افزونه کروم برای طراحان وب | افزونه ‌های مهم کروم در برنامه ‌نویسی

نوشته از عرفان جهانشاهلو
1401/01/06
افزونه کروم برای طراحان وب | افزونه ‌های مهم کروم در برنامه ‌نویسی

 

در حال حاضر افزونه‌های گوگل کروم زیادی وجود دارند که برای طراحان وب ساخته شدند. طراحان وب با استفاده از این افزونه‌ها می‌توانند تغییرات مورد نظر خود را بر روی وب سایت‌های مختلفی اعمال کرده و همچنین دیتا‌های گرافیکی زیادی را از وب‌سایت‌های مورد نظر خود به دست بیاورند. بهترین افزونه کروم برای طراحی وب چیست؟ در ادامه مطلب انواع افزونه کروم برای طراحان وب را معرفی می‌کنیم و همچنین به شما می‌گویم که افزونه‌ های مهم کروم در برنامه‌ نویسی و طراحی وب سایت کدام‌اند.

افزونه های کروم برای طراحی وب

Awesome Screenshot

اولین افزونه کروم برای طراحان وب Awesome Screenshot است. طراحی وب با استفاده از این افزونه می‌توانید از صفحات مختلف وب سایت اسکرین بگیرد. همچنین علاوه بر اسکرین شات قابلیت گرفتن ویدئو از صفحات و تغییر اندازه تصاویر ثبت شده نیز در این افزونه وجود دارد. پس به راحتی می‌توانند تصاویر و ویدئوهای به ثبت رسیده توسط افزونه را دانلود و در سیستم خود ذخیره کنید. همچنین تعدادی ابزار نوشتاری و آپشن‌های برای تار و شفاف کردن تصاویر و ویدئوها نیز در این افزونه وجود دارد.

 

qSnap

این افزونه نیز همانند افزونه قبلی قابلیت ثبت اسکرین شات را برای طراحان وب فراهم کرده است. با استفاده از این افزونه می‌توانید از صفحات وب‌سایت‌های مختلف در مرورگر‌های کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلور اسکرین‌شات تهیه کنید. در این افزونه قابلیت ثبت هم‌زمان چند تصویر و حاشیه‌نویسی بر روی آن‌ها وجود دارد. همچنین به راحتی با استفاده از این افزونه می‌توانید چند تصویر را در یک قاب کنار هم قرار دهید و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. در آخر نیز باید به قابلیت اشتراک‌گذاری تصاویر ثبت شده در شبکه‌های اجتماعی نیز اشاره کنیم که در این پلاگین وجود دارد.

 

Colorzilla

 

به عنوان دیگر افزونه برای طراحان وب می‌توانیم به Colorzilla اشاره کنیم. Colorzilla این قابلیت را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید کد HEX رنگ‌های مختلف موجود در صفحات وب سایت را پیدا کنید. این افزونه رنگ‌های موجود در هر صفحه را به صورت نقطه‌ای شناسایی می‌کند و کد مربوط به آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. به راحتی می‌توانید این کد‌ها را در بخش طراحی صفحات وب سایت و اپلیکیشن کپی کنید.

 

Picmonkey

Picmonkey گزینه‌ای از بهترین افزونه کروم برای طراحی وب است که کاربران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. این پلاگین قابلیت‌هایی از قبیل برش، فیلتر کردن، چرخش، کادر‌بندی، تغییر بافت و مواردی از این قبیل‌ها برای اسکرین شات‌های ثبت شده در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این افزونه به راحتی می‌توانید اسکرین شات از صفحات گرفته و آن‌ها را بسته به سطح نیاز و سلیقه خود ادیت کنید.

 

انواع افزونه کروم برای طراحان وب
افزونه کروم برای طراحان وب

 

 Sumo Paint

این افزونه یکی از پلاگین‌های جامع کروم برای ادیت انواع تصاویر و همچنین نقاشی کردن است. بسیاری از طراحان حرفه‌ای برای طراحی تصاویر با کیفیت و خاص به جای نرم‌افزار فتوشاپ از این افزونه استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که این افزونه حدود ۵۷۰ هزار کاربر دارد و تا به امروز بالای ۲ میلیون تصویر تحت این افزونه تولید شده است. قابلیت پشتیبانی از لایه‌های تصویری وجود دارد و همچنین می‌توانید با مراجعه به بخش افکت‌های آن مواردی از قبیل گرادیان، سایه و… را بر روی تصاویر اعمال کنید. علاوه بر این پلاگین Sumo Paint بستر مناسبی را جهت نقاشی فراهم کرده و به این منظور حدود ۳۰۰ قلم مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد. در آخر باید به فیچر‌های موجود در این افزونه اشاره کنیم که با فتوشاپ سازگاری دارند.

آموزش 20 کتابخانه جاوا اسکریپت برای بازار کار

Your Graphic Designer

افزونه کروم برای طراحان وب Your Graphic Designer است. این افزونه در واقع یک ادیتور حرفه‌ای و جامع گرافیکی وکتور HTML5 است منظور ترسیم نمودار‌های مختلف، نقاشی آنلاین و آفلاین و همچنین انواع طراحی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افزونه یک مجموعه کامل از تمام ابزار‌های وکتور مورد نیاز شامل اشکال، نمودار‌ها و خطوط مختلف را در اختیار طراح وب قرار می‌دهد. همچنین فایل‌های طراحی شده تحت این پلاگین قابل تبدیل به فرمت‌های دیگر از قبیل SVG، ، JPG PDF، ، BMP و PNG نیز هستند. این افزونه پشتیبانی چند زبانه نیز دارد.

 WhatFont

WhatFont یک افزونه کاربردی کروم است که به وسیله آن می‌توانید نوع فونت‌های موجود در هر وب‌سایت را تشخیص دهید. بسیاری از طراحان هنگام ساخت صفحات مختلف وب، از وب‌سایت‌های شاخص‌ها می‌گیرند و طی این فرایند گاهی نمی‌توانند متوجه نوع فونت‌های موجود در هر صفحه شود. در چنین شرایط این افزونه به کمک شما می‌آید و با استفاده از آن می‌توانید هر نوع فونتی را تشخیص دهید و از آن در صفحه مورد نظر خود استفاده کنید.

 

 Image Downloder

از افزونه‌ های مهم کروم در برنامه ‌نویسی فرانت‌اند می‌توانیم به Image Downloder اشاره کنیم. این افزونه مربوط به کدنویسی مستقیم صفحات وب نیست؛ بلکه به واسطه هم می‌توانید تصاویر لینک شده یا حاصل شده در هر صفحه را به راحتی مشاهده کنید. همچنین قابلیت فیلتر کردن تصاویر مختلف بر حسب طول، ارز، ارتفاع و url نیز در این استان وجود دارد.

 

Pablo

با استفاده از این افزونه کروم برای طراحان وب می‌توانید تصاویر مناسبی را برای شبکه‌های اجتماعی مختلف طراحی کنید. امکان انتخاب تصویر مورد نظر از بین ۶۰۰ هزار تصویر رایگان در این افزونه وجود دارد و شما می‌توانید هر یک از آن‌ها را انتخاب و آپلود کنید. همچنین بعد از انتخابات می‌توانید شبکه اجتماعی مورد نظر خود برای به اشتراک‌گذاری تصویر را نیز انتخاب کنید. علاوه بر این امکانات، قابلیت و آپشن‌های ادیت تصاویر مختلف نیز در افزونه Pablo وجود دارد.

 

 Save to Google Photos

همان‌طور که از اسمش پیداست این افزونه به منظور ذخیره‌سازی تصاویر مختلفی که می‌خواهید بر روی آن‌ها تغییراتی اعمال کنید مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های مهم این پلاگین فضای ذخیره‌سازی نامحدود و رایگان است که در اختیار کاربر قرار می‌دهد و شما محدودیتی از بابت ذخیره‌سازی انواع تصاویر نخواهید داشت.

البته باید توجه داشته باشید که بدون اینترنت می‌توان به تصاویر ذخیره شده در این افزونه دسترسی داشته باشید. با استفاده از این افزونه می‌توانید تصاویر مختلف را ذخیره کرده و آن‌ها را در آلبوم‌های مختلف طبقه‌بندی کنید تا به راحتی بتوانید در شرایط مختلف به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

 PerfectPixel

PerfectPixel جزو دیگر افزونه‌های کروم است که به وسیله آن می‌توانید یک پوشش رنگی نیمه شفاف را درباره صفحات html قرار دهید به واسطه آن پیکسل تصاویر مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. PerfectPixel از پوشش چند رنگی یا Overlay پشتیبانی می‌کند همچنین امکان Inversion و Scaling نیز در این افزونه وجود دارد. همچنین شما می‌توانید پوشش‌های رنگی مختلف را نیز ذخیره کنید.

 

افزونه های مهم کروم در برنامه نویسی
افزونه های مهم کروم در برنامه نویسی

 

 CSS Shack

یکی دیگر از افزونه ‌های مهم کروم در برنامه ‌نویسی CSS Shack است که در بخش طراحی اپلیکیشن و وب سایت‌های ساده کاربرد زیادی دارد. با استفاده از این افزونه می‌توانید آستانه‌های مختلف را منتقل کرده و آن‌ها را در همان جا ذخیره نمایید. همچنین افزونه برای تهیه و نگهداری Web Style guide نیز مناسب و کاربردی است. با استفاده از این افزونه می‌توانید به آسانی صفحات ساده‌ای را با استایل‌های مختلف برای وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مورد نظر خود طراحی کنید.

پروژه های خلاقانه با Html و Css

CSS3 Generator

این افزونه کروم برای طراحان وب انواع کد‌های css مورد نیاز شما را تولید می‌کند. با استفاده از این پلاگین می‌توان کادر‌ها و متن‌ها سایه اضافه کرد و همچنین کد HEX مربوط را پیدا کرد.

 

 Page Ruler

با استفاده از این افزونه کاربردی می‌توانید بر روی صفحات مختلف وب‌سایت خط کش ترسیم کنید. با وجود خط کش به راحتی می‌توانید موقعیت و ابعاد پیکسلی عناصر مختلف هر صفحه را تشخیص دهید. همچنین تغییر موقعیت و اندازه خط کش به صورت دستی امکان‌پذیر است و می‌توانید بسته به سطح نیاز و موارد استفاده خود آن را تغییر دهید. علاوه بر این می‌توانید موس را بر روی عناصر مختلف موجود در صفحه نگه دارید با استفاده از Element، Mode همه عناصر جانبی و همتای هر المان موجود در صفحه را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 

 Chrome Daltonize

این افزونه کروم برای طراحان وب رنگ‌های موجود در هر صفحه را تقویت کرده و جزئیات آن‌ها را افزایش می‌دهد. با استفاده از این افزونه می‌توانند به راحتی رنگ‌های موجود در هر صنف را تا حد زیادی تشخیص دهند و با مشکلات چالشی در این زمینه روبرو نخواهند بود. چگونه با استفاده از الگوریتم‌های خود جزئیات رنگ را برای نمایش شبیه‌سازی می‌کند. اگر شما هم با این بیماری سروکار دارید می‌توانید برای تسهیل فرایند طراحی از این پلاگین استفاده کنید.

 

 Window Resizer

افزونه Window Resizer قابلیت تغییر اندازه رزولوشن یا وضوح هر صفحه را برای شما فراهم می‌کند. با استفاده از این افزونه می‌توانید متوجه شوید که هر صفحه از یک وب‌سایت با چه موضوعی در مرورگر نمایش داده می‌شود. در نتیجه با توجه به سطح نیاز و خواسته‌های خود می‌توانید این رزولوشن را تغییر دهید.

 

Web Maker

Web Maker جزو یکی از افزونه‌ های مهم کروم در برنامه ‌نویسی فرانت‌اند است. به واسطه این پلاگین می‌توانید عناصر html، css و جاوا اسکریپت را تحلیل و بررسی کنید. همچنین قابلیت ذخیره و بارگذاری انواع کد‌ها نیز در این افزونه وجود دارد. با استفاده از افزونه Web Maker می‌توانید انواع آن را در CodePen ادیت کنید.

 

Exernote Web Clipper

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که در حال وب‌گردی باشید و با محتوای متنی، تصویری و ویدئویی جالبی روبه رو شوید و به همین واسطه تمایل داشته باشید تا آن‌ها را در این بخش مجزا ذخیره کنید. Exernote Web Clipper بستر مناسبی را برای شما فراهم کرده تا بتوانید به وسیله آن هر محتوایی به نظرتان جالب می‌رسد را در اکانت شخصی خود ذخیره کنید. این محتوا می‌تواند شامل لینک، تصاویر، متن و مواردی از این قبیل باشند که با یک کلیک ساده به راحتی روی اکانت شما ذخیره خواهند شد. در نتیجه به جای ستاره دار کردن یک صفحه می‌توانید محتوای مورد نظر خود را به صورت مستقیم در بخش مشخصی ذخیره کنید و در صورت نیاز آن‌ها مورد استفاده خود قرار دهید.

معرفی افزونه های مهم کروم در برنامه نویسی
معرفی افزونه های مهم کروم در برنامه نویسی

 

StyLebot

StyLebot نیز جزو افزونه‌ های مهم کروم در برنامه ‌نویسی است. از طریق این افزونه می‌توانید ظاهر هر صفحه از سایت را به کمک css سفارشی‌سازی کرده و هر گونه تغییرات مورد نظر خود را روی آن اعمال کنید. این تغییرات می‌تواند شامل تغییر رنگ و اندازه فونت، ایجاد کادر و حاشیه در صفحه و مواردی از این قبیل باشد. همچنین اگر با زبان css آشنا باشید با استفاده از این افزونه به راحتی می‌توانید به صورت دستی کد‌های موجود در هر صفحه را نیز تغییر دهید.

 

 Eye Dropper

افزونه کروم Eye Dropper اوپن سورس یا متن باز است، امکان برداشتن رنگ‌های موجود در هر صفحه وب را برای شما فراهم می‌کند. این افزونه حدود ۲۲۰ هزار کاربر فعال دارد و همچنین توانسته در بین افزونه‌های هم رده خود امتیاز بالایی را کسب کند. اگر در حوزه طراحی وب فعالیت می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً این افزونه کاربردی را مورد استفاده خود قرار دهید.

 

 Photomania

دیگر افزونه کروم برای طراحان وب Photomania که به کاربر این امکان را می‌دهد تا با استفاده حدود ۴۰۰ فیلتر مختلف، تصاویر مورد نظر خود را ادیت و شخصی‌سازی کند. به طور کلی این افزونه مخصوص ادیت خاص و هنری تصاویر مختلف تحت وب طراحی شده است.

 

WriteWell

به کمک افزونه WriteWell می‌توانید متن‌های مختلفی را بنویسید و آن‌ها را از لحاظ غلط‌های املایی و نوشتاری چک کنید. همچنین افزونه به صورت پیش‌فرض الگوهای مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در صورت نیاز بتوانید با توجه به سلیقه از آن‌ها استفاده کنید. اگر دنبال یک پلاگین کروم برای ویرایش راحت و دقیق متون خود هستید، این افزونه بهترین گزینه به حساب می‌آید.

 

DomFlags

به عنوان دیگر افزونه کروم برای طراحان وب باید به DomFlags اشاره کنیم که با استفاده از آن می‌توانید برای عناصر DOM موجود در صفحه، کلید میان‌بر ایجاد کنید. این افزونه کاربردی سرعت بسیار بالایی دارد و در فرایند طراحی صفحات وب، کار شما را آسان می‌کند.

 

Highly Highlighter

Highly Highlighter امکان هایلایت کردن بخش‌های مختلف یک صفحه را به شما می‌دهد. در واقع به کمک این نرم‌افزار می‌توانید از صفحات وب اسکرین شات بگیرید به راحتی بخش‌های مختلف آن را هایلایت کنید.

 

CSS viewer

CSS viewer جزوه افزونه ‌های مهم کروم در برنامه‌ نویسی است. با استفاده از این افزونه می‌توانید لایه‌های متفاوتی را در فایل css مورد نظر خود ایجاد کنید. رابط کاربری این افزونه نسبتاً ساده بوده و به گونه‌ای طراحی شده که برای تمام کاربران قابل فهم باشد.

Image Downloader

این افزونه قابلیت دانلود و مرتب‌سازی چند حذفی را به شما می‌دهد. با استفاده از Image Downloader می‌توانید به صورت هم‌زمان دانلود کرده و همچنین آن‌ها را بر اساس معیار‌های از قبیل url، طول و عرض دسته‌بندی کنید. همچنین لینک مربوط به دستور نیز برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

 

Pinterest for Google Chrome

اگر در طراحی وب سایت زیاد از پلتفرم پینترست استفاده می‌کنید، افزونه Pinterest for Google Chrome مناسب شما است. این افزونه امکانات مختلفی را برای دسترسی و استفاده بهتر از پینترست در اختیار شما قرار می‌دهد.

SVG Grabber

SVG Grabber دیگر افزونه‌های کروم برای طراحان وب است که به کاربر این امکان را می‌دهد تا svg‌های مورد نظر خود در هر سایت را دانلود یا کپی کند. گاهی اوقات ممکن است که هنگام مشاهده وب سایت‌های مختلف، یک لوگوی آیکون توجه شما را جلب کند و تمایل داشته باشید تا آن را دانلود و مورد استفاده خود قرار دهید. برای این کار افزونه SVG Grabber بسیار کاربردی است.

 

HTML to Figma

به عنوان گزینه از بهترین افزونه کروم برای طراحی وب باید به HTML to Figma اشاره کنیم که کاربرد‌های بسیار زیادی دارد. با استفاده از این افزونه می‌توانید یک صفحه وب را ذخیره کرده و بعد از تبدیل صفحه به یک Figma، لایه‌ها و تغییرات اعمال شده بر روی آن را مورد بررسی قرار دهید.

آموزش HTML مقدماتی تا پیشرفته + پروژه های کاربردی 

CSS Scan

این افزونه نیز برای آنالیز و کپی استایل‌های مختلف CSS کاربرد دارد. همچنین با استفاده از این افزونه می‌توانید المان‌های HTML DOM موجود در هر صفحه را بررسی کنید. برای این کار ابتدا باید نشانگر موس را بر روی المان مورد نظر خود قرار دهید و با یک کلیک، استایل آن عنصر به شما نمایش داده می‌شود.

 

Site Palette

اگر می‌خواهید پالت‌های رنگ یک وب سایت را در بیاورید، باید از افزونه Site Palette استفاده کنید. این افزونه در فرایند انتخاب رنگ صفحات مختلف یک وب سایت، کمک زیادی به شما می‌کند.

 

CSS Peeper

CSS Peeper هم از افزونه‌ های مهم کروم در برنامه ‌نویسی است که با استفاده از آن می‌توانید المان‌های مختلف موجود در صفحه را شناسایی کرده و در فتوشاپ یا Sketch از آن‌ها استفاده کنید. همچنین قابلیت شناسایی پالت رنگی در این افزونه نیز وجود دارد.

 

Hoverify

افزونه Hoverify ابزار‌های مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با استفاده از آن‌ها بتوانید فرایند طراحی صفحات وب سایت را سرعت ببخشید. با استفاده از این افزونه می‌توانید رنگ‌ها و فونت‌های مختلف را شناسایی کنید.

 

45to75

با کمک افزونه ۴۵to75 تعداد کاراکتر‌های یک متن را شمارش کنید. همچنین زمانی که کاراکتر‌های یک متن بیش از ۷۵ یا کمتر از ۴۵ باشد، این افزونه اعلانی را به شما نمایش می‌دهد تا به واسطه آن متوجه تعداد کاراکتر‌های حدودی متن مورد نظر خود بشوید.

 

بهترین افزونه کروم برای طراحی وب:

در این مطلب بیش از 20 افزونه کروم برای طراحان وب را به شما معرفی کرده و توضیحات مختصر درباره هر یک از آن‌ها ذکر کردیم. حالا با توجه به توضیحات ذکر شده و صنعت نیاز خود می‌توانید متوجه شوید که بهترین افزونه کروم برای طراحی و همچنین افزونه‌ های مهم کروم در برنامه ‌نویسی کدام‌اند. اکثر افزونه‌های معرفی شده رایگان هستند و به راحتی می‌توانید از بخش وب استور اکستنشن گوگل کروم، آن‌ها را دانلود کرده و مورد استفاده خود قرار دهید.

 

 

 

نظرات

ثبت نظر جدید
خادم المهدی
کاربر
1402/06/23
عالی بود
تمام نظرات نمایش داده شده است.