Nodejs یا PHP | نود جی اس بهتر است یا php ؟

نوشته از هیبو
1401/01/06
Nodejs یا PHP | نود جی اس بهتر است یا php ؟

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های مطرح شده در توسعه اپلیکیشن ایجاد یک سرور پایدار و مطمئن است. به همین دلیل برای کاربران بسیار مهم است که فناوری مناسب انتخاب کنند تا تمام نیاز‌های آن‌ها را برطرف سازد. کاربران در رابطه با موضوع Nodejs یا PHP ابتدا باید در مورد هر کدام از این تکنولوژی‌ها و کاربرد آن‌ها اطلاعات جامع داشته باشند و سپس با مقایسه هر دو تکنولوژی بتوانند بهترین آن ها را برای انجام پروژه‌های خود انتخاب کنند. در ادامه هر یک از این دو زبان (PHP) و رانتایم (Nodejs) را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم و در نهایت به شما می‌گوییم که نود جی اس بهتر است یا php

nodejs یا PHP

Php یا Nodejs ؟

در رابطه با این پرسش Nodejs یا PHP باید بگوییم که هر کدام از این تکنولوژی‌ها مزیت‌های خاص خود را دارند. مزیت استفاده از php این است که زبان برای افراد تازه وارد بسیار ساده است و در عین حال ویژگی‌های پیشرفته را برای برنامه نویسان حرفه‌ای نیز ارائه می‌دهد. اگر شما نیز یک تازه وارد هستید می‌توانید در مدت زمان کوتاهی با وارد شدن به فضای php در عرض چند ساعت اسکریپت‌های ساده بنویسید.

اما کار با Nodejs نیازمند داشتن تجربه بالایی در برنامه نویسی جاوا اسکریپت هست. پس نتیجه میگیریم یادگیری PHP زمان کمتری نسبت به Nodejs نیاز دارد.

در ادامه مطلب سعی کردیم به این سوال کاربران که پروژه‌های نود جی اس بیشتر است یا php؟ پاسخ بدهیم.

php در مقابل نود جی اس ؟ کدام را باید برای پروژه خود انتخاب کنید ؟

حال باید با مقایسه دو تکنولوژی Nodejs یا PHP بتوانیم بهترین تکنولوژی را برای پروژه‌های دیجیتال خود انتخاب کنیم. بحث برتری هر کدام یک از این تکنولوژی‌ها یک مناظره شگفت‌انگیز بین دو منحصر به فرد و ایده آل در دنیای توسعه اپلیکیشن است. طراحان در توسعه وب به خوبی به این پرسش Nodejs یا PHP بهتر است؟ همیشه یک زمینه متنوع و تکامل یافته را ارائه می‌دهند که در این توسعه‌ها فناوری‌ها و ابزار‌های جدید مطرح می‌شوند. به همین دلیل به خاطر توسعه‌های روز افزون، برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها باید با معضل انتخاب بین راه حل‌های بلند مدت و راه حل‌های جدید دست و پنجه نرم کنند.

ابزار بی نظیر نود جی اس را بشناسید + ویدئو 

پروژه‌ های نود جی اس بیشتر است یا php؟

پیش از این با اسکریپت ارتباط زیادی با php نداشت. از جاوا اسکریپت برای ساخت بخش فرانت‌اند اپلیکیشن ­ها استفاده می‌شد و از php برای توسعه اپلیکیشن‌های سرور اما با همپوشانی این دو زبان و با همکاری یکدیگر طراحان و توسعه‌دهندگان وب سایت‌ها توانستند که صفحات شگفت‌انگیزی را ایجاد کنند.

ناگهان در رابطه با بحث برتری زبان‌ها و اینکه آیا نود جی اس بهتر است یا php؟ اتفاقی افتاد و وضعیت تغییر کرد. مخصوصا این اتفاق زمانی اوج گرفت که جاوا اسکریپت از تکنولوژی جدید برنامه‌نویسی node. js رونمایی کرد و این تکنولوژی شروع به ورود به حوزه سرور کرد. در نهایت با وقوع این اتفاقات حواس برنامه‌نویسان از php منحرف شد.

Nodejs یا PHP کدام یک ؟

کاربرد php و نود جی اس:

در ادامه به کاربرد‌های نود جی اس و پی اچ پی می‌پردازیم.

کاربرد‌های nodejs:

جاوا اسکریپت زبانی است که در مرورگر وب اجرا می‌شود و رابطی میان فرانت اند و بک اند است. در گذشته‌های نه چندان دور زبان‌هایی مانند php برای اسکریپت‌نویسی توسط سرور یکپارچه می‌شدند. اما با تکامل تکنولوژی و طراحی زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت این اجازه را کسب کرد که بتواند خارج از مرورگر وب اجرا شود. نود جی اس در واقع قابلیت استفاده از یک زبان قدرتمند جاوا اسکریپت می‌باشد که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا محتوا‌های پویا و موثر تولید کنند.

پروژه های نود جی اس بیشتر است یا php ؟

 

node. js محیط توسعه زبان جاوا اسکریپت که با استفاده از عملکرد‌های منحصر به فرد خود قابلیت‌ها را یکپارچه می‌کند. همچنین کتابخانه های گسترده‌ای دارد که امکان انجام اقداماتی مانند ایجاد فایل، باز کردن و بستن اتصالات شبکه را ممکن می‌سازد. همچنین طراحان و برنامه نویسان از این تکنولوژی برای ایجاد تعامل و پویایی صفحات وب سایت‌های خود استفاده می‌کنند.

کاربرد‌های php:

php مخفف کلمه hypertext preprocessor می‌باشد که یک زبان برنامه‌ریزی منبع باز پرکاربرد و چند منظوره است. این زبان مخصوصاً برای توسعه وب بسیار مناسب است و می‌تواند در html جاسازی شود.

php بر روی سرور اجرا می‌شود بدین ترتیب ابتدا کد ایجاد می‌شود و سپس برای مشتری ارسال می‌شود؛ بنابراین مشتری نتایج اجرای کد را دریافت می‌کند، اما نمی‌داند کد اصلی چیست؟ حتی می‌توانید وب سرور خود را طوری پیکربندی کنید که همه فایل‌های html خود را با php بتوانید پردازش کنید.

php به کاربران اجازه می‌دهد تا با پایگاه داده تعامل داشته باشند. این زبان برنامه‌نویسی یک ابزاری قوی برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب است. php در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد و از زمان طراحی و ایجاد رفاه و بهبود چشمگیری یافته است.

ولی در رابطه با این دو تکنولوژی Nodejs یا PHP یک نقطه مشترک وجود دارد و آن این است که از هر دوی آن ها در قسمت بک‌ اند می‌توان برای وب سایت‌های پویا استفاده کرد.

تفاوت php و nodejs چیست؟

php زبانی است که در سمت سرور از آن استفاده می‌شود اما node. js محیط اجرا برای جاوا اسکریپت در سمت سرور است.

جامعه توسعه دهندگان PHP اندکی از Nodejs بیشتر است.

استفاده از php آسان‌تر است؛ زیرا به کد کمتری نیاز دارد در حالی که استفاده از نود جی اس پیچیده‌تر است. چرا که به خطوط کد و درک اولیه بیشتری نیاز است.

عملکرد php به صورت همزمان می‌باشد در حالی که نود جی اس عملکرد نامتقارنی دارد.

در زبان php از مجوز php استفاده می‌شود در حالیکه در زبان نوجی اس از مجوز mit استفاده می‌کنیم.

در راستای این موضوع، پیشنهاد میکنیم مقاله جاوا اسکریپت بهتر است یا php را نیز مطالعه کنید.

مزایای استفاده از نود جی اس:

node.js عملکرد سریع‌تر و سبک‌تری دارد. یکی از مزایای اصلی آن پشتیبانی از مولتی سرور است که امکان مدیریت جریان‌های ورودی همزمان یا حتی مدیریت رابط کاربری و راه‌اندازی وظایف در پس زمینه را فراهم می‌کند.

بیشتر توسعه‌دهندگان آژانس ترجیح می‌دهند از چارچوب نود جی اس استفاده کنند؛ زیرا دارای پشتیبانی سرور‌های یکپارچه است. همچنین این تکنولوژی یک نحوه مشابه با جاوا اسکریپت دارد که این امر یادگیری توسعه‌دهندگان را آسانتر می‌کند که این موضوع جریان کار با فایل‌های حجیم را آسان­تر می‌کند. در این تکنولوژی زمانی که ماژول‌ها برای اولین بار دانلود و مقدار دهی می‌شوند دیگر پس از آن دائماً در دسترس کاربران باقی خواهند ماند.

نود جی اس بهتر است یا php ؟

مزایای استفاده از php:

در موضوع بررسی Nodejs یا PHP نسبت به نود جی اس مزایای خاص خود را دارد که این مزایا عبارتند از:

در php پیکربندی محیط توسعه نسبت به نود جی اس آسانتر است. همه خدمات میزبانی وب از php پشتیبانی می‌کنند. همچنین php از چارچوب‌ها و cns‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند.

دلایلی که چرا باید از php برای پروژه خود استفاده کنید؟

  • با استفاده از php می‌توانید کد و محتوا را یکپارچه کنید
  • وب سایت‌ها به طور گسترده از php پشتیبانی می‌کنند
  • با بهره‌گیری از ویژگی‌های منحصر به فرد php می‌تواند در بین رقبای خود موفقیت قابل توجهی کسب کند
  • با بهره‌گیری از php می‌توانید مرورگر خود را از بارگذاری بیش از حد نجات دهید

php در مقابل نو جی اس:

برای انتخاب نهایی خود در مورد اینکه کدام یک از این دو تکنولوژی

برنامه‌نویسی را مورد استفاده قرار دهید، باید ابتدا برنامه‌هایی که می‌خواهید توسعه دهید و همچنین نیاز‌های خود در رابطه با انتخاب هاست و زمان تحویل سایت را مورد توجه قرار دهید. همچنین باید توجه داشته باشید که از php برای برنامه‌هایی استفاده کنید که کلاینت تعامل قوی با سرور ندارد. در حالی که اگر برنامه شما به میزان تعامل قابل توجهی بین سرور و مشتری نیاز داشته باشد بهتر است در این حالت از نود جی اس استفاده کنید.

نود جی اس بهتر است یا php؟ اگر پروژه شما مربوط به یک برنامه بلادرنگ است. در این صورت استفاده از نود جی اس توصیه می‌شود اما اگر ترجیح شما بر این است که از یک راه حل استاندارد استفاده کنید، می‌توانید php را برای تکامل فرایند پروژه خود انتخاب کنید.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که php یک زبان اسکریپت‌نویسی همه منظوره و منبع باز است در حالی که نود جی اس یک محیط اجرای جاوا اسکریپت باز و چند پلتفرمی و بک‌ اند است و برنامه‌ها را خارج از مرورگر وب اجرا می‌کند. برای به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد اینکه پروژه‌های نود جی اس بیشتر است یا php؟ بهتر است توضیحات بیشتری در مورد این ۲ فناوری به دست‌آورید.

کدام پروژه‌ ها در php بهترین کارایی را دارند؟

در ادامه به بررسی موارد استفاده از php برای پروژه‌های مختلف می‌پردازیم.

نود جی اس بهتر است یا زبان php ؟

پروژه ‌هایی که نیاز به هجوم مداوم داده ‌ها از پایگاه داده دارند:

با توجه به موارد ذکر شده، برنامه‌هایی که به فرم‌ها و جریان داده‌ها از برنامه وب به پایگاه داده نیاز دارند بهترین مورد جهت استفاده از php می‌باشند.

رمزگذاری داده‌ ها:

می‌توان برای رمزگذاری داده‌های خود و ساخت برنامه‌هایی که نیاز به احراز هویت دارند از php استفاده کرد. بسته به نتیجه احراز هویت گاهی اوقات صفحات به کاربر نمایش داده می‌شود و برخی از صفحات نیز تحت هیچ شرایطی برای کاربر نمایش داده نمی‌شوند.

توسعه وردپرس:

توسط php می‌توانید افزونه‌ها و تم‌های موجود در وردپرس خود را ذخیره کنید. با استفاده از وردپرس همچنین می‌توانید تم‌ها و افزونه‌های سفارشی خود را ایجاد کنید. وردپرس با توسعه روز افزون خود به کاربران امکان ایجاد وب سایت‌های بهینه شده برای موتور‌های جستجو سریع را می‌دهد. طراحان و توسعه‌دهندگان باید به اندازه کافی با php آشنایی داشته باشند. همچنین می‌توانند طبق تجربه‌های شخصی خود به وبسایت‌ها زرق و برق خاصی بدهند.

چرا باید از نود جی اس برای پروژه‌ های خود استفاده کنید؟

این تکنولوژی برنامه‌نویسی بسیار سریع است و از این رو کد‌های سریع سازنده و کارآمد را ارائه می‌دهد.

طراحان و برنامه نویسان برای اینکه سایت آن‌ها بیشتر دیده شود از برنامه نود جی اس برای ایجاد تعامل بیشتر وب سایت‌ها استفاده می‌کنند. از این رو نود جی اس به بهینه‌سازی سایت آن‌ها کمک می‌کند.

آموزش 20 کتابخانه جاوا اسکریپت برای بازار کار  

کدام پروژه ‌ها در نود جی اس بهتر کار می کنند؟

برنامه‌های وب ارتباطی بی‌درنگ: به علت اینکه نود جی اس نظرات، لایک‌ها و سایر ویژگی‌ها را به راحتی ادغام می‌کند، گزینه خوبی برای توسعه بک‌اند در حین ساخت برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی می‌باشد.

دستگاه‌های اینترنت اشیا بسته‌های متنوعی را جهت پشتیبانی اینترنت اشیا فراهم می‌کند. از آنجایی که برنامه‌های iot بر روی پروتکل‌های امنیتی اجرا می‌شوند، نود جی اس از بهترین انتخاب‌های ممکن می‌باشد؛ زیرا برای مدیریت آسان پروتکلهایmqtt داده‌های بلادرنگ که اساس برنامه‌های iot را تشکیل می‌دهد طراحی شده است. سرور دستگاه‌های اینترنت اشیا نیازی به منابع cpu و ram ندارد به همین علت نود جی اس قطعاً یک انتخاب عالی می‌باشد.

Nodejs یا PHP برنامه‌های کاربردی جریان داده: نود جی اس می‌تواند به طور کارآمد داده‌های بلادرنگ را مدیریت کند و سرور‌های پروکسی را به آسانی پیکربندی کرده و به داده‌ها اجازه دهد از چندین مکان یا زمان واقعی پخش شوند.

برنامه‌های کاربردی مبتنی بر ipi: اگر می‌خواهید ‌ای پی‌های ایجاد کنید نود جی اس یک راه حل سریع ساده و کم کد می‌باشد.

برنامه‌های کاربردی وب تک صفحه‌ای: نود جی اس یک برنامه ترکیب شده و یک ابزار قدرتمند برای ایجاد برنامه‌های وب تک صفحه‌ای می‌باشد. منطق برنامه در سمت کلاینت مدیریت شده و تماس‌های سرور تنها زمانی قابل رویت شدن می‌باشد که برنامه نیاز به تغییر پویا داشته باشد.

در آخر، Nodejs یا PHP ؟

بدون شک انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی کارآمد نقش مهمی در موفقیت پروژه شما دارد. اگر در مورد برنامه‌نویسی اشتباه تصمیم بگیرید همه چیز ممکن است به ضرر شما تمام شود. انتخاب زبان برنامه‌نویسی می‌تواند برای کسب و کار‌های کوچک که معمولا با منابع محدود شروع به فعالیت می‌کنند کاری سخت و دشوار باشد. هرچه شرکت کوچکتر باشد تاثیر زبان برنامه‌نویسی در پروژه‌های آن سخت‌تر خواهد بود.

فناوری وب شامل سمت سرویس گیرنده است که برای کاربران مجازی طراحی شده است و شامل یک زبان پشتیبان یک پایگاه داده و یک سرور کارآمد است. Nodejs یا PHP می‌توانند برنامه‌های کاربردی با هر پیچیدگی را اجرا کنند در عین حال تفاوت بین این دو تکنولوژی برنامه‌نویسی حائز اهمیت است؛ زیرا آن‌ها بر اساس مفاهیم و معماری‌های مختلف ساخته شده‌اند.

Php یک زبان برنامه‌نویسی است؛ در حالی که نود جی اس یک محیط جاوا اسکریپت بین پلتفرمی است. با این حال این دو تکنولوژی برنامه‌نویسی از جهت سمت سرور مشابه هستند. همچنین php یک محیط کامل است و در واقع هر دو می‌توانند برای بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

نظرات

ثبت نظر جدید

این مطلب هنوز هیچ نظری نداره، تو اولیش رو بنویس :)