50 درصد تخفیف تابستانه سبزلرن رو از دست نده از دستش نمیدم!
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز

تفاوت جاوا اسکریپت با جی کوئری – برنده کیست، جاوا اسکریپت یا جی کوئری + ویدئو (2020)

زهرا شوشتری
1399/07/28
441
سرفصل های این مقاله:

سلام خدمت شما کاربران محترم وب سایت سبز لرن، در این مقاله می خواهیم در مورد تفاوت جاوا اسکریپت با جی کوئری صحبت کنیم. جی کوئری یا jquery و جاوا اسکریپت یا javascript شباهت ها و تفاوت های زیادی دارند، در این مقاله قصد داریم درباره تفاوت جاوا اسکریپت و jquery حرف بزنیم و بررسی می کنیم که جاوا اسکریپت یا جی کوئری هر کدام چه ویژگی ها و چه کاربرد هایی دارند. لطفا با ما همراه باشید.

معمولاً افرادی که حرفه خودشون  رو در توسعه وب شروع می کنند، این سوالات براشون پیش میاد که:

 • چرا jQuery وقتی جاوااسکریپت هست؟
 •  جاوا اسکریپت و jQuery چه تفاوت هایی دارن؟
 • کدوم رو استفاده کنیم بهتره؟ جاوا اسکریپت یا جی کوئری؟
 • jQuery یه جایگزین برای جاوا اسکریپت هست؛ یا جاوا اسکریپت برای جی کوئری؟

خب قبل از این که جواب این سوالات رو بدیم و ببینیم تفاوت جاوااسکریپت با جی کوئری چیا هستند، میریم ببینیم که خود جاوااسکریپت و جی کوئری چی هستن.

آموزش جاوا اسکریپت

مقایسه جاوااسکریپت با جی کوئری

قبل از پرداختن به تفاوت جاوا اسکریپت با جی کوئری بد نیست معرفی کوتاهی از این دو زبان داشته باشیم.

جاوا اسکریپت یا جی کوئری

جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی دینامیک (پویا) هست. جاوا اسکریپت یک زبان تفسیری است و برخلاف اسمش هیچ ارتباطی با جاوا نداره . JavaScript اغلب برای جذابیت UI (مانند حرکت اشیاء، عناصر ظاهری چشمگیر در صفحه) ،  تعاملات کاربر (اعتبارسنجی مشتری، نمایش پاپ آپ و غیره) و کنترل محتوای سند نمایش داده شده به کاربر استفاده میشه.

برای اجرای جاوااسکریپت در مرورگرهای مختلف به هیچ چیزی احتیاج ندارین چون به عنوان یک زبان وب، سال های زیادی هست که شناخته شده ست. برای اشنایی با کتابخانه های جاوا اسکریپت می توانید مقاله کتابخانه های محبوب جاوا اسکریپت را مطالعه کنید. این برنامه در تمام مرورگرهای مدرن بدون هیچ گونه پلاگین اضافی ای اجرا میشه.

منظور زبان داینامیک اینه که در زبان های داینامیک باید برنامه نویسی با دقت بیشتری انجام بشه و برنامه نویس کنترل خیلی چیزها رو به عهده داره. خطاهای پنهان در برنامه زیاد هست. مثلاً در بعضی از همین زبان ها اگر شما خطای نحوی داشته باشین برنامه به خوبی اجرا میشه.  تا وقتی اجرا به آن خط نرسه شما متوجه وجود همچین خطایی در برنامه نمی شین.

 زبان جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی منطقی ست که در طراحی صفحات وب کاربرد زیادی داره.این زبان در برنامه نویسی سمت کلاینت مورد استفاده قرار میگیره.مدیریت خصوصیات اشیاء درون صفحه وب و کنترل رویدادهای اون ها از جمله قابلیت های این زبان هست در زبان های دینامیک شما میتونین یک رشته یا string رو در یک متغییر بریزین و یک خط پایین تر همون متغیر رو عدد صحیح بدین.

 • بعبارتی شما میتونین یک متغیر رو در زمان اجرا ایجاد کنید که نوع اون در زمان اجرا تعیین میشه.
 • شما میتونین توابع جدید ایجاد کنین یا توابع موجود رو در زمان اجرا جایگزین کنین.
 • کدهای جدید هنگامی که فایل های اسکریپت بیشتر بارگذاری می شن به مرورگر اضافه میشن و شما می تونین هر تعداد فایل رو در هر زمان اضافه کنین.

حال که با زبان جاوا اسکریپت آشنا شدیم ، برای اینکه بدانیم تفاوت جاوا اسکریپت با جی کوئری چیست بهتر است بریم ببینیم جی کوئری چیه  jQuery   یک کتابخونه از جاوااسکریپت هست که پیمایش اسناد Html، رسیدگی به رویدادها، متحرک سازی و تعاملات ای جکس (AJAX) رو به منظور افزایش سرعت وب  انجام میده.

 jQuery یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک کتابخونه جاوااسکریپت هست. jQuery، در واقع، چیزی جز جاوااسکریپت نیست. تمام کدی که در jQuery می نویسید به جاوااسکریپت تبدیل شده . یک خط از کد نوشته شده با استفاده از jQuery ممکنه برابر با بسیاری از خطوط کد نوشته شده با استفاده از جاوااسکریپت باشه که به این معنی هست که برنامه نویسان مجبور به نوشتن خطوط کمتری از کد هستن. 

مقایسه جاوا اسکریپت با جی کوئری

تفاوت جاوا اسکریپت و jquery

خب بریم سراغ تفاوت جاوا اسکریپت و jquery از جنبه های مختلف. اول از همه میدونیم که جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی هست که جی کوئری کتابخونه ای از اون هست. در ابتدا که فقط خود جاوااسکریپت خام بوده و از اون در طراحی سایت سمت کاربر استفاده میشده ، برای طراحی هر چیز کوچکی باید تعداد کد های زیادی نوشته میشد، که هم تعداد قطعه کد ها بالا میرفت و هم کار خیلی سخت و پیچیده میشد.

برای رفع این مشکل کتابخونه ی جیکوئری به مخاطبین عرضه شد. که خیلی خیلی کار اون زمان رو راحت  کرده بود چون در زمان و تعداد کد نوشته شده صرفه جویی شده بود. به مثال زیر توجه کنید:

مثلا در جاوااسکریپت برای دسترسی به ایدی send  از این قطعه کد استفاده می کنیم. 

("document.getElemntById("send

اما در جیکوئری از این دستور استفاده می کنیم:

("#sendMessage")$

که خب همون طور که میبینین تفاوت بین جاوا اسکریپت و جی کوئری در طول کدنویسی اینه که کار کردن با جیکوئری خیلی ساده تر و با قطعه کد های کم تر انجام میگیره.

آموزش جاوا اسکریپت

تفاوت جاوا اسکریپت و jquery از نظر ویژگیها

جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی شی گرا ست که به شما این  امکان رو میده که صفحات HTML پویا با جلوه های تعاملی در یک صفحه وب ایجاد کنین و علاوه بر این به شما این امکان داده میشه که  داده ها رو در مرورگر پردازش و نگهداری کنین. و همون طور که قبل تر هم گفته شد؛ جی کوئری در حقیقت یک کتابخونه سریع ، کوچک و پرمصرف جاوااسکریپت هست. کتابخونه ای که به منظور ساده سازی برنامه نویسی HTML سمت کاربر طراحی شده .

تفاوت javascript و jquery  در موارد زیر هست:

نوع

اصلی ترین تفاوت بین جاوا اسکریپت و جی کوئری در ماهیت آنهاست. javascript  یک زبان برنامه نویسی ست.اما JQUERY  یک API هست (رابط برنامه نویسی برنامه.)

زبان

یک مورد جالب دیگه از فرق جاوا اسکریپت و jquery نوع زبان این دو هست. JAVASCRIPT  به زبان C نوشته شده و زبان تفسیری هست.اما JQUERY از منابع داده شده توسط JavaScript برای آسان تر کردن امور استفاده میکنه.

سازگاری

همچنین فرق جاوا اسکریپت و jquery در سازگاری اونها با مرورگرهاست. با استفاده از جاوا اسکریپت ، باید با نوشتن کد خودتون ، به سازگاری های چند مرورگر بپردازین. اما در  JQUERY همانطور که همه ما می دونیم  این یک کتابخانه چند مرورگر است.

طول کد

طول کد یک تفاوت بین جاوا اسکریپت و جی کوئری است.  با استفاده از JavaScript ، باید خطوط بیشتری از کد رو بنویسید. اما در  JQUERYباید خطوط کد کمتری نسبت به JavaScript بنویسید.

سرعت

یکی دیگر از موارد تفاوت بین جاوا اسکریپت و جی کوئری سرعت آنهاست. جاوا اسکریپت خالص در دستیابی به DOM (مدل شیء سند) سریعتر هست . JQuery با مرورگرهای مدرن و رایانه های مدرن نیز سریع هست. جیکوئری، مناسب برای انجام عملیات پیچیده که توسعه دهنده در معرض خطا و نوشتن خطوط ضعیف کد هستند؛ می باشد.

سرویس دهنده / سرور زبان جانبی 

یک فرق جاوا اسکریپت و jquery در نوع سرویس دهنده هاشون هست. JAVASCRIPT  اغلب در سمت کاربر استفاده میشه. JQUERY هم مثل جاوااسکریپت بیشتر در سمت کاربر استفاده میشه.

تفاوت جاوا اسکریپت و jquery از نظر سینتکس

در این بخش از مقاله به بررسی فرق جاوا اسکریپت و jquery از لحاظ سینتکس میپردازیم. کد جاوا اسکریپت باید در تگ <script> و </script> در یک HTML نوشته بشه. یا در خود فایل جاوااسکریپت با پسوند js.   حتی برای اجرای کد JavaScript نیازی به وارد کردن و اضافه کردن کتابخونه ها نداریم. در  JQuery هم باید در HTML در بین تگ های <script> و </script> وارد بشه. برای اجرای کد در <script> و </script> باید کتابخونه های JQuery رو وارد کنیم.

كتابخونه های JQuery رو میشه از دو طریق وارد كرد:

۱) کتابخونه ها رو از jQuery.com بارگیری کنید.

۲) شامل كتابخونه ها از CDN (شبکه تحویل محتوا.)

وزن

غیر از JavaScript خام ، از JQuery سنگین تر هست. JQUERY  نسبت به سایر کتابخونه های جاوااسکریپت سبک تر هست.

عملکرد و کارایی

اگر شما عملکرد این دو تا رو بررسی کنین، می تونید ببینید که همون طور که بالا تر گفته شد  جاوااسکریپت برای دسترسی به DOM سریعتر از jQuery هست. اما کدنویسی باهاش پیچیده تر  هست و ممکن هست عملکرد برنامه رو پایین بیاره. از طرفی، jQuery برای استفاده از کدهای جاوااسکریپت سریع مورد آزمایش قرار گرفته و کدنویسی در مدت زمان کمتری نوشته میشه.

یک نکته جالب درباره فرق جاوا اسکریپت و jquery اینه که از اونجایی که جی کوئری چیزی جز یک کتابخونه جاوااسکریپت نیست، میتونه جاوااسکریپت رو جایگزین کنه.تمام کد jQuery جاوااسکریپت هست، اما jQuery شامل تمام کد جاوااسکریپت نمی شود.یک نکته دیگه که باید درباره تفاوت جاوا اسکریپت و jquery بدونین اینه که اونها دو زبان برنامه نویسی نیستن؛ در عوض، هر دوی آنها جاوااسکریپت هستن. jQuery فقط برای انجام وظایف اسکریپت رایج با خطوط کمتری بهینه سازی شده .

مزیت های jQuery

وقتی که به جاوا اسکرپیت یا جی کوئری فکر می‍کنید بد نیست مزیتهای استفاده از جی کوئری را هم بدانید. خوشبختانه  شما می توانید اکثر اقدامات JS را با استفاده از jQuery با خطوط کمتری کد کنید.

 •  شما می تونید کد رو در مرورگرها بدون نیاز به دونستن جزئیات پیچیده مرورگر های مختلف اجرا کنین.
 • به شما این امکان رو میده که جاوااسکریپت رو سریعتر و ساده تر بنویسین.
 • از اشتباهات مرورگر رایج اجتناب میکنه.
 • عملیات پیچیده مانند تعاملات AJAX، انیمیشن، رویداد و غیره با jQ با بهترین خطوط کد انجام میشه.
 • jQ تست شده ست و با استفاده از سریع ترین و بهترین خطوط کد برای انجام بیشتر وظایف مورداستفاده قرار میگیره.

همچنین ببینید: آموزش جاوا اسکریپت رایگان

جمع بندی

در این مقاله راجب تفاوت جاوا اسکریپت با جی کوئری صحبت کردیم و گفتیم که استفاده از جیکوئری تا خود جاوااسکریپت بهتر هست اما این حرف به این معنی نیست که از جیکوئری بهتر وجود نداره. در واقع در کنار مقایسه جاوا اسکریپت یا جی کوئری شما باید گزینه های دیگه را هم در نظر داشته باشید. در مقاله ی تفاوت جی کوئری و ری اکت بیشتر راجب این این موضوع صحبت شده.

آموزش جاوا اسکریپت

امیدوارم مورد استفاده تون واقع شده باشه. روزتون خوش.

نظرات
ثبت نظر جدید
Arianmko009 | کاربر
1402/11/25

سلام
قبل از جی‌کوئری حتما باید جاوا اسکریپت بلد باشیم یا ربطی نداره

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/11/25

سلام عزیز.
به طور کلی بله، برای یادگیری‌ جی‌کوئری ابتدا باید جاوا اسکریپت رو بلد باشین.
اما جی‌کوئری منسوخ شده و در سال 2024 گزینه منطقی و مناسبی نیست.

اهورا | کاربر
1402/10/24

یه دوره جاوا اسکریپت هم ضبط کنید عالی میشه ! من توسط سبز لرن جاوااسکریپت رو براحتی یاد گرفتم در حالی که همیشه جاوااسکریپت یه هیولا بود در مقابلم و تونستم با دوره صفر تا صد این زبان برنامه نویسی رو نیز مثل php و لایبرری لاراول به دانش خودم اضافه کردم

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1402/10/25

سلام عزیز.
دوره جاوا اسکریپت تو سایت به صورت جامع برگزار شده و می‌تونین استفاده کنین (لینک دوره)
اگه منظورتون جی‌کوئری هست باید بگم که جی‌‌کوئری منسوخ شده و احتمالش خیلی خیلی کمه که براش دوره‌ای برگزار شه تو سبزلرن.

خیلی خوشحالم که دوره جاوا اسکریپت براتون مفید بوده و رضایت کافی داشتین ❤️
راستی، لاراول یکی از فریمورک های PHP هست.

آموزش جاوا اسکریپت