سریع ترین و بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت چیست؟ | تجربه برنامه نویسان

نوشته از عرفان جهانشاهلو
1401/01/31
سریع ترین و بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت چیست؟ | تجربه برنامه نویسان

به طور کلی بهترین راه آموزش جاوا اسکریپت چیست ؟  یادگیری هر زبان برنامه نویسی مراحل و چارچوب های خاص خود را دارد و شما باید با طی کردن این مراحل با یک شیوه اصولی آن زبان برنامه نویسی را فرا بگیرید. در حال حاضر جاوا اسکریپت بهترین زبان برنامه نویسی حوزه برنامه نویسی است که به واسطه خود این زبان و فریم ورک های مربوط به آن می توانید در زمینه‌های مختلف مشغول به فعالیت و کسب درآمد شوید. حالا سوال مهم این است که بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت چیست؟ قطعاً زمانی که قصد داشته باشید تا این زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید، مهمترین سوالی که در ذهن شما شکل می گیرد این است که چطور جاوا اسکریپت یاد بگیرم؟ در این مطلب قصد داریم به طور کامل مسیر یادگیری جاوا اسکریپت را مرحله به مرحله مورد بررسی قرار دهیم و یک نقشه راه کلی را برای آموزش زبان برنامه نویسی در اختیارتان قرار دهیم. 

بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت 1. یادگیری مقدمات زبان جاوا اسکریپت  

اولین قدم در بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت، آشنایی با مقدمات این زبان برنامه نویسی است. در ابتدا بهتر است مقداری با کاربردها، تاریخچه و موارد استفاده کلی این زبان برنامه نویسی قدرتمند آشنا شوید و بدانید که به چه منظور و با چه هدف قرار است آن را یاد بگیرید. در این مرحله ممکن است شما به این نتیجه برسید که زبان جاوا اسکریپت برایتان مناسب نیست و باید برای فعالیت در حوزه مورد نظر خود زبان دیگری را انتخاب کنید. همچنین در این مرحله متوجه خواهید شد که بعد از یادگیری زبان جاوا اسکریپت می توانید در در چه حوزه هایی فعالیت داشته باشید و سبک کدنویسی تان به چه صورت خواهد بود. همچنین در مرحله آشنایی با مقدمات زبان جاوا اسکریپت تا حد زیادی با مباحث پایه و الگوریتمیک برنامه نویسی آشنا میشین و میتونین مسئله های مختلف و زیادی رو به کمک جاوا اسکریپت پیاده سازی کنین.

به طور کلی این مرحله از مسیر یادگیری جاوا اسکریپت بسیار مهم است و می توانید با گذراندن آن به سوال چطور جاوا اسکریپت یاد بگیرم؟ پاسخ مناسبی دهید. 

بنر دوره رایگان جاوااسکریپت

2. یادگیری اصول اولیه زبان جاوا اسکریپت 

بعد از مرحله یادگیری مقدماتی این زبان برنامه نویسی، به مرحله یادگیری اصول اولیه جاوا اسکریپت می رسیم که در واقع قدم اول یادگیری حرفه ای این زبان است. در این مرحله شما باید با متغیرها، حلقه ها، دستورات، عملگرها، توابع، آرایه ها و به طور کلی ساختار و نوع کد نویسی زبان جاوا اسکریپت آشنا شوید. 

اگر فرض کنیم که مرحله آشنایی مقدماتی صرفاً بازدید از یک زمین برای ساخت یک ساختمان چند طبقه باشد، مرحله یادگیری اصول اولیه زبان جاوا اسکریپت حکم اسکلت بندی یک ساختمان را دارد. در واقع شما با طی کردن این مرحله و تسلط بر مفاهیم موجود در آن باید سعی کنید با تقویت پایه یادگیری خود در مرحله بعدی به بهترین شکل در این مسیر پیش بروید. این مرحله نیاز به تمرین و کسب تجربه کافی دارد و شما نمی توانید به سرعت از آن عبور کنید. پس باید به خوبی مفهوم مربوط به آن را یاد گرفته و با تمرین و استمرار در فعالیت خود، تلاش کنید تا با یادگیری کامل کد نویسی زبان جاوا اسکریپت، شرایط توسعه و پیشرفت خود در این زبان را مهیا کنید. 

پیشنهاد می کنیم در صورتی که طبق مراحل بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت پیش میروید، برای تسلط بیشتر بر نحوه کد نویسی با این زبان، حداقل روزی یک الی دو ساعت را برای تمرین اختصاص دهید. همچنین می توانید با عضویت در گروه های تلگرامی مختلف و تبادل نظر با افراد با تجربه تر یا هم سطح، دانش خود را در مباحث مختلف افزایش داده و همچنین مشکلات خود را در هنگام مواجهه با چالش‌های کدنویسی حل کنید. 

 

بررسی بازار کار جاوا اسکریپت | تمام روش‌ های کسب درآمد از جاوا اسکریپت 

 

3. یادگیری آبجکت ها و انواع داده ها 

بعد از اینکه از پایه به خوبی مباحث و سرفصل های کدنویسی جاوا اسکریپت را یاد گرفتید، باید به صورت تخصصی‌تر انواع داده ها و آبجکت های این زبان برنامه نویسی را به طور کامل یاد بگیرید. در ادامه یک به یک مواردی که در این مرحله با آنها سروکار دارید را بررسی می کنیم. این مرحله از مسیر یادگیری جاوا اسکریپت بسیار مهم و قابل توجه است و نباید به سرعت از آن عبور کنید. 

 

polyfill: 

polyfill مجموعه ای از کدهای جاوا اسکریپت هستند که با استفاده از آنها می توانید قابلیت های جدیدی را به مرورگرها اضافه کنید. گاهی اوقات ممکن است مرورگرها به دلیل قدیمی بودن یا دلایل مختلف از برخی امکانات مورد نظر شما پشتیبانی نکنند. در چنین شرایطی به راحتی می توانید با استفاده از مجموعه کدهای polyfill که در اختیارتان قرار دارد امکانات و آپشن های مورد نظر خود را به مرورگر های مختلف اضافه کنید تا تا بهتر بتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید. 

 

symbol: 

سیمبل مانند اعداد و رشته یک نوع متغیر است؛ با این تفاوت که دارای یک identifier خاص و واحد می باشد. به زبان ساده تر وقتی که متغیری از نوع سیمبل وجود داشته باشد، اطمینان خواهیم داشت که هیچ متغیر دیگری مثل آن وجود ندارد. در طی فرایند آموزش خود به طور کامل با مفاهیم مربوط به سیمبل ها، نحوه ساخت آنها، well-known symbols، shared symbol و مواردی از این قبیل آشنا خواهید شد.  در حال حاضر اگر اس این مفاهیم به گوشتان نخورده، نیازی نیست سردرگم شوید و صرفاً باید بدانید که چنین مراحلی در فرایند بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت وجود دارد. 

 

garbage collection: 

در زبان جاوا اسکریپت عملیات مدیریت حافظه با استفاده از فرایند garbage collection صورت می‌گیرد. به زبان ساده می توانیم بگوییم که این فرایند حکم یک ماشین جمع آوری زباله یا یک جاروبرقی را دارد. شما با استفاده از آن می توانید به منظور مدیریت حافظه موارد بلا استفاده و کم اهمیت موجود در پروژه های مختلف خود را جمع آوری کرده و از بین ببرید. 

 

متدهای constructor: 

در شرایطی که قصد داشته باشیم چند المان مختلف را طراحی کنیم، باید یک به یک و دستی هر کدام از آنها را بسازیم. در این شرایط زمان زیادی از ما گرفته خواهد شد و در واقع این شیوه روش منطقی و بهینه ای به حساب نمی آید. به همین دلیل در چنین شرایطی ما از constructor که نوعی تابع است استفاده می کنیم. اینها به ما کمک می‌کند تا بتوانیم یک طرح کلی از المان مورد نظر خود را طراحی کرده و با استفاده از آن چند المان مختلف را با صرف زمان کمتری طراحی کنیم. 

به طور کلی در مسیر یادگیری جاوا اسکریپت شما با انواع آبجکت ها و کاربردهای آنها آشنا خواهید شد که در این بخش ما چند نمونه شاخص از آنها را مثال زدیم. 

 

بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت

 

4. مباحث وراثت و کلاس 

مرحله بعدی در فرآیند بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت، یادگیری مباحث مربوط به وراثت و کلاس است. 

به طور کلی کلاس در زبان های شی گرایی مثل جاوا اسکریپت امکان ایجاد انواع اشیا با قابلیت تغییر و توسعه را برای برنامه نویس فراهم می کند. در واقع کلاس هسته اصلی هر زبان برنامه نویسی شی گرا است که اهمیت بسیار زیادی دارد. 

وراثت مفهوم گسترده و مهمی در برنامه نویسی است که نیاز به آموزش و بررسی تخصصی دارد. ولی به بیان ساده با استفاده از وراثت می توان کلاس مشخصی را ایجاد کرد که تمام ویژگی های یک کلاس دیگر را دارا باشد. در واقع با استفاده از قابلیت وراثت می توان با صرف زمان کمتری و به شیوه بهینه تر انواع کلاس های مختلف با ویژگی‌های مورد نظر را تعریف کرد. به عنوان مثال شما می‌توانید کلاسی را تعریف کنید که در عین حال که ویژگی‌های کلاس دیگر را دارد، می توانید برخی از ویژگی های مورد نظر خود را در آن تغییر دهید. 

مفاهیم کلاس و وراثت در هر زبان برنامه نویسی از قبیل جاوا اسکریپت اهمیت بسیار زیادی دارند و شما باید به خوبی آنها را درک کرده و با یادگیری اصولی این مفاهیم به مراحل پیشرفته‌تر یادگیری زبان برنامه نویسی وارد شوید. 

 

آموزش رایگان جاوا اسکریپت مقدماتی تا پیشرفته + پروژه های جذاب 

 

5. مدیریت خطاها در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت 

مرحله بعدی بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت، به آشنایی با مدیریت انواع خطاها در این زبان برنامه نویسی می رسیم. در این مرحله شما باید با انواع ارورها و توسعه کلاس های خطا به طور کامل آشنا شوید تا بتوانید مشکلات خود را در مسیر اجرای پروژه های مختلف حل کنید. 

در ادامه به برخی از این موارد می پردازیم. 

 

Callback: 

در واقع Callback یا فراخوانی مجدد روشی است که با استفاده از آن توسعه دهنده می تواند اجرای یک تابع را مشروط به اجرای تابع دیگری کند. در واقع با استفاده از این روش می توانید تعیین کنید تا زمانی یک تابع اجرا شود که دستور تابع مربوط به آن به پایان رسیده باشد. 

 

promise: 

می توانیم promise را به عنوان یک آبجکت نگهدارنده در نظر بگیریم. در واقع ما می‌توانیم callback ها را به این آبجکت متصل کنیم.

به طور کلی در مسیر یادگیری جاوا اسکریپت در مبحث مدیریت خطا شما با موارد مختلفی آشنا خواهید شد که صرفا برای درک بهتر چند نمونه از آنها را مثال زدیم. 

 

6. آشنایی با Module و Generator: 

در مسیر بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت کم کم به بخش هایی پیشرفته و مباحث تخصصی تر این زبان برنامه نویسی می رسیم. یکی از این موارد آشنایی با  Generator ها و Module  است. 

 

Generator: 

در واقع با استفاده از جنریتور می‌توان تابع های مختلفی را ایجاد کرد تا بسته به نوع فراخوان و دستورات اعمال شده، خروجی های متفاوتی را به ما بدهند. به این منظور شما باید با تابع های تکرار کننده و مولد ها آشنا شوید و بر آنها تسلط کافی پیدا کنید. 

 

Module: 

ماژول از اصلی ترین و پرکاربرد ترین ویژگی های هر زبان برنامه نویسی مخصوصا جاوا اسکریپت است. در این زبان برنامه نویسی هر ماژول مستقل ذخیره شده میتواند بدون محدودیت و مشکل به یک ماژول دیگر و همچنین به هسته برنامه مورد نظر اضافه شده یا از آن جدا شود. 

 

7. اصول و قواعد طراحی در جاوا اسکریپت 

در مرحله بعدی از مسیر یادگیری جاوا اسکریپت به اصول طراحی با این زبان برنامه نویسی می‌رسیم که در آن مباحث مربوط به ابزارهای طراحی، ui، ui kit، طراحی انواع سیستم ها و کامپوننت ها و مواردی از این قبیل مورد بررسی و آموزش قرار می‌گیرند. 

در این مرحله به طور کامل شما با ساختار رابط کاربری و طراحی انواع المان های مختلف در یک صفحه آشنا می شوید تا با استفاده از قابلیت‌های زبان جاوا اسکریپت بتوانید آنها را پیاده سازی کنید. 

 

بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت

 

8. ورود به مباحث فرانت اند 

حالا در فرایند بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت با یکی از اصلی‌ترین مباحث برای ورود به حوزه فرانت اند مواجه می‌شویم. در این بخش شما بعد از یادگیری تمام سرفصل ها و مباحث مربوط به زبان جاوا اسکریپت و کد نویسی با آن، حالا باید با مفاهیم زبان های html و css آشنا شوید و آنها را درک کنید. در این بخش شما با مفاهیم مربوط به المان‌های صفحه و ویرایش آنها، نودهای مرورگر، BOM و DOM و… به طور کامل آشنا خواهید شد. توجه داشته باشید که این مباحث از فضای تئوری خارج هستند و بیشتر باید با پیاده سازی آن ها و کسب تجارب در این زمینه مهارت کافی را کسب کنید. 

توجه داشته باشید که تا کنون شما بخش عمده ای از زبان جاوا اسکریپت را فرا گرفته اید و در حال حاضر باید مباحث مهم مربوط به این زبان که در حوزه فرانت اند مورد توجه قرار می‌گیرند را نیز یاد بگیرید. 

 

ثبت نام در دوره پروژه های خلاقانه با جاوا اسکریپت 

 

9. مباحث پیشرفته جاوا اسکریپت 

اگر تا این مرحله از مسیر یادگیری جاوا اسکریپت را با موفقیت پشت سر گذاشتید، شما به یک برنامه نویس نسبتا حرفه ای جاوا اسکریپت تبدیل شده اید و می توانید در حوزه فرانت اند مشغول به کار و درآمدزایی شوید. حالا وقت آن است که برای ارتقای تجربه و مهارت های خود با بخشی از مفاهیم حوزه بک اند نیز آشنا شوید. در این مرحله که آخرین مرحله آموزش جاوا اسکریپت است شما باید تا حدودی با مفاهیم API و پراکسی، local storage و cookie آشنا شوید. بعد از یادگیری این مباحث نیز می توانید خود را یک برنامه نویس مسلط جاوا اسکریپت در حوزه فرانت اند بدانید به صورت حرفه‌ای در این زمینه مشغول به فعالیت شوید. 

 

حالا باید چیکار کنم؟  

تا اینجا سعی کردیم بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت را در ۹ مرحله به شما آموزش دهیم تا بتوانید گام به گام بر اساس موارد ذکر شده عمل کنید و این زبان برنامه نویسی را به صورت اصولی و در یک شرایط استاندارد یاد بگیرید. توجه داشته باشید که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای باید تمام مراحل را یکی پس از دیگری طی کنید و نمی توانید از برخی مفاهیم و مباحث مربوط به این زبان برنامه نویسی غافل شوید؛  چرا که تمام مباحث ذکر شده با یکدیگر مرتبط هستند و برای حفظ انسجام در فرایند یادگیری خود می بایست به همه آنها توجه کافی داشته باشید. 

 

تکمیل یادگیری زبان جاوا اسکریپت:

بعد از اینکه 9 مرحله ذکر شده را با موفقیت پشت سر گذاشتید، حالا بهتر است برای توسعه مهارت های خود و فراهم کردن فرصت های شغلی بیشتر در حوزه فرانت اند، یکی از فریم ورک ها یا کتابخانه های جاوا اسکریپت را هم یاد بگیرید. به عنوان یکی از معروف ترین فریم ورک های جاوا اسکریپت میتوانیم به انگولار اشاره کنیم. همچنین یادگیری کتابخانه های ری اکت و جی کوئری که جزو معروف ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت به حساب می آیند هم به شما پیشنهاد میکنیم. شما به عنوان یک برنامه نویس با استفاده از فریم ورک ها می توانید تحت یک چارچوب مشخص در حوزه های توسعه وب و اپلیکیشن به صورت تخصصی فعالیت داشته باشید. همچنین یادگیری کتابخانه های پرکاربرد جاوا اسکریپت هم تاثیر بسزایی بر سطح مهارت شما خواهد داشت. 

آموزش 20 کتابخانه جاوا اسکریپت برای بازار کار  

 

بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت

 

ثبت نام در دوره جامع رایگان جاوا اسکریپت سبزلرن: 

در این مطلب به طور کامل مرحله به مرحله مسیر یادگیری جاوا اسکریپت را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که قصد دارید به صورت صفر تا صد زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را یاد بگیرید، همین الان می توانید به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه ای در دوره جامع جاوا اسکریپت آکادمی سبزلرن شرکت کنید. 

در این دوره تمام سرفصل ها و مفاهیم این زبان برنامه نویسی مطابق با مراحل ذکر شده در سطوح مبتدی تا حرفه ای آموزش داده میشوند. همچنین این دوره پروژه محور است و مدرس تلاش کرده تا با پرداختن به پروژه های کوچک و بزرگ در مباحث مختلف، انواع مفاهیم و موضوعات را به خوبی در ذهن شما حک کند. حالا شما میدانید که بهترین راه یادگیری جاوا اسکریپت چیست و میتوانید به سوال چطور چطور جاوا اسکریپت یاد بگیرم؟ پاسخ کامل دهید. 

پس وقت را تلف نکنید و همین الان فرایند یادگیری خودتان را شروع کنید. 

بنر دوره رایگان جاوااسکریپت

 

 

نظرات

ثبت نظر جدید

این مطلب هنوز هیچ نظری نداره، تو اولیش رو بنویس :)