تخفیفات ویژه بر روی تمامی دوره ها بزودی ...
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز

آیا درآمد برنامه نویسی در ایران ما را ثروتمند می کند؟

محمد حسین نصرتی
1400/04/05
97
آیا درآمد برنامه نویسی در ایران ما را ثروتمند می کند؟

درآمد برنامه نویسی در ایران چقدر است ؟ میزان درآمد برنامه نویسی سوالی است که خیلی از علاقمندان به کامپیوتر و برنامه نویس از خود می‌پرسند. شاید شما جزء آن دسته از افراد باشید که دوست دارند برنامه نویس شوند و در حال حاضر دوست دارند، بدانند که روند آن به چه صورت است و حقوق برنامه نویس چقدر است.

حتی ممکن است جزء افرادی باشید که دوست دارند تا تغییری در مسیر شغلی و حرفه‌ای خود ایجاد کنند، که باید بگوییم که خوب حرفه‌ای را برای تغییر انتخاب کردند. میزان حقوق و درآمد برنامه نویسی  به عوامل زیادی بستگی دارد و با جزئیات ریز و درشتی همراه است. اگر می‌خواهید بدانید وضعیت میزان حقوق و درآمد برنامه نویسی چگونه است و هر برنامه نویس دقیقا چقدر دستش به دهانش می‌رسد، تا آخرِ این مقاله با ما همراه باشید.

شنیده‌اید که می‌گویند ما ایرانی‌ها عادت داریم درآمد همه را جلوجلو حساب کنیم؟ مثلا وقتی دکتر می‌رویم به‌سرعت مبلغ ویزیت را در تعداد بیماران ضرب می‌کنیم و با قیافه‌ی کسی که انگار هسته‌ی اتم را شکافته است، از یافته‌هایمان برای بقیه صحبت می‌کنیم. خب البته این کار چندان جالب نیست ولی باید بگوییم ما دراین مقاله سبزلرن دقیقا می‌خواهیم همین کار را انجام دهیم، درمورد درآمد برنامه نویسی حرف بزنیم و درآمد برنامه نویس در ایران را با خارجی‌ها مقایسه کنیم.

درآمد برنامه نویسی در ایران چقدر است؟

تمامی افراد قبل از اینکه شروع به هر کاری بکنند حتی اگر در حوزه IT هم نباشد، باز به دنبال فهمیدن میزارن درآمد آن حوزه و افرادی که در آن حوزه کار می کنند هستند. برای مثال افرادی ایرانی که می خواهند برنامه نویسی را شروع بکنند اول از همه به دنبال این موضوع هستنند که درآمد برنامه نویسی در ایران چقدر است؟

این مورد فقط برای ایرانی ها نیست و خب در تمام دنیا تمامی افرادی که می خواهند وارد برنامه نویسی بشوند اول از همه به میزان درآمد برنامه نویسی فکر می کنند. راه های بسیار زیاد و متفاوتی برای پی بردن به درآمد برنامه نویس در ایران وجود دارد و تقریبا می توان گفت هیچکدام دقیق نیست. در واقع به صورت دقیق نمی شود درآمد برنامه نویسی را محاسبه کرد به دلیل اینکه هر شرکت نسبت به مزایا و ساعت کاری خود حقوقی را به کارمندان خود می دهد.

پس به همین دلیل نمی شود جمع بست و به طور قطعی گفت که درآمد برنامه نویسی در ایران مثلا N تومان است. فاکتورهای متعددی می‌تواند روی میزان حقوق و درآمد برنامه نویسی تاثیر بگذارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین هایشان را بررسی می‌کنیم.

درآمد برنامه نویسی در ایران

عوامل موثر بر حقوق برنامه نویسی

در این بخش به بررسی عوامل موثر بر حقوق برنامه نویسی می‌پردازیم. از مهم‌ترین عواملی که می‌توانند میزان دستمزد برنامه نویس را تعیین کنند، موارد زیر هستند:

نوع زبان برنامه نویسی:

بیش از صد نوع مختلف از زبان‌های برنامه نویسی وجود دارند که هر کدام برای کاربردی خاص طراحی و استفاده می‌شوند. شما می‌توانید بر اساس هر یک از حوزه‌های زیر یک زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید:

 • طراحی وب
 • طراحی اپلیکیشن موبایل
 • طراحی برنامه دسکتاپ
 • تحلیل داده
 • پایگاه داده
 • فضای cloud
 • و…

اموزش پایتون

به صورت جزیی‌تر هر کدام از این بخش‌ها به زیردسته‌هایی تقسیم می‌شوند که در هر یک از آن‌ها چندین زبان برنامه نویسی وجود دارد و می‌توانید بسته به بازار کار هر کدام را انتخاب کنید. در ادامه‌ی بحث مقایسه دقیقی از میزان درآمد شغل برنامه نویسی در ایران براساس زبان‌های برنامه نویسی به شما ارائه خواهیم داد.

میزان سابقه کار:

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر حقوق برنامه نویسی میزان سابقه‌ی فرد است. طبیعتا هر چه سابقه‌ی افراد در حوزه‌ی برنامه نویسی بیشتر باشد، کیفیت کارشان بالاتر رفته و درآمد بیشتری در انتظار آن‌هاست. معمولا سابقه‌ی کاری کمتر از پنج سال را یک برنامه نویس حرفه‌ای محسوب نمی‌کنند و درآمد آن به اندازه‌ی یک برنامه نویس ده سال یا بیشتر نخواهد بود. در ادامه مقاله میزان درآمد برنامه نویسی بر اساس سابقه کار را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

تخصص:

یکی از فاکتورهای مهم در تعیین دستمزد برنامه نویس، تخصص فرد است. یک فرد متخصص تکنیک‌ها و ابزارهای بیشتری تسلط دارد و این باعث بالا رفتن اعتبار کاری‌اش می‌شود. این چنین افرادی می‌توانند در شرکت‌های بزرگ به راحتی استخدام شوند.

شهر محل کار:

در ایران تهران بهترین شهر برای کار برنامه نویسی است. شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگونی در این شهر فعالیت دارند که یک برنامه نویس می‌تواند در آن‌ها استخدام شود. اگرچه در سایر شهرهای بزرگ مثل اصفهان، مشهد و… نیز میزان درآمد برنامه نویس خوب است؛ ولی به اندازه تهران نیست.

جایگاه شغلی:

شما اگر در یک شرکت معتبر و بین المللی استخدام شوید، درآمد متفاوتی نسبت به یک استارتاپ خواهید داشت. از طرف دیگر سمتی که در سازمان می‌گیرد نیز روی نرخ حقوق شما تاثیرگذار است. معمولا در اغلب موارد مشاغل دورکار و فریلنسر نمی‌توانند درآمدی به اندازه‌ی یک سمت در سازمانی رسمی داشته باشند. اگرچه برخی فریلنسرهای باتجربه و ماهر درآمدهای چندبرابری را کسب می‌کند.

تاثیر مدرک تحصیلی روی درآمد شغل برنامه نویسی در ایران

خوشبختانه یا متاسفانه تاثیر مدرک تحصیلی روی درآمد شغل برنامه نویسی در ایران زیاد نیست. معمولا آنچه که در دانشگاه می‌آموزید با آنچه که در بازار کار یاد می‌گیرید تفاوت دارد. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب، شما نیازی به داشتن مدرک تحصیلی بالا ندارید و صرفا با کسب تجربه و مهارت می‌توانید به بالاترین میانگین حقوق برنامه نویس در ایران برسید.

میزان درآمد برنامه نویسی در ایران

راه های بسیار زیاد و متفاوتی برای پی بردن به درآمد برنامه نویس در ایران وجود دارد و تقریبا می توان گفت هیچکدام دقیق نیست. به صورت دقیق نمی شود درآمد برنامه نویسی را محاسبه کرد به دلیل اینکه هر شرکت نسبت به مزایا و ساعت کاری خود حقوقی را به کارمندان خود می دهد. پس به همین دلیل نمی شود جمع بست و به طور قطعی گفت که درآمد برنامه نویسی در ایران مثلا N تومان است.

برای فهمیدن میزان حقوق برنامه نویس در سال ۱۴۰۰ در ایران ما از سایت‌های استخدامی و رسمی کمک گرفتیم. سایت های زیادی برای استخدام برنامه نویس وجود دارند. اما سایت هایی که خیلی معروف شده  و آمار درستی داده اند سایت های جابینجا، جاب ویژن و ایران سلری هستند. سایت های جاب ویژن و iransalary به عنوان دو مرجع رسمی حقوق و دستمزد در ایران، هر سال نظر سنجی بسیار بزرگ و دقیق انجام داده و آمار میانگین درآمد هر شغل در جایگاه های مختلف را ارائه می دهند.

در سایت ایران سلری آمار میانگین حقوق برنامه نویس در سال 1400 در ایران به صورت زیر گزارش شده است: میزان درآمد برنامه نویسی در ایران نرخ مشخصی ندارد؛ ولی به طور کلی بین 2 میلیون تومان در کمترین حالت تا 16 میلیون تومان در بیشترین حالت بسته به سابقه، تحصیلات، مهارت و… متغیر است. طبق آمارهای این سایت حدود 25 درصد از برنامه نویسان حقوقشان کمتر از 3.5 میلیون تومان است و 25 درصد از آن‌ها حقوقی بالای 8 میلیون تومان را دریافت می‌کنند.

در ادامه‌ی مقاله به بررسی  دقیق آمار و گزارشات ارائه شده در سال 1400 در دو سایت‌ جاب ویژن و iransalary می‌پردازیم تا ببینیم میزان درآمد برنامه نویسی در ایران بر اساس فاکتورهای مختلف چقدر است.

میزان حقوق برنامه نویس 1400 بر اساس سابقه کار

میزان حقوق برنامه نویس 1400 بر اساس سابقه کار در گزارش سال 1400 سایت  iransalary به صورت زیر ارائه شده است. می‌توان گفت سابقه‌ی کار مهم‌ترین مولفه‌ی تاثیرگذاری روی میزان حقوق و درآمد برنامه نویسی است. با افزایش تعداد سال سابقه، میزان میانگین حقوق برنامه نویس در سال 1400 در ایران بین 14 تا 30 درصد افزایش خواهد داشت.

درآمد برنامه نویسی در ایران

میزان حقوق برنامه نویس 1400 براساس نوع زبان برنامه نویسی

طبق گزارش میزان حقوق برنامه نویس در سال 1400 توسط سایت جاب ویژن ارائه شده، میزان حقوق برنامه نویس 1400 بر اساس زبان‌های برنامه نویسی مختلف به شکل زیر است:

زبان برنامه نویسی

کمترین و بیشترین متوسط درآمد بر حسب میلیون تومان

C#/.NET

12.8 – 3.7

PHP

4.8 – 10.5

PYTHON

3.8 – 11.7

JAVA

13.6 – 5.2

C/C++

10.4 – 5.4
NODE JS

13.7 – 4

GO

11.7
HTML/CSS/JAVASCRIPT

6.5 – 2.4

REACT

13 – 4.7

ANGULAR

10.4 – 4

VUE JS

7 – 5.4

ANDROID

11.7 – 4.4

IOS

10.3

SQL

11 – 5.8

AI/data mining/image processing

7.4
CMS

5.2

WINDOWS APP

8.8

آمار ارائه شده کمترین و بیشترین میانگین درآمد برنامه نویسی به زبان‌های مختلف در تهران، شهرهای بزرگ و کوچک است. در مقاله بهترین زبان برنامه نویسی برای کسب درآمد سایت سبز لرن، شما را برای انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه‌های بالا راهنمایی می‌کنیم.

میزان حقوق برنامه نویس 1400 براساس سطح مهارت

همان طور که گفتیم یکی از فاکتورهای مهم در تعیین حقوق برنامه نویس 1400 مهارت افراد است. به طور کلی افراد از نظر مهارت به سه سطح مبتدی، متوسط و حرفه‌ای تقسیم می‌شوند.

معمولا متوسط درآمد برنامه نویسان بر اساس این سه سطح مهارتی به صورت بیشینه و کمینه مطابق گزارش جاب ویژن در سال 1400 به شرح زیر است:

سطح مهارت

کمترین و بیشترین متوسط درآمد بر حسب میلیون تومان

مبتدی

5.2 – 2.4
متوسط

8.4 – 5

حرفه ای

13.6 – 6.5

درآمد برنامه نویسی وب در ایران

در یک کلام درآمد برنامه نویسی وب در ایران عالی است؛ چون تقاضای کار زیادی دارد و می‌توان به صورت فریلنس نیز پروژه‌های مختلفی را انجام داد. اگر سری به سایت جابینجا بزنید با کمی جستجو متوجه می‌شوید که یک برنامه نویس وب در بازار ایران فرصت‌های شغلی زیادی دارد. در تصویر مشاهده می‌کنید که برای یک برنامه نویس وب در سال 1400 بیش از 1500 موقعیت شغلی فعال قرار دارد.

درآمد برنامه نویسی در ایران

برای اینکه بخواهیم درآمد برنامه نویسی وب در ایران را به صورت واقعی و بیرون از آمار و ارقام بررسی کنیم، باز هم سراغ سایت جابینجا رفتیم تا ببینیم شرکت‌ها برای یک برنامه نویس وب چه مبالغی پیشنهاد داده‌اند. طبق مبالغ اعلام شده در سایت جابینجا درآمد برنامه نویس فرانت که برای یک برنامه نویس فرانت اند از مبلغ پیشنهادی 35 میلیون شروع شده که از میانگین متوسط درآمد برنامه نویسان بسیار بیشتر است.

کمترین مبلغ پیشنهادی برای درآمد فرانت 3 میلیون تومان است که متعلق به شرکت‌هایی است که برای برنامه نویسان با سابقه‌ی کمتر از سه سال درخواست نیرو داده‌اند.

درآمد برنامه نویسی در ایران

برای برنامه نویسی بک اند نیز از حقوق اعلام شده برای برنامه نویسان از مبلغ 35 میلیون برای برنامه نویسان حرفه‌ای تا مبلغ حداقل 4 میلیون تومان برای برنامه نویسان کم سابقه پیشنهاد شده است.

درآمد برنامه نویسی در ایران

طبق آماری که در گزارش درآمد سال 1400 سایت جاب ویژن منتشر شده، میانگین درآمد برای فریمورک‌های مختلف در طراحی سایت به صورت زیر است:

زبان برنامه نویسی

متوسط درآمد

Node.js

7.7 – 8.3

React

6 – 8.4

Angular

8

Vue js

5.4 – 7

یک برنامه نویس فول استک می‌تواند درآمدی بیشتر از برنامه نویسان فرانت اند و بک اند داشته باشد. در این مقاله درباره درآمد برنامه نویسی فول استک مفصل صحبت کرده‌ایم.

سخن آخر

شاید شما هم به فکر برنامه نویس شدن هستید و میخواهید بدانید حقوق برنامه نویس چقدر است؟ اگر به فکر این هستید که درآمد خود را ارتقا دهید و پول بیشتری به صورت ماهانه کسب بکنید باید روی تخصص خود کار کنید و سابقه کار خود را بالا ببرید. همانطور که در آمار های هر دو سایت دیدید افرادی که سابقه کار بیشتری داشتند و تخصص بیشتری داشتند بین 10 تا 35 درصد حقوق بیشتری از بقیه افراد پایین تر از سطح خود دریافت می کردند.

یکی از خرافات برنامه نویسی در مورد حقوق و درآمد برنامه نویس این هست که فکر میکنن با برنامه نویسی می شود به درآمد های میلیاردی در ماه رسید و درآمد های نجومی داشت. پس اگر به درآمد های بسیار بالا فکر می کنید باید روی تخصص خودتون کار بکنید. از سوی دیگر انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب یکی دیگر از معیارهای دستیابی به درآمد برنامه نویسی بالاست.

معمولا زبان‌های برنامه نویسی وب کاربرد گسترده‌ای دارند و می‌توانید بازار کار خوبی برای آن‌ها به دست آورید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگرچه برخی از زبان‌های برنامه نویسی درآمد خوبی دارند؛ ولی متاسفانه بازار کار نیز مهم است. در نمودار زیر میزان بیشترین میانگین درآمد زبان‌های برنامه نویسی مختلف را ملاحظه می‌کنید.

درآمد برنامه نویسی در ایران

درآمد برنامه نویسی در ایران چقدر است؟ میانگین درآمد برنامه نویس در ایران با سطح متوسط بین 3 تا 6 میلیون تومان است. باز هم این عدد به صورت خیلی تقریبی هستش که با توجه تخصص فرد، جنسیت، محل کار، و سابقه کار متغیر است و می تواند چندین درصد رشد داشته باشد. از سوی دیگر انتخاب زبان برنامه نویسی پرکاربرد یکی دیگر از به نظر شما با برناه نویسی می توان به درآمد های میلیاردی در ماه رسید؟ حتما نظر خودتون رو توی کامنت ها بنویسید تا بقیه دوستان هم از تجربیاتتون استفاده بکنند:)

سوالات متداول

 • درآمد برنامه نویسی وب در ایران بیشتر است یا موبایل؟

علیرغم اینکه نیروی کار طراحی وب در ایران نسبت به اندروید بیشتر است؛ ولی به طور میانگین درآمد برنامه نویس فرانت و بک اند از یک طراح اپلیکیشن موبایل بیشتر است. معمولا طراحی وب تقاضای بیشتری دارد و شرکت‌های بزرگی برای توسعه‌ی وب سایت‌هایشان نیرو نیاز دارند.

بنابراین یک برنامه نویس اندروید یا IOS به اندازه‌ی یک طراح وب با شرایط یکسان حقوق نمی‌گیرند. در شکل زیر بیشترین حقوق تعیین شده برای برنامه نویسی اندروید را ملاحظه می‌کنید.

درآمد برنامه نویسی در ایران

شرایط برای برنامه نویسی IOS نسبت به اندروید بهتر است و زبان سوئیفت پیشنهادهای شغلی بهتری در بازار کار دارد. در تصویر زیر بیشترین حقوق‌های پیشنهاد شده برای زبان موبایل سوئیفت را ملاحظه می‌کنید.

درآمد برنامه نویسی در ایران

 • چطور مهارت و تجربه‌ی خود را برای کار در بازار افزایش دهیم؟

برای این کار شما می‌توانید با گرفتن پروژه‌های کوچک شروع کنید. معمولا در شروع کار شما ناچارید تا مدتی کارهای خود را با قیمت پایین ارائه دهید تا ضمن کسب تجربه، بتوانید رزومه‌ی خوبی برای خود جمع آوری کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای گرفتن پروژه‌های ساده از سایت‌های فریلنسری مثل پونیشا، پارس کدرز یا کارلنسر استفاده کنید تا قبل از ورود به بازار بتوانید مهارت و سابقه‌ی کار خود را بالا ببرید.

 • درآمد برنامه نویسی به صورت فریلنس بیشتر است یا استخدام دائم؟

طبق گزارشات ارائه شده در سایت جاب ویژن یک برنامه نویس فریلنس در شروع کار نمی‌تواند به اندازه‌ی یک برنامه نویس استخدام درآمد داشته باشد. اما به مرور زمان و با افزایش مهارت و سابقه، درآمد فریلنسر هم زیاد می‌شود. معمولا یک فریلنسر بعد از ده سال می‌تواند درآمدی بیشتر از دستمزد برنامه نویس استخدام دائم داشته باشد.

 • آیا تسلط بر چند زبان برنامه نویسی می‌تواند درآمد برنامه نویسی را افزایش دهد؟

اگر بتوانید در شرکت‌هایی جذب شوید که به هر چند زبان نیاز دارند و زمان لازم برای کار روی پروژه‌های چند زبان را داشته باشید، بله این کار می‌تواند درآمد شما را افزایش دهد. ولی به طور کلی این کار توصیه نمی‌شود. اگر به جای صرف زمان برای یادگیری چند زبان برنامه نویسی، تمرکز خود را روی یک زبان قرار دهید، علاوه بر کسب مهارت بیشتر، راحت‌تر می‌توانید درآمدتان را افزایش دهید. اگرچه داشتن مهارت برنامه نویسی به چند زبان می‌تواند برای یک فریلنسر فرصت‌های خوبی ایجاد کند.

 • آیا یک برنامه نویس می‌تواند برای شرکت‌های خارج از ایران نیز کار کند؟

بله خوشبختانه برنامه نویسی یکی از مشاغلی است که به شما امکان می‌دهد از راه دور برای شرکت‌های خارجی کار کنید و به درآمدهای بالایی برسید. شما می‌توانید با داشتن کمی مهارت زبان انگلیسی از طریق سایت‌های فریلنسری خارجی مانند FREELANCER برای خود پروژه‌های مختلفی بگیرید و به درآمد برنامه نویسی دلاری برسید.

نظرات
ثبت نظر جدید

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

آموزش پایتون