تخفیفات ویژه بر روی تمامی دوره ها بزودی ...
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز

بررسی بازار کار جاوا اسکریپت | تمام روش‌ های کسب درآمد از جاوا اسکریپت

هیبو
1401/01/21
149
بررسی بازار کار جاوا اسکریپت | تمام روش‌ های کسب درآمد از جاوا اسکریپت

در حال حاضر برنامه‌نویسی یکی از حوزه‌های پولساز جهان به حساب می‌آید و به همین واسطه افراد زیادی به یادگیری آن گرایش دارند. زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی وجود دارند که هر یک از آن‌ها کاربرد خاصی داشته و در حوزه مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس هر فرد قبل از یادگیری برنامه‌نویسی ابتدا باید علایق خود را در نظر گرفته و با توجه به آن زبان مربوط به یک حوزه خاص را فرا بگیرد. یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی که در عین ساده بودن نسبی ساختار خود کاربرد‌های زیادی نیز در حوزه‌های مختلف دارد، جاوا اسکریپت است. در صورتی که با کاربرد و ساختار این زبان برنامه‌نویسی آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله جاوا اسکریپت چیست را مطالعه کنید. ما در این مطلب قصد داریم بازار کار جاوا اسکریپت در ایران را بررسی کنیم و همچنین روش‌های کسب درآمد از جاوا اسکریپت را به طور کامل به شما بگوییم.

روش های کسب درآمد از جاوا اسکریپت

روش ‌های کسب درآمد از جاوا اسکریپت

به طور کلی جاوا اسکریپت زبان کاربردی است که معمولاً در کنار دو زبان دیگر فرانت‌اند یعنی html و css معنا پیدا می‌کند. اگر چه این زبان به تنهایی نیز کاربرد‌های زیادی دارد، اما در صورتی که یک برنامه‌نویس در کنار زبان جاوا اسکریپت دو زبان html و css را نیز فرا بگیرد، دستش برای انجام پروژه‌های مختلف بازتر خواهد بود و به راحتی می‌تواند با فعالیت در حوزه‌های مختلف به درآمد خوبی دست پیدا کند. در ادامه به طور کامل تمام روش‌های کسب درآمد از جاوا اسکریپت را ذکر کرده‌ایم و شما می‌توانید با توجه به هر یک از آن‌ها و در نظر گرفتن بازار کار جاوا اسکریپت در ایران، حوزه یا حوزه‌های مشخصی را انتخاب کرده و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مشخص، به صورت حرفه‌ای در آن‌ها مشغول به فعالیت شوید.

بازار کار جاوا اسکریپت

ایجاد رابط کاربری پیشرفته

به عنوان یکی از وسیع‌ترین روش‌های کسب درآمد از جاوا اسکریپت باید به طراحی رابط کاربری پیشرفته اشاره کنیم. به طور کلی زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت در توسعه رابط کاربری نقش پررنگی در حوزه توسعه وب (فرانت اند) دارد و هر توسعه‌دهنده وب باید حداقل یکی از فریم ورک‌های این زبان را فرا بگیرد. رابط کاربری یا ui شامل تمام المان‌ها و عناصر موجود در یک صفحه از وب سایت برای ایجاد دسترسی‌های مختلف کاربران به منظور انجام امور مختلف است. البته باید توجه داشته باشید که طراحی رابط کاربری نیاز به دانش حداقلی گرافیک داشته و شما ابتدا باید با اصول کلی آن آشنا باشید.

به طور کلی رابط کاربری و در راستای آن تجربه کاربری یا ux در روند طراحی صفحات وب سایت اهمیت بسیار زیادی داشته و با میزان برقراری تعامل با کاربران رابطه مستقیمی دارد. جاوا اسکریپت زبان قدرتمندی برای طراحی رابط کاربری صفحات مختلف وب است و شما با استفاده از فریم ورک‌هایی از قبیل انگولار، ویو و کتابخونه ری اکت مخصوص برنامه‌نویسی فرانت‌اند هستند می توانید درآمد قابل قبولی از بازار کار را به خودتان اختصاص بدین. همچنین به واسطه فریم ورک‌های مختلف زبان جاوا اسکریپت شما قادر خواهید بود تا وب سایت‌های تک صفحه‌ای را برای شرکت های مختلف طراحی کنید. در فریم ورک و کتابخانه‌های زبان جاوا اسکریپت ابزار‌ها و امکانات ویژه در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌توانید با استفاده از آن‌ها بسته به سطح نیاز و سلیقه خود انواع رابط کاربری را به صورت حرفه‌ای طراحی کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که آشنایی با زبان‌های html و css برای طراحی انواع رابط‌های کاربری و اعمال تغییرات جزئی و کلی بر روی المان‌های مختلف نیز مهم است.
در حال حاضر بازار کار جاوا اسکریپت در حوزه طراحی رابط کاربری صفحات وب از شرایط خوبی برخوردار بوده و شما می‌توانید با یادگیری این زبان آفرینش‌های مربوط به طراحی رابط کاربری، به درآمد مطلوبی برسید.

آموزش جاوا اسکریپت

کسب درآمد از جاوا اسکریپت با ساخت برنامه‌ های وب سمت سرور (وب اپلیکیشن)

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از جاوا اسکریپت ساخت برنامه‌های وب سمت سرور یا به اصطلاح وب اپلیکیشن است. به منظور ساخت سمت سرور پروژه های مختلف با جاوا اسکریپت، رانتایم Node. js مورد استفاده قرار می‌گیرد. Node. js در واقع یک محیط اجرایی است که این امکان را برای برنامه نویسان فراهم می‌کند تا بتوانند با استفاده از کد‌های جاوا اسکریپت، وب اپلیکیشن‌ها را ایجاد کرده و کد‌های جاوا اسکریپت را در سمت سرور (خارج مرورگر) اجرا کنند. در حال حاضر شرکت‌های بزرگ خارجی از جمله اوبر و لینکدین و همچنین شرکت‌های بزرگ ایرانی از قبیل دیوار، بخشی از برنامه‌نویسی سمت سرور مربوط به پلتفرم‌های خود را با استفاده Node. js انجام داده‌اند. این مورد مهر تاییدی بر قدرتمند بودن زبان جاوا اسکریپت برای پردازش کد‌های سمت سرور به منظور ساخت وب اپلیکیشن تحت رانتایم Node. js است.
به واسطه شرایط مطلوب بازار کار جاوا اسکریپت در حوزه طراحی و توسعه وب اپلیکیشن، شما هم می‌توانید با یادگیری جاوا اسکریپت و Node. js، از این طریق درآمدزایی کنید. در صورت تمایل پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر، مقاله Node. js را نیز مطالعه کنید.

توسعه‌ فریمورک ‌های جدید جاوا اسکریپت

به عنوان دیگر روش کسب درآمد جاوا اسکریپت می‌توانیم به توسعه فریم ورک‌های جدید اشاره کنیم. در حال حاضر جاوا اسکریپت مجموعه‌ای از فریم ورک‌های مختلفی را در خود جای داده است که هر یک از آن‌ها در حوزه خاصی کاربرد دارند. به واسطه این که جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی فانکشنال نیز است، شما نیز می‌توانید با تکیه بر خلاقیت و تجارب خود فریم ورک‌های جدیدی را سفارشی کرده و آن‌ها را به مجموعه فریم ورک‌های موجود در جاوا اسکریپت اضافه کنید. اگرچه در حال حاضر فریم ورک‌های زیادی در این مجموعه وجود دارند؛ ولی همچنان جای خالی بسیاری از امکانات و آپشن‌ها احساس می‌شود. پس توسعه فریم ورک‌های زبان جاوا اسکریپت روش معقول و مناسبی برای کسب درآمد به حساب می‌آید.
توجه داشته باشید که یک فریم ورک جدید باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا برنامه نویسان را جذب خود کرده و به یکی از فریم ورک‌های کاربردی مجموعه جاوا اسکریپت تبدیل شود. به عنوان مثال در هنگام توسعه فریم ورک‌ها باید به سادگی کدنویسی، بالا بودن سرعت پردازش و اجرای فریم ورک، طراحی یک رابط کاربری مناسب، بهینه بودن فریم ورک در استفاده از منابع مختلف مواردی از این قبیل توجه داشته باشید تا بتوانید خروجی مناسبی را دریافت کنید.

کسب درآمد از جاوا اسکریپت با ساخت اپلیکیشن‌ موبایل

در حال حاضر بازار کار جاوا اسکریپت در حوزه ساخت اپلیکیشن‌های موبایل نیز از شرایط مطلوبی برخوردار است. به واسطه انعطاف‌پذیری زبان جاوا اسکریپت، شما می‌توانید با استفاده از فریمورک React Native اپلیکیشن‌های موبایلی مختلفی را طراحی کنید. به طور کلی اکثر کارفرمایان در پروژه‌های طراحی وب سایت، تقاضای ارائه یک نسخه از اپلیکیشن مربوط به وب سایت خود را نیز خواهند داشت. در نتیجه شما می‌توانید با یادگیری زبان جاوا اسکریپت و با استفاده از فریمورک React Native در کنار طراحی یک وب سایت، اپلیکیشن موبایلی را نیز بسازید و در ازای دریافت مبلغ بیشتری آن را در اختیار کارفرمایان خود قرار دهید. در نتیجه درآمد شما نیز به نسبت بالاتر خواهد رفت و می‌توانید در این حوزه نیز مشغول به فعالیت شوید.

کسب درآمد از جاوا اسکریپت

ساخت برنامه‌ های دسکتاپ

دیگر روش کسب درآمد از جاوا اسکریپت ایجاد نرم‌افزار‌های دسکتاپ است. احتمالا شما هم کمتر در خصوص کاربرد زبان جاوا اسکریپت در توسعه و ایجاد نرم‌افزار‌های تحت دسکتاپ شنیده باشید؛ ولی باید بدانید که در حال حاضر ایجاد برنامه‌های دسکتاپ با استفاده از ابزار‌هایی مثل electron. js امکان‌پذیر است و شما می‌توانید برنامه‌های پیشرفته‌ای را طراحی کنید. در این راستا جالب است بدانید که اپلیکیشن واتس آپ و ویژوال استودیو کد یا همان VS code با استفاده از زبان جاوا اسکریپت توسعه پیدا کرده‌اند و در پیاده سازی آن‌ها از زبان قدرتمند جاوا اسکریپت استفاده شده است.

کسب درآمد از جاوا اسکریپت با بهبود فریمورک‌ ها

راه دیگر کسب درآمد از جاوا اسکریپت که می‌توانید در نظر داشته باشید، بهبود فریم ورک‌های این زبان است. در واقع بهبود و توسعه فریم ورک‌ها به این معنی است که شما یک فرد مورد نظر را انتخاب کرده و با نوشتن کد‌های جدید، امکانات جدیدی را به آن اضافه کنید. حال این امکانات می‌توانند در قالب یک پکیج یا یک کتابخانه به فریم ورک های مورد نظر افزوده شوند تا بتوانید هم شما و هم دیگران از آن استفاده کنید. توسعه فریم ورک می‌تواند یک پروژه برنامه‌نویسی برای شما باشد و یا اینکه شما به عنوان یک برنامه‌نویس می‌توانید با اعمال تغییرات و اضافه کردن آپشن‌های مورد نظر به فریم ورک در جهت اجرای پروژه‌های دیگر خود از آن استفاده کنید.

ساخت یک وب سایت درباره جاوا اسکریپت و فریمورک‌ های آن

یکی دیگر از روش‌های درآمد زایی از جاوا اسکریپت که می‌تواند برای علاقمندان به این زبان برنامه‌نویسی جالب باشد، طراحی یک سایت در خصوص جاوا اسکریپت و فریم ورک‌های مربوط به آن است. شما می‌توانید با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس و یا با کمک یک برنامه‌نویس بک اند به صورت اختصاصی یک وب سایت را طراحی کرده و در زمینه آموزش و تولید محتوا حول محور زبان جاوا اسکریپت و فریم ورک‌های آن فعالیت کنید. از این طریق می‌توانید وب سایت خودتان را ارتقا داده و با جذب کاربران بیشتر از راه تبلیغات، ارائه خدمات مختلف و همچنین فروش پکیج‌های آموزشی یا برگزاری دوره‌های آنلاین آموزش جاوا اسکریپت کسب درآمد کنید.

کسب درآمد از زبان جاوا اسکریپت با آموزش

در حال حاضر بازار آموزش در هر حوزه‌ای داغ و پر رونق است و برنامه‌نویسی نیز از این قاعده مستثنا نیست. در صورتی که به خوبی می‌توانید زبان جاوا اسکریپت را همراه با فریم ورک‌های شاخص مربوط به آن را فرا بگیرید، با افزایش سرعت، مهارت و کسب تجارب بیشتر می‌توانید در این حوزه مشغول به فعالیت آموزشی شوید.
فعالیت آموزشی در حوزه برنامه‌نویسی به دو صورت امکان‌پذیر است. شما می‌توانید یک یا چند دوره آموزشی را ضبط کرده به واسطه یک وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام آن را به فروش برسانید. همچنین برای آموزش می‌توانید دوره‌های آنلاین را تحت قالب وبینار برگزار کنید. روش دیگر تولید محتوای آموزشی تحت بستر اینستاگرام یا یوتیوب است. شما می‌توانید در ارتباط با زبان جاوا اسکریپت‌ و فریم ورک‌های شاخص آن در شبکه‌های اجتماعی تولید محتوا کرده و با جذب مخاطبین بیشتر از راه تبلیغات به درآمد برسید. پلتفرم یوتیوب در حال حاضر این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید با تولید محتوا و جذب حداقل بازدید و دنبال‌کنندگان کانال خود، درآمد دلاری داشته باشید. علاوه بر این موارد، در صورتی که رزومه و نمونه کار‌های قابل قبولی را در اختیار داشته باشید می‌توانید با آموزشگاه‌های برنامه‌نویسی فعال در این حوزه ارتباط برقرار کرده و با یک توافق دو طرفه و عقد قرارداد در آموزشگاه به عنوان مدرس مشغول به فعالیت شوید.
یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد جاوا اسکریپت قرار دادن دوره‌های آموزشی خود در وب سایت‌های مرجع برنامه‌نویسی است. در واقع شما می‌توانید با استفاده از این وبسایت‌ها دوره خود را در آن‌ها قرار دهید و در ازای هر فروش و شرکت کاربران مختلف در دوره آموزشی شما، درصد مشخصی را دریافت می‌کند.

آموزش جاوا اسکریپت

کسب درآمد به صورت فریلنسری

به طور کلی تمام روش‌های ذکر شده می‌توانند در دسته فعالیت‌های فریلنسری قرار بگیرند. فریلنسر فردی است که به صورت مستقیم با کارفرما در ارتباط بوده و پروژه‌های مختلفی را انجام می‌دهد. در واقع شما به عنوان یک برنامه‌نویس فریلنسر می‌توانید با استفاده از وب سایت‌های واسطه پروژه‌های مختلفی را قبول کرده و در ازای انجام آن‌ها مبلغ مشخصی را دریافت کنید. حال ممکن است یک کارفرما پروژه صفر تا صدی را از شما بخواهد یا ممکن است درخواست داشته باشد تا تغییرات جزئی و کلی را بر روی پروژه او اعمال کنید. در فعالیت‌های فریلنسری چیزی به نام حقوق ماهانه وجود ندارد و شما بسته به هر تعداد پروژه‌ای که در طی ماه انجام دهید، درآمده متغیری خواهید داشت. همچنین ساخت اپلیکیشن، وب اپلیکیشن و وب سایت شخصی نیز نوعی فعالیت فریلنسینگ به حساب می‌آید.

استخدام در شرکت های برنامه‌ نویسی

در چند سال اخیر پذیرش و استخدام برنامه نویسان حوزه‌های مختلف افزایش یافته و در حال حاضر شاهد بازار کار بسیار مطلوبی هستیم. در بین روش‌های کسب درآمد از جاوا اسکریپت شما می‌توانید استخدام در یک شرکت را انتخاب کنید. در واقع برای استخدام در شرکت‌های برنامه‌نویسی شما به رزومه قابل قبول و نمونه کار‌های مناسبی نیاز خواهید داشت. همچنین به منظور استخدام، برنامه‌نویس معمولاً به واسطه مصاحبه‌ و آزمون سطح مهارت و تجارب برنامه‌نویس سنجیده می‌شود. در صورتی که آزمون‌ها و مصاحبه‌های مربوطه را با موفقیت پشت سر بگذارید، یک قرارداد دوطرفه میان شما و شرکت عقد می‌شود که در آن حقوق ماهانه و وظایف و مسئولیت‌های شما مشخص شده است.

بازار کار جاوا اسکریپت در ایران
در حال حاضر برخی برنامه نویسان تمایل دارند تا به جای فعالیت‌های فریلنسری، با یک حقوق مشخص در یک شرکت برنامه‌نویسی مشغول به فعالیت شوند.
برای آشنایی به آگهی های استخدامی و فرصت های شغلی مرتبط با جاوا اسکریپت، می‌توانید به وب سایت هایی مثل جابینجا، جاب ویژن، آی استخدام، کوئرا و … که در زمینه آگهی های استخدام برنامه نویسی فعالیت می‌کنند مراجعه کنید.

کسب درآمد از جاوا اسکریپت با راه اندازی کسب و کار شخصی

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره کردیم شروع کسب و کار شخصی مانند ساخت اپلیکیشن و وب سایت نیز می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای کسب درآمد از جاوا اسکریپت می‌باشد. در واقع شما می‌توانید با تکیه بر مهارت و تجارب خود ایده‌های مورد نظر خود را اجرا کرده و از این طریق درآمدزایی کنید. ساخت وبسایت در موضوعات مختلف، طراحی انواع اپلیکیشن موبایلی و وب اپلیکیشن و همچنین ساخت نرم‌افزار‌های دسکتاپ نمونه‌هایی از ایده پردازی با تکیه بر زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپ هستند.

درآمد برنامه نویسان جاوا اسکریپت در ایران

به طور کلی درآمد برنامه نویسان تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل سابقه کار، رزومه، نمونه کار و مواردی از این قبیل قرار می‌گیرد. در واقع به هر میزان که تجارب و سابقه کار شما بیشتر باشد به همان نسبت درآمد یا حقوق شما در یک حوزه تخصصی بیشتر خواهد بود. در حال حاضر درآمد یک برنامه نویس جاوا اسکریپت که با زبان‌های html و css و همچنین برخی فریم ورک‌های شاخص این زبان برنامه‌نویسی آشنا باشد، بین بین دو و نیم تا چهل میلیون تومان به صورت متغیر برآورد می‌شود. البته این درآمد میانگین حقوق برنامه نویسانی است که در شرکت‌های مختلف مشغول فعالیت هستند و درآمد برنامه نویسان فریلنسر غیر قابل پیش‌بینی بوده و می‌تواند کمتر یا بیشتر از این میزان باشد.

شرکت در دوره جامع جاوا اسکریپت آکادمی سبزلرن:

در این مطلب سعی کردیم تا روش‌های کسب درآمد از جاوا اسکریپت را به طور کامل ذکر کنیم و همچنین بازار کار جاوا اسکریپت در ایران را در حوزه‌های مختلف نیز مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که به این زبان برنامه‌نویسی علاقه داشته و تمایل دارید تا در حوزه‌های ذکر شده مشغول به فعالیت و درآمدزایی شوید، می‌توانید در دوره جامع جاوا اسکریپت آکادمی سبز شرکت کنید. در این دوره سعی کردیم تا به طور کامل تمام سرفصل‌ها و مباحث مربوط به زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت را پوشش دهیم. شما بعد از گذراندن این دوره می‌توانید با افزایش سطح مهارتی خود و شرکت در دوره‌های مربوط به تکنولوژی های این زبان برنامه‌نویسی از قبیل react، انگولار به صورت تخصصی در حوزه‌های مختلف مشغول به کار شوید.

آموزش جاوا اسکریپت

بعد از گذروندن دوره جاوا اسکریپت سبزلرن، بدون هیچ پیش نیازی می‌توانید وارد تکنولوژی فرانت اند مورد علاقتون شده و به کسب درآمد بپردازید.

نظرات
ثبت نظر جدید

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

آموزش جاوا اسکریپت