50 درصد تخفیف تابستانه سبزلرن رو از دست نده از دستش نمیدم!
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز

برنامه نویسی ربات تلگرام چیست؟

محمد رحمانیان
1402/12/25
3893
برنامه نویسی ربات تلگرام چیست؟

پیام‌رسان تلگرام با حدود 1 میلیارد کاربر در جهان، به عنوان یکی از بزرگترین پلتفرم‌های پیام‌رسان شناخته می‌شود و روند رشد تعداد کاربران آن، از سایر رقبا بسیار بالاتر است. این نرخ رشد بالا به دلیل وجود قابلیت‌های متنوع و واقعا کاربردی در تلگرام است. یکی از این امکانات، ربات‌های تلگرامی هستند که به مقدار قابل توجهی به محبوبیت این پلتفرم افزوده‌اند. این مطلب از وبلاگ سبزلرن به برنامه نویسی ربات تلگرام و معرفی روش‌های مختلف این کار اختصاص دارد.

برنامه نویسی ربات تلگرام

ربات تلگرام چیست و چه کاربردی دارد؟

ربات‌های تلگرام، نوعی حساب کاربری ویژه هستند که کارهای مشخصی را انجام می‌دهند. انواع زیادی از بات‌های تلگرام وجود دارند که کاربردهای مختلف و بعضا جالبی دارند! از ربات‌های دانلود کننده گرفته تا ربات چت ناشناس، بازی ناشناس و حتی ربات‌های فروش!

برای مثال، یکی از مشهورترین نمونه‌های بات تلگرام، ربات مدیریت گروه است. این نوع ربات طوری برنامه ریزی می‌شود که وظایف مشخصی را طبق دستورالعمل‌های تعیین شده انجام دهد. برای مثال، در صورتی که کاربری به گروه اضافه شود، یک پیام خوش‌آمدگویی برای او ارسال کند یا کاربرانی که از کلمات غیرمجاز استفاده می‌کنند را مسدود کند!

از ربات‌های تلگرام برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود؛ در واقع اگر به برنامه نویسی بات تلگرام و فرآیندهای آن مسلط باشید، می‌توانید هر نوع ربات تلگرامی بر اساس نیاز خود توسعه دهید. توسعه ربات Telegram کار چندان سختی نیست؛ کافیست نحوه کار با یک زبان برنامه نویسی مورداستفاده در این زمینه را بلد باشید و درک عمیقی از ساختار ربات‌های تلگرام داشته باشید.

برنامه نویسی ربات تلگرام

برنامه نویسی ربات تلگرام چیست؟

برای اینکه بتوانید یک ربات تلگرامی را توسعه دهید، باید به نحوه توسعه و برنامه نویسی آن تسلط پیدا کنید. به فرآیند توسعه و ایجاد ربات تلگرام و افزودن امکانات موردنیاز، برنامه نویسی ربات تلگرام گفته می‌شود. در واقع، فرآیند توسعه هر نوع ربات برای پیام‌رسان‌های مختلف دارای روند تقریبا مشابهی است؛ شما منطق، دستورالعمل‌ها و وظایف ربات را در بک اند و با استفاده از برنامه نویسی تعریف می‌کنید و در ادامه، با استفاده از Bot API یا پروتکل HTTPS ربات خود را به تلگرام یا هر پلتفرم دیگر متصل می‌کنید.

اما بخش مهم ماجرا، همین توسعه بک اند پروژه است. برای این کار، از زبان‌های برنامه نویسی مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام دارای مزایا و معایب خاصی هستند. در ادامه، برخی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای توسعه بات تلگرام را به شما معرفی کرده‌ایم.

دقت کنید در ادامه، صرفا معرفی این زبان‌ها و مزایای برنامه نویسی ربات تلگرام با آنها تشریح می‌شود و توضیح نحوه ساخت ربات تلگرام در این مطلب ممکن نیست!

برنامه نویسی ربات تلگرام

بهترین زبان‌های برنامه نویسی ربات تلگرام

به طور کلی، برای توسعه بات‌های تلگرام از زبان‌های برنامه نویسی سمت سرور استفاده می‌شود. علاوه بر این، برخی از زبان‌های معرفی شده به صورت همه منظوره هستند؛ به همین برخی از مهمترین مزایای توسعه Bot تلگرام در هر زبان را به شما معرفی می‌کنیم.

PHP

زبان برنامه نویسی PHP یک زبان برنامه نویسی متن‌باز و فوق العاده محبوب است که در سمت سرور اجرا می‌شود. این زبان به تنهایی بزرگترین و محبوب‌ترین زبان توسعه بک اند است و درصد بالایی از سایت‌های موجود در اینترنت، از کدهای PHP در سمت سرور خود استفاده می‌کنند. استفاده از PHP برای برنامه نویسی ربات تلگرام، یک رویداد کاملا معمولی است؛ زیرا این زبان به طور ذاتی برای اجرا درون سرور و بخش Back-end طراحی شده و قدرت مانور زیادی در این بخش در اختیار شما قرار می‌دهد.

از مزایای استفاده از PHP در توسعه چت‌بات تلگرام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تنوع بالای کتابخانه‌ها و فریمورک‌ها
 • امکان پیاده‌سازی امکانات مختلف
 • PHP ذاتا برای بک اند ساخته شده
 • امکان توسعه ربات‌های پیچیده و بزرگ
 • سرعت اجرای مناسب
 • فرآیند یادگیری نسبتا آسان
 • وجود منابع آموزشی متعدد

توسعه و ساخت ربات تلگرام با استفاده از PHP کار سختی نیست. از طرفی، نیازی به تسلط کامل بر مباحث این زبان وجود ندارد و یک توسعه دهنده مبتدی نیز می‌تواند با مشاهده آموزش‌های لازم، یک ربات تلگرام را توسعه دهد. از طرف دیگر، بسیاری از ربات‌های تلگرامی که می‌بینید با استفاده از این زبان ساخته شده‌اند و همین موضوع، اهمیت PHP در برنامه نویسی ربات تلگرام را نشان می‌دهد.

آموزش ساخت ربات تلگرام با PHP یک دوره پروژه محور و کاملا کاربردی برای افرادی است که به توسعه ربات تلگرام و کسب درآمد از آنها علاقمند هستند. در این دوره طی پروژه‌های عملی مختلف، به مباحث موردنیاز برای توسعه ربات‌های تلگرام مسلط شده و آماده ورود به بازارکار می‌شوید. فرصت محدود برای استفاده از تخفیف ویژه و شرکت در این دوره را از دست ندهید!

پایتون

زبان پایتون به عنوان یکی از محبوب‌ترین و آینده‌دارترین زبان‌های برنامه نویسی شناخته می‌شود که روند رشد قابل قبولی را در سال‌های اخیر تجربه کرده است. کدهای نوشته شده در پایتون در تقریبا هر پلتفرم و سیستم عاملی قابل اجرا هستند؛ و البته که پایتون یکی از زبان‌های محبوب برای ساخت و توسعه ربات‌های تلگرامی است. با استفاده از پایتون می‌توانید مزایای زیر را بدست آورید:

 • توسعه ربات در مدت زمان کمتر
 • دسترسی به فریمورک‌ها، ماژول‌ها و کتابخانه‌های متنوع
 • وجود منابع آموزشی متعدد
 • روند یادگیری آسان
 • امکان پیاده سازی ربات‌های ساده تا پیچیده
 • سرعت اجرای بالا

جاوا

زبان جاوا نیز درست مانند پایتون دارای منابع گسترده‌ای از کتابخانه‌ها و کدهای از پیش نوشته شده است. علاوه بر این، این زبان مقیاس پذیری بالایی دارد و می‌تواند در توسعه ربات‌های کوچک تا ربات‌های پیچیده و بزرگ مورداستفاده قرار بگیرد. برخی از مزایای استفاده از جاوا برای برنامه نویسی بات تلگرام را در زیر می‌بینید.

 • مقیاس پذیری بالا
 • دسترسی به منابع و کدهای آماده با تنوع بالا
 • وجود کتابخانه‌های کاربردی و مرتبط در Github
 • عملکرد و سرعت مناسب

C++

از نظر سرعت اجرا و عملکرد هیچ زبانی به گرد پای C++ نیز نمی‌رسد. این زبان سطح بالا و فوق العاده سریع، توانایی ساخت یک ربات چت بسیار پیشرفته و مبتنی بر هوش مصنوعی را دارد؛ به طوری که تحت هیچ شرایطی، کندی یا لگ در عملکرد ربات مشاهده نشود. از دیگر مزایای استفاده از C++ برای ساخت چت‌بات تلگرام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عملکرد فوق العاده بهینه
 • امکان طراحی و پیاده سازی الگوریتم‌های پیچیده برای ربات
 • استفاده از کتابخانه‌های قدرتمند
 • امنیت بالا
 • مقیاس پذیری بالا
 • مناسب برای توسعه ربات‌هایی با منطق پیچیده

Lisp

زبان لیسپ یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا است و به نوعی، زبان اصلی توسعه هوش مصنوعی محسوب می‌شود. این زبان دارای نحو ساده و یادگیری نسبتا راحتی است و به لطف ویژگی‌های کاربردی که در توسعه هوش مصنوعی ارائه می‌دهد، برای توسعه چت‌بات‌ها گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود.

 • روند یادگیری اسان
 • خوانایی کدها
 • امکان ساخت Chatbot مبتنی بر هوش مصنوعی در تلگرام
 • استفاده از یک کتابخانه قدرتمند برای آموزش چت‌بات
 • عملکرد عالی و سرعت اجرای مناسب

بدون برنامه نویسی هم می‌توان ربات تلگرام ساخت؟

بله بدون نیاز به برنامه نویسی هم می‌توانید ربات تلگرام طراحی کنید؛ اما قبل از این کار، بهتر است چند نکته را بدانید!

اولین مورد این است که تعدادی پلتفرم خلاقانه و کاربردی برای ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی وجود دارد که خدمات خود را به صورت اشتراکی ارائه می‌دهند. با توجه به مشکلات پرداخت‌های بین المللی برای ایرانیان، استفاده از خدمات این سایت‌ها کمی دشوار است. علاوه بر این، معمولا خروجی نهایی برای استفاده توسط کاربران ایرانی مناسب نیست و ممکن است ربات شما نتواند از نظر اقتصادی نیز چندان موفق عمل کند.

مورد دوم، این است که امکانات ارائه شده برای ساخت ربات تلگرام در این پلتفرم‌ها، محدود هستند؛ بنابراین اگر نیاز به امکانات و قابلیت خاصی داشته باشید، باید خودتان دست به کار شوید و کدنویسی‌های لازم را انجام دهید. در این حالت ممکن است ربات شما با زبانی نوشته شده باشد که تخصص و دانشی در آن ندارید و به این صورت، باید زمان و هزینه قابل توجهی برای افزودن آن قابلیت به ربات تلگرام خود صرف کنید.

در لیست زیر، چند مورد از پلتفرم‌های ساخت ربات تلگرام بدون کدنویسی را معرفی کرده‌ایم.

 • ManyChat
 • Botsify
 • Chatfuel
 • Flow XO
 • Dialogflow

برنامه نویسی ربات تلگرام

روش‌های کسب درآمد از ساخت ربات تلگرام

برای کسب درآمد از ساخت ربات‌های تلگرامی، راه‌های زیادی وجود دارد. در ادامه 4 مورد از روش‌های کسب درآمد با ربات تلگرام را به شما معرفی می‌کنیم.

طراحی و ساخت ربات برای دیگران

کسب و کارهای متعددی وجود دارد که در بستر تلگرام فعال هستند؛ خصوصا کانال‌هایی که ده‌ها هزار کاربر دارند و مشغول ارائه خدمات یا کالا هستند. معمولا در این کانال‌ها، تعدادی ادمین برای پاسخگویی به مشتریان در ساعات مختلف روز فعال هستند و معمولا پاسخگویی به افراد نیز با تاخیر همراه است. در صورت استفاده از یک ربات مناسب و پرقدرت، مشتریان مختلف می‌توانند سوالات خود را از ربات بپرسند و ربات نیز براساس اطلاعات ارائه شده توسط ادمین، به سوالات پاسخ دهد.

این مورد خصوصا در کانال‌هایی که در زمینه آموزش فعال هستند، بسیار کاربردی است.

طراحی ربات فروشگاهی

علاوه بر این، با برنامه نویسی ربات تلگرام فروشگاهی مختص خود می‌توانید یک فروشگاه آنلاین و خودکار داشته باشید. اگر صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید، می‌توانید با استفاده از این ربات، بخشی از کار خود را خودکارسازی کنید و به موارد مهمتر نظیر بازاریابی و بهبود تعامل با مشتریان‌تان بپردازید.

استفاده از تبلیغات

در موارد زیادی دیده شده که برای استفاده از یک ربات، نیاز به عضویت در کانال‌های خاصی است. در صورتی که ربات شما کاربران زیادی داشته باشد، می‌توانید از این روش برای کسب درآمد استفاده کنید. البته تبلیغات در ربات‌های تلگرام تنوع بالایی دارد و بسته به استراتژی و اهداف خود، می‌توانید یک یا چند روش تبلیغاتی را در ربات تلگرام خود پیاده سازی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم در این مورد زیاده‌روی نکنید و به کاربران خود احترام بگذارید!

فروش اشتراک ربات

در ربات‌هایی که دارای آرشیو و منابع بزرگی از فیلم، آهنگ، کتاب یا موارد این چنینی هستند، همیشه یک سطح دسترسی محدود به افراد عادی ارائه می‌شود. توسعه دهندگان برای برداشتن این محدودیت، اقدام به فروش اشتراک‌های مختلف می‌کنند. این روش یکی از متداول‌ترین روش‌های کسب درآمد از ساخت ربات تلگرام است و در صورتی که ربات خوب و آرشیو مناسبی داشته باشید، می‌توانید روی آن حساب ویژه‌ای باز کنید.

جمع‌بندی

استفاده از ربات‌های تلگرام برای کارهای مختلف تبدیل به یکی از امور عادی کاربران تلگرام شده است. هر کاربر حداقل از یک ربات به طور منظم استفاده می‌کند یا حداقل با آنها در تعامل است. در این مقاله سعی شد با برنامه نویسی ربات تلگرام، مهمترین زبان‌های مورداستفاده برای این کار و روش‌هایی برای کسب درآمد از ساخت ربات‌های تلگرامی آشنا شوید. همانطور که گفته شد، زبان‌های PHP، پایتون، جاوا، لیسپ و C++ بهترین انتخاب برای ساخت ربات در تلگرام هستند.

نظرات
ثبت نظر جدید

نظری برای این مقاله ثبت نشده است