگوناگون است. جی کوئری، مشهورترین و پراستفاده‌ترین کتابخانه جاوا اسکریپت محسوب می‌شود که در بسیاری از پلتفرم‌های بزرگ و پراستفاده امروزی مورداستفاده قرار گرفته است. اما JQuery چیست و چرا تا این اندازه محبوب است؟ دلایل محبوبیت جی کوئری چیست و آیا هنوز ارزش یادگیری دارد؟

در این مقاله به معرفی این کتابخانه، کاربردها، مزایا و معایب، بازارکار و پاسخ به سوالات رایج درباره JQuery می‌پردازیم.

جی کوئری چیست

جی کوئری چیست؟

کتابخانه جی کوئری، یک کتابخانه متن‌باز و رایگان برای زبان جاوا اسکریپت است. هدف از توسعه و استفاده از این کتابخانه، ساده‌تر شدن و استفاده آسان‌تر از کدهای جاوا اسکریپت برای توسعه فرانت اند است. هدف از توسعه جی کوئری، استفاده از جاوا اسکریپت در توسعه فرانت باند با مقدار کدهای کمتر و به شکل بهینه‌تر است. این کتابخانه در این انجام کار و تحقق شعار «write less, do more» بسیار موفق بوده و در عمر تقریبا 20 ساله خود، توانسته به محبوبترین کتابخانه JS تبدیل شود.

در جی کوئری، می‌توانید با فراخوانی یک تابع و قرار دادن دستورات موردنیاز در آن، کاری که ممکن است نیاز به 100 خد کدنویسی به زبان JS داشته باشد را در 10 خط یا کمتر انجام دهید. سینتکس این کتابخانه همان سینتکس جاوا اسکریپت است؛ با این تفاوت که بسیار خلاصه‌تر و ساده‌تر شده است.

برای مثال، قطعه کد زیر را مشاهده کنید.

خط اول مربوط به انتخاب شئ Dark-Mode-List در HTML براساس ID در جاوا اسکریپت است و خط دوم، همین کار با استفاده از جی کوئری را نمایش می‌دهد.

Document.getElemenetByID ('Dark-Mode-List')
$ ('#Dark-Mode-List')

تاریخچه کتابخانه جی کوئری

جی کوئری در سال 2006 توسط توسعه دهنده‌ای جان رسیگ (John Resig) در رویدادی به نام BarCampNYC معرفی شد. در آن زمان، این توسعه دهنده در سایت رسمی جی کوئری نوشت:

«نوشتن کد جاوا اسکریپت باید سرگرم کننده باشد. جی کوئری با انجام کارهای رایج و تکراری، حذف تمام نشانه‌گذاری‌های غیرضروری در کنار کوتاه، هوشمندانه و قابل درک کردن آن‌ها، به این هدف دست می‌یابد».

در زمانی که جی کوئری معرفی شد، مرورگرهای مختلف دارای درک مختلفی از کدهای جاوا اسکریپت بودند. اگر برنامه شما در مرورگری نظیر کروم بدون مشکل اجرا می‌شد، به احتمال زیاد در مرورگرهای دیگر مثل IE دارای مشکلاتی بود. به همین دلیل توسعه دهندگان باید با استفاده از روش‌های مختلف کدنویسی و با دردسرهای فراوان، پروژه خود را طوری توسعه می‌دادند که در تمام مرورگرهای رایج در آن زمان قابل استفاده و بدون مشکل باشد.

این کار، زمان و هزینه زیادی نیاز داشت؛ جان رسیگ که از نوشتن کدهای طولانی و پیچیده به زبان جاوا اسکریپت خسته شده بود، تصمیم گرفت کتابخانه کوچکی برای خود طراحی کند. به این ترتیب، جی کوئری متولد شد.

در مدت زمان کوتاهی، تعداد قابل توجهی از توسعه دهندگان وب از وجود این کتابخانه سبک و کاربردی مطلع شدند و تعداد استفاده کنندگان JQuery افزایش یافت؛ تا جایی که چند سال بعد تبدیل به انتخاب اول توسعه دهندگان برای توسعه برنامه‌ها و سایت‌های مختلف کوچک و متوسط شد. در حال حاضر، توسعه و نگهداری جی کوئری توسط بنیاد جی کوئری و توسط تیمی از توسعه دهندگان داوطلب انجام می‌شود.

جی کوئری چیست

دلایل استفاده از جی کوئری چیست؟

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز گفتیم، جی کوئری سعی در ساده‌سازی و کوتاه‌تر کردن کدهای جاوا اسکریپت و در نتیجه، استفاده راحتتر از این زبان در توسعه فرانت اند دارد. اصلی‌ترین دلیل استفاده از JQUery نیز حجم کمتر کدهای نوشته شده است.

غیر از این، کتابخانه جی کوئری دارای تعداد قابل توجهی پلاگین است که هرکدام قابلیت خاصی را ارائه می‌دهند. با استفاده از پلاگین‌ها می‌توانید جی کوئری را گسترش داده و از امکاناتی که در نسخه استاندارد آن دردسترس نیست، استفاده کنید. علاوه بر این، با استفاده از این کتابخانه به راحتی می‌توانید فایل‌های HTML و CSS سایت خود را دستکاری و تغییر دهید.

یکی دیگر از دلایلی که توسعه دهندگان از JQUery استفاده می‌کنند، مربوط به زمان‌هایی است که کاربران کدهای جاوا اسکریپت را در مرورگر خود غیرفعال می‌کنند. این ویژگی معمولا با نام Ad Block شناخته می‌شود و کدهای جاوا اسکریپتی نظیر اعلان‌ها و پاپ‌آپ‌ها را غیرفعال می‌کنند. اما در صورت استفاده از جی کوئری، این مشکل رخ نمی‌دهد و کدهای JS درون صفحه به طور کامل نمایش داده می‌شوند.

در نهایت، فرآیند یادگیری آسان کتابخانه Jquery یکی از دلایل انتخاب این کتابخانه برای یدگیری توسط توسعه دهندگان فرانت اند است. جایی که با صرف تقریبا یک هفته زمان، می‌توان به اصول اولیه جی کوئری مسلط شد!

مزایا و معایب JQuery

هر فریمورک، کتابخانه، پلاگین، ماژول و خلاصه هر چیزی در برنامه نویسی، مطلقا بهترین در نوع خود نیست و علاوه بر مزایا و ویژگی‌های مثبت، دارای ایراداتی خواهد بود. در ادامه، به برخی از مهمترین مزایا و معایب این کتابخانه می‌پردازیم.

مزایای جی کوئری چیست؟

 • سادگی و خوانایی کد
 • سرعت اجرای بالا
 • انعطاف پذیری بالا
 • جامعه بزرگ و فعال
 • پشتیبانی از مرورگرهای مختلف
 • وجود پلاگین‌ها و ابزارهای متعدد
 • فرآیند یادگیری آسان
 • متن‌باز و رایگان
 • سازگاری با سایر کتابخانه‌های جاوا اسکریپت
 • کاهش حجم کدها

معایب جی کوئری چیست؟

 • افزایش حجم صفحه
 • برای پروژه‌های بزرگ مناسب نیست.
 • احتمال بروز مشکل در نسخه‌های قدیمی
 • وابستگی به کتابخانه خارجی
 • وابستگی بیش از حد توسعه دهندگان تازه‌کار
 • تاثیر منفی بر روند یادگیری جاوا اسکریپت برای تازه‌کاران
 • کاهش سرعت بارگذاری اولیه صفحه
 • در حال منسوخ شدن و کنار رفتن است.

پیش‌نیازهای جی کوئری

اگر علاقمند به یادگیری این کتابخانه شده‌اید، اولین سوالی که احتمالا در ذهن شما ایجاد شده این است: پیش‌نیازهای یادگیری JQuery چیست؟

از آنجایی که این کتابخانه در بخش Front-end کاربرد دارد، پیش‌نیازهای آن تسلط به زبان‌های HTML/CSS و جاوا اسکریپت است. نکته مهم این است که برخلاف فریمورک‌هایی نظیر Angular.JS و React.JS که نیاز به تسلط بالا و عمیق به جاوا اسکریپت دارند، یادگیری JQuery با تسلط متوسط و مبتدی به جاوا اسکریپت نیز ممکن است. اگر در حال یادگیری جاوا اسکریپت هستید و می‌خواهید پروژه‌های کوچک و جمع و جوری برای خود توسعه دهید، یادگیری جی کوئری می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

غیر از سرعت بالای توسعه و کارایی بالا، یادگیری جی کوئری می‌تواند به بخش مهمی از رزومه شما به عنوان یک توسعه دهنده فرانت اند تبدیل شود و یک مزیت محسوب می‌شود.

چه موقع از جی کوئری استفاده نکنیم؟

درست است که امکان استفاده از کتابخانه جی کوئری در پروژه‌های مختلف وجود دارد؛ اما محدودیت‌های خاصی نیز برای این کتابخانه وجود دارد.

در قدم اول، سعی کنید بیش از حد به JQuery وابسته نشوید و سعی کنید بخش‌های ساده پروژه‌هایتان را با استفاده از جاوا اسکریپت خام پیاده سازی کنید. علاوه بر این، اگر در حال یادگیری جاوا اسکریپت هستید و هنوز تازه‌کار هستید، بهتر است تمرکز اصلی خودتان را روی استفاده و یادگیری بهتر JS بگذارید. اگر بیش از حد به جی کوئری وابسته شوید، ممکن است نتوانید به خوبی با جاوا اسکریپت خام ارتباط برقرار کنید و در آینده، به مشکل بخورید.

همچنین کتابخانه JQuery برای استفاده در پروژه‌های بزرگ و پیچیده مناسب نیست. اگر پروژه بزرگی در دست دارید یا قصد دارید در تیم‌هایی که در حال توسعه پروژه‌های بزرگ هستند کار کنید، بهتر است به دنبال یک گزینه جایگزین برای جی کوئری باشید. در بخش‌های بعدی این مطلب، برخی از بهترین جایگزین‌های این کتابخانه را معرفی کرده‌ایم؛ اما قبل از آن، بیایید نگاهی به وضعیت دستمزد توسعه دهندگان فرانت اند مسلط به JQuery بیندازیم.

میانگین درآمد توسعه دهندگان JQuery چقدر است؟

در زیر، میانگین حقوق پرداختی در آگهی‌های استخدام توسعه دهنده مسلط به JQuery در برخی از مشهورترین سایت‌های کاریابی ایرانی را قرار داده‌ایم.

جاب اینجا جاب ویژن ای استخدام
8 تا 35 میلیون تومان 8 تا 60 میلیون تومان 6 تا 45 میلیون تومان

در زیر، متوسط درآمد توسعه دهندگان مسلط به جی کوئری در برخی از کشورهای خارجی نیز آورده شده است. این آمار، در واقع میانگین درآمد این توسعه دهندگان است و بسته به تجربه و سطح تخصص شخص، قابل افزایش خواهد بود.

آمریکا انگلیس آلمان فرانسه کانادا
96,500 دلار 47,000 پوند 53,000 پوند 45,000 یورو 83,500 دلار

آیا جی کوئری منسوخ شده؟

پاسخ این سوال تا کمی مبهم است. جی کوئری هنوز هم پرکاربردترین کتابخانه جاوا اسکریپت است و میلیون‌ها توسعه دهنده در سرتاسر جهان از آن استفاده می‌کنند. اما موضوع مهم، این است که فریمورک‌ها و کتابخانه‌های متعددی برای جاوا اسکریپت منتشر شده‌اند که می‌توانند چارچوب مدرن و قابل اعتمادتری برای توسعه برنامه‌های تحت وب و سایت در اختیار توسعه دهندگان قرار دهند. اگر یک توسعه دهنده تازه‌کار هستید، با یادگیری کتابخانه JQuery می‌توانید یک مهارت جدید کسب کنید؛ اما بهتر است بدانید در 5 سال آینده، تمرکز بیشتر توسعه دهندگان به فریمورک‌ها و کتابخانه‌های دیگر معطوف می‌شود و جی کوئری به فراموشی سپرده می‌شود.

بهتر است ابتدا جاوا اسکریپت را به خوبی یاد بگیرید و در ادامه، یکی از فریمورک‌های بالا را فرا بگیرید. اما اگر این کتابخانه در حال منسوخ شدن باشد، بهترین جایگزین برای JQuery چیست؟

جی کوئری چیست

بهترین جایگزین‌های JQuery که آینده بهتری دارند!

برای انتخاب یک فریمورک یا کتابخانه خوب برای یادگیری، باید به روند محبوبیت و استفاده از آن توسط توسعه دهندگان دقت کنید. همچنین بهتر است بدانید شرکت‌های بزرگ از انتخاب‌های شما استفاده می‌کنند یا نه؛ زیرا شرکت‌های کوچکتر سعی می‌کنند از شرکت‌های بزرگ در زمینه تکنولوژی نظیر گوگل، فیسبوک، مایکروسافت و IBM و دیگر شرکت‌های مطرح الگوبرداری کنند.

به طور کلی، تعدادی از فریمورک‌ها و کتابخانه‌های جاوا اسکریپت وجود دارند که هرکدام به تنهایی، آینده بهتر و روشن‌تری نسبت به جی کوئری دارند. در ادامه، برخی از مهمترین جایگزین‌های JQuery را به همراه مهمترین دلیل استفاده از آنها آماده کرده‌ایم.

1| فریمورک React.JS اگر مقیاس پذیری برای شما مهم است

2| Angular.JS اگر قصد توسعه برنامه‌های بزرگ را دارید

3| Vue.JS اگر سبک بودن برنامه مهم است

4| Bootstrap اگر طراحی واکنشگرا و یادگیری آسان مدنظر شماست

5| Chibi.JS اگر نیاز به کتابخانه‌ای فوق العاده کم حجم دارید

6| Umbrella.JS اگر سینتکسی مشابه جی کوئری را می‌پسندید

پیشنهاد می‌کنیم یادگیری React.JS و Vue.JS را نسبت به سایر جایگزین‌های JQuery در اولویت قرار دهید؛ خصوصا یادگیری فریمورک React که دارای بازارکار فوق العاده‌ای در ایران و جهان است و حداقل تا 10 سال آینده توسط شرکت‌های بزرگی نظیر فیسبوک و مایکروسافت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دوره جامع متخصص React، با ارائه مفاهیم عمیق و کاربردی React، شما را در مسیر تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فرانت اند حرفه‌ای یاری خواهد کرد. این دوره تمام مباحث مورد نیاز برای تسلط بر React را پوشش می‌دهد و پشتیبانی مادام العمر توسط مدرس به صورت رایگان به شما ارائه می‌شود.

حدود 50 درصد از سرفصل‌های دوره به صورت رایگان منتشر شده است تا شما بتوانید قبل از خرید، از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. با شرکت در این دوره، مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار به عنوان یک توسعه دهنده React حرفه‌ای را کسب خواهید کرد و فرصت اشتغال در موقعیت‌های شغلی فوق العاده‌ای را بدست خواهید آورد.

جی کوئری؛ دوست پیرِ توسعه دهندگان فرانت اند

با گذشت حدود 20 سال از معرفی جی کوئری، هنوز از این کتابخانه در پلتفرم‌ها و پروژه‌های مختلف استفاده می‌شود و طرفدار زیادی دارد. با این وجود، در سال‌های آینده شاهد کنار رفتن این کتابخانه و روی کار آمدن انتخاب‌های جدید و مدرن‌تری خواهیم بود. Angular و React در کنار Vue.js بزرگترین رقبای جی کوئری هستند و به نظر می‌رسد به زودی، این کتابخانه را کنار خواهند زد.

در این مقاله سعی شد به سوالاتی نظیر جی کوئری چیست، کاربردهای این کتابخانه و برخی از مهمترین مزایا و معایب آن صحبت کنیم. در ادامه نیز دلایل عدم استفاده از جی کوئری و بازارکار آن را بررسی کردیم و اکنون، زمان انتخاب رسیده! این شما هستید که انتخاب می‌کنید یک فریمورک با یادگیری آسان را انتخاب کنید که نهایتا چند سال از عمر آن باقی مانده یا کمی سختی به خود دهید و فریمورک‌های مدرن نظیر React که توسط ابرشرکت‌های مختلف پشتیبانی می‌شوند را یاد بگیرید!

اموزش ریکت

نظرات
ثبت نظر جدید
mohadeseakh | کاربر
1402/12/12

سلام وقت شما بخیر ، ایا دوره جی کوئری داخل سایت موجود هست.؟؟

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/12/12

سلام عزیز، خیر.
دوره جی‌کوئری تو سبزلرن وجود نداره و همچنین تدریسش تو برنامه های سبزلرن نیست ❤️