زمان یادگیری جاوا اسکریپت – تا بهترین شدن چقدر فاصله دارید + ویدئو

زهرا شوشتری
1399/07/16
173

زمان یادگیری جاوا اسکریپت برای هر کسی با دیگری تفاوت داره. خیلی از افراد وقتی وارد حوزه‌ی طراحی وب و فرانت اند میشن، دوست دارند که سریع زبان‌های برنامه نویسی این حوزه را تموم کنند و برن سراغ بک اند. علتش اینه که فکر می‌کنند مدت زمان لازم برای یادگیری جاوا اسکریپت نسبت به زبان‌هایی مثه php باید کمتر باشه؛ چون راحتتره.

آموزش جاوا اسکریپت

این تصور شاید تا حدودی درست باشه و این زبان در واقعیت نسبت به زبان‌هایی مثل php، ساده‌تر باشه؛ ولی این دلیل نمیشه برای اینکه بگیم زمان یادگیری جاوا اسکریپت نسبت به یکسری زبان‌ها الزاما کمتره. هر زبانی پیچیدگی‌ها و ریزه‌کاری‌های خاص خودش را داره و زمان می‌‌بره تا یه فرد بتونه تمام چم و خم اون را یاد بگیره. جاوا اسکریپت هم ازین قاعده مستثنی نیست.

خب با این تفاسیر فکر می‌کنید یادگیری javascript چقدر طول میکشد. این سوالیه که قصد داریم در این مقاله بهش جواب بدیم، ولی انتظار نداشته باشید که یه جواب قطعی و قاطع بهتون بدیم. نه ما و نه هیچ کس دیگه‌ای نمی‌تونه همچین کاری بکنه. اگه احیانا کسی بهتون گفت از این زمان تا این زمان را برای یادگیری صفر تا صد جاوا اسکریپت برنامه ریزی کن، خیلی روی حرفش حساب نکنید.

در واقع مدت زمان لازم برای یادگیری جاوا اسکریپت به کلی فاکتور بستگی داره که ما می‌خوایم توی این مقاله دربارشون حرف بزنیم. بهتون میگیم چیا می‌تونن بهتون کمک کنند که زمان یادگیری javascript را کوتاه‌ترش کنید ولی در نهایت همه چیز به خود شما بستگی داره. این را هم بدونید که خیلیا مثل شما این مسیر رو طی کردند و چالش‌هاش رو پشت سر گذاشتند؛ پس نباید سریع از خودتون و تلاشتون ناامید بشید و فک کنید مثل بقیه توانایی این کار را ندارید. در واقع جواب این سوال که یادگیری جاوا اسکریپت چقدر طول میکشد کاملا به خود شما بستگی داره.

یادگیری جاوا اسکریپت چقدر طول میکشد؟

همونطور که گفتیم در این مقاله سایت سبزلرن قصد داریم به این سوال جواب بدیم که یادگیری جاوا اسکریپت چقدر طول میکشد و با توجه به معیار هایی که وجود داره زمان بندی برای یادگیری این زبان را مشخص کنیم.  خب قبل از هر چیزی باید بگیم که یادگیری جاوا اسکریپت برای طراحی سایت یکی از الزامات هست که راجبش در سایر مقالات مفصل صحبت کردیم. باید متذکر بشیم که به طور کلی هر چیزی در حیطه ی برنامه نویسی و طراحی وب و اپلیکیشن باشه

چه بخواین زبان برنامه نویسی php یا pythonو… رو یاد بگیرین ؛ و چه بخواین فقط در زمینه ی فرانت اند کار کنین، در هر صورت شما هیچ وقت هیچ وقت صد در صد اون زبان رو یاد نمیگیرین!

چرا هیچوقت صد در صد یاد نمیگیرید ؟

شاید شما به تازگی وارد دنیای بزرگ برنامه نویسی و یا طراحی سایت شدین بخاطر همین بهتره که چیزهایی رو راجب این زمینه بدونین. و اونم این هست که برنامه نویسی نیازمند اپدیت بودن شماست یعنی شما امروز یه چیزی رو یاد گرفتی ولی فردا اون فریمورک، اون کتابخونه و یا حتی اون زبان، سینتکس های جدیدی رو عرضه کرد، شما باید برین دوباره اون ها رو یاد بگیرین.

و دوباره این اتفاق افتاد و شما هم دوباره باید یاد بگیرین؛ و این چرخه تا وقتی که تو این زمینه کار میکنین ادامه داره ، مثلا شما کتابخونه ای رو مدت هاست یاد گرفتین و باهاش کار میکنین و خیلی هم بهش مسلط هستین اما این کتابخونه رفته رفته در حال منسوخ شدنه شما هم کم کم باید باهاش خداحافظی کنین و یاد گرفتن کتابخونه های جدید با امکانات جدید رو شروع کنین. این یعنی تمایل شما به اپدیت و به روز بودن این یعنی انعطاف داشتن در برابر تغییرات. 

فاکتور مهم علاقه در یادگیری جاوا اسکریپت

این چیزا رو گفتم که به این نکته برسم که اگر علاقه ای به این زمینه ندارین و فقط راجب این شنیدین که تو برنامه نویسی پول هست و اشتیاق و عشقی به خود برنامه نویسی ندارین اصلا طرفش نیاین چون وقتی علاقه ای نداشته باشین فقط میخواین زودتر یادگیری رو تموم کنین و سریع برین ازش پول دربیارین  اما اگه بهش علاقه داشته باشین دائما با جون و دل اموزش میبینین و نه تنها از اپدیت نگه داشتن خودتون خسته نمیشین بلکه براتون لذت بخش هم میشه. پس اگر بهش علاقه ای ندارین ازتون میخوام با وارد شدن تو این حرفه  وقتتون رو تلف نکنین.

فاکتورهای موثر روی زمان لازم برای یادگیری جاوا اسکریپت

خب درباره زمان یادگیری جاوا اسکریپت یا هر زبان دیگه ای هر کسی یه حرفی میزنه (اگه سرچ کنین کاملا متوجه میشین). یکی میگه یه ماه یکی میگه دو ماه و یکی میگه تا اخر عمر و یکی هم میگه برای فول استک شدن (دقت کنید فول استک شدن نه فقط یادگیری جاوااسکریپت ! یعنی تمام فرانت اند و تمام بک اند با تمام جزئیات و گستردگیش!) فقط به 6 ماه زمان نیاز دارین.

من نمیخوام بگم دوستان دیگه اشتباه میگن یا درست ،من شدیدا تمایل دارم این نکته رو برسونم که مدت زمانی که شما نیاز دارین برای یادگیری به هزار تا المان بستگی داره.

 • به کیفیت اموزشی که میبینین 
 • به خود خوان بودن یا نبودنتون 
 • به اموزشگاه رفتنتون یا ویدئوی اموزشی دیدنتون 
 • به تعداد ساعت هایی که برای اموزش دیدن صرف میکنین
 • به تمرکزتون موقع یادگیری
 • به تعداد دفعات تکراری که نیاز دارین تا یه مطلب براتون جا بیفته 
 • به تعداد ساعاتی که تمرین میکنین 
 • به اشتیاق و علاقه تون به یادگیری
 • به استمرارتون در یادگیری
 • به زمانی که صرف میکنین تا مسیری که توش هستین رو یاد بگیرین و هزاران هزار المان دیگه..

مثلا شخصی رو دیدم که مدت هاست لنگ یادگیری یه بخش کوچیک هست.

چرا برای برخی افراد یادگیری javascript خیلی طول میکشه؟

چون نا امیده و نمیتونه چشم اندازی از خودش بعد از یادگیری داشته باشه پس دائما در حال درجا زدنه. و از اون طرف کسی رو میشناسم که خیلی  خیلی زود و خوب مباحث رو نه تنها یاد میگیره بلکه میخوره و جلو میره و کسی رو میشناسم که اصلا حین یادگیری پروژه میگیره و تو خود پروژه به خیلی چیز ها برمیخوره و مجبور میشه که سریع یادشون بگیره..

این مطالب رو گفتم تا به این نتیجه برسم که همه چیز کاملا به خودتون بستگی داره   و مطلقا خودتون رو تو دام سمی مقایسه نندازین که مثلا فلانی اینقدر زود یاد گرفت  من چرا اینقدر کُندم! البته ایرادی نداره که مشکلتون رو پیدا کنین و اون رو برطرف کنین ولی یادتون باشه که تو تله ی مقایسه نیفتین.. سعی کنین از تجربیات بقیه استفاده کنین و از اون ها بهره ببرین ولی مطمئن باشین مسیر یادگیری ادم ها با هم متفاوت هست.

و در زمینه یادگیری زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت فکر میکنم بهتر هست اون رو به دو بخش تقسیم کنم:

 • قسمت اول: یادگیری اصول اساسی یا همون فاندامنتال (fundamentals)
 • قسمت دوم: به کارگیری مطالب فاندامنتال هست و استفاده از کاربرد اون ها و به کار گیری اون مهارت در هندل کردن  مینی پروژه ها و پروژه های بزرگ .

مطالب قسمت اول به نظر من نیاز به زمان خاص و زیادی نداره شما با سینتکس زبان و مفاهیم اساسی اشنا میشین و اگر از قبل با مفاهیم کلی برنامه نویسی اشنا باشین کار براتون خیلی راحت تر میشه و فقط شیوه ی استفاده از سینتکس های جاوااسکریپت رو باید اموزش ببینین و تفاوت عملکرد اون با زبان هایی که قبل تر کار کردین. اما اگر هیچ چیزی از برنامه نویسی نمیدونین یادگیری همون مطالب فاندامنتال هم براتون طول میکشه تا براتون جا بیفته وباهاش راحت باشین که البته کاملا هم طبیعی هست.

و بخش بعدی هم که مربوط به کاربرد مطالبی که یاد گرفتین هست نیازمند تمرین و تکرار هست. و همون طور هم که میدونین و البته شایدم ندونین، یادگرفتن اینکه برای پیاده سازی یک پروژه چجوری باید عمل کرد و از چه چیز هایی استفاده کرد ،  تفاوت قابل توجهی با یادگیری فقط سینتکس داره و عملا این بخش اساسی برنامه نویسی هست.

آموزش جاوا اسکریپت

نکته ی اصلی برای زمان یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

توانایی به کار گیری مطالبی که یاد گرفتین و توانایی تجزیه و تحیلیل کردن مسئله جزو مسائل اصلی یادگیری هست. چون سینتکس رو یاد میگیرین و تموم میشه شما با یادگیری سینتکس برنامه نویس نمیشین! شما با حل کردن مسائل و توانایی پیاده سازی اون ها در قالب کد، برنامه نویس میشین و موضوع اصلی همین جاست که خیلی ها فراموش کردن و به شما یاداور نمیشن.

و فقط برنامه نویسی رو یادگیری سینتکس میدونن برای همین یک زمانی رو تعیین میکنن و بهتون میگن  که به طور مثال در فلان قدر ماه میشه یاد گرفت یا میگن این قدر زمان کمه یا این قدر زمان زیاده! در صورتی که اصل داستان چیز دیگه ایه و اتفاقا به خاطر همین موضوع هست که بالاتر به این اشاره شد  که یادگیری به المان های متعددی بستگی داره و اگر این قسمت رو حذف کنیم ؛ بله میتونیم راجب زمان هم به صورت کلی نظر بدیم .

و البته موضوع دیگه ای که وجود داره هدف شما از یادگیری جاوااسکریپت هست. مثلا اگر شما جاوااسکریپت رو برای طراحی سایت سمت کاربر میخواین، اون قدر ها نیاز به این نداره که تهش رو در بیارین و خیلی زیاد نیاز به برنامه نویسی از این لحاظ که مسئله ای رو حل کنین و اون رو در قالب کد در بیارین نیست، البته بازم این بستگی به لول و سطح کار شما داره.

که اگر بخواین تو تاپ ترین لول باشین و هرچیزی تاکیید میکنم هرچیزی رو پیاده سازی کنین  وصرفا یک فرانت اند کار معمولی نباشین و یک فرانت کار حرفه ای باشین،  قطعا باید خیلی خوب و در همه ی جنبه ها جاوااسکریپت رو یاد بگیرین و تا فیها خالدونش رو در بیارین. و اگر هدفتون یادگیری خود جاوااسکریپت هست و میخواین فول استک جاوااسکریپت بشین هم که جواب کاملا مشخص هست.

 

نکته ی اصلی برای زمان یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

حرف آخر:

و بعنوان مطلب اخر لازم میبینم که بگم حتما حتما با علاقه وارد این زمینه بشین و تمرین رو فراموش نکنین؛  خیلی به این سوال فک نکنید که یادگیری جاوا اسکریپت چقدر طول میکشد و چقدر باید زمان گذاشت؛ سعی کنید بیشتر تمرکزتون روی یادگیری تون باشه. همیشه سعی کنین بهترین و خفن ترینِ خودتون باشین و زیاد تو حلقه ی مقایسه نیفتین . چون اگه علاقه داشته باشین ، شروع میکنین به یادگیری و براتون اهمیتی نداره که چقدر ازتون زمان میگیره !

اما شاید بپرسید زمان یادگیری جاوا اسکریپت را چطور باید پیش ببریم و برای هر چیزی چقدر وقت صرف کنیم. به طور کلی شما باید تمرکزتون روی یادگیری مباحث اصلی این زبان باشه و بعد برید سراغ فریمورک ها و کتابخانه ها. چون که وقتی شما مبانی جاوا اسکریپت را یاد بگیرید، یادگیری مشتقات این زبان هم براتون راحت میشه. به طور کلی شما باید یادگیری تون را طبق شکل زیر تقسیم بندی کنید.

مدت-زمان-لازم-برای-یادگیری-جاوا-اسکریپت

چون هدف شما فقط و فقط یادگیریه و این از شما یه برنامه نویس حرفه ای میسازه. خب تو این مقاله سعی کردم هر نکته ای رو که لازم دارین طبق تجربه و مشاهداتی که داشتم در مورد زمان یادگیری جاوا اسکریپت خدمتتون ارائه بدم امیدوارم براتون مفید بوده باشه و ازشون به خوبی استفاده بکنین و تاثیرش رو ببینین. روزتون خوش.

آموزش جاوا اسکریپت

نظرات
ثبت نظر جدید
shahin.firouzi | کاربر
1402/07/10

استاد توضیحات شما عالی بود فقط تنها سوالی که هست من میخوام با فریمورک جنگو کار کنم html و css رو هم از سایت خودتون با استاد عبادی گذروندم که فوق العاده بود آموزششون و وپایتون رو هم استاد دولتی بود که اونم عالی بود . اگه بخوام فرانت کار کنم در سطح معمولی همون مباحث کلی جاوا کفایت میکنه یا باید بتونم با جاوا پیاده سازی کنم پروژه ها رو ممنون میشم جواب بدین

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/07/26

سلام عزیز.
دوره جاوا روی سایت وجود نداره. احتمالا دوره جاوا اسکریپت منظورتون هست!
نه، دانش جاوا اسکریپت در سطح معمولی برای فرانت‌اند کافی نیست و باید دانش کافی و عمیقی رو کسب کنین.

آموزش جاوا اسکریپت