بهترین کد ادیتور آنلاین | کد ادیتور آنلاین چیست ؟

نوشته از عرفان جهانشاهلو
1400/12/26
بهترین کد ادیتور آنلاین | کد ادیتور آنلاین چیست ؟

کد ادیتور آنلاین یک ابزار برای ویرایش کردن کد در وب بوده که به صورت آنلاین می­توان از آن استفاده کرد. اکثر توسعه‌دهندگان با استفاده از این ابزار بدون نیاز به دانلود و نصب نرم‌افزار خاصی، می­توانند کد‌های خود را نوشته و منتشر ‌کنند. در ادامه قرار است به شما بگوییم که کد ادیتور آنلاین چیست و همچنین مواردی از بهترین کد ادیتور‌ آنلاین را نیز معرفی خواهیم کرد.

بهترین کد ادیتور آنلاین

 

کد ادیتور آنلاین چیست؟

همانطور که گفته شد، ویرایشگر کد آنلاین یا همان کد ادیتور، ابزاری برای ویرایش کد به صورت آنلاین در وب است. اگر شما هم یک توسعه‌دهنده هستید، می‌توانید با استفاده از این ابزار محبوب بدون اینکه نیازی به دانلود و نصب نرم‌افزار باشد، کد‌های خودتان را بنویسید و انتشار دهید.

یکی از بهترین روش­ها برای ذخیره، ویرایش و به اشتراک گذاشتن کد شما با دیگران، استفاده از کد ادیتور‌های آنلاین است. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از این ابزار، با دیگر برنامه‌های کاربردی ارتباط برقرار کنید. به همین دلیل، بسیاری از برنامه‌نویسان برای همکاری در پروژه‌های یکدیگر، از کد ادیتور آنلاین استفاده می‌کنند.

همچنین در صورتی که قصد همکاری با برنامه نویسان دیگر را دارید اما نمی‌دانید که چگونه باید پروژه‌هایتان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید، به راحتی می‌توانید از این ابزار استفاده کنید. علاوه بر این، با توجه به اینکه زمان یکی از مهم‌ترین عوامل برای برنامه نویسان است، می‌توانید با استفاده از بهترین کد ادیتور آنلاین که در ادامه معرفی می‌کنیم، در زمان هم صرفه‌جویی داشته باشید.

 

به طور کلی این ابزار با توجه به اینکه امکانات زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد، احتمال خطا و بروز اشتباهات در پروژه‌های برنامه‌نویسی و کد‌نویسی شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 

مزایای استفاده از بهترین کد ادیتور آنلاین

امیدواریم تا به اینجا متوجه شده باشید که کد ادیتور آنلاین چیست و چه استفاده‌ای از آن می‌شود. استفاده از ویرایشگر کد آنلاین مزیت‌های زیادی دارد و شما می‌توانید با استفاده از این ابزار، بسیاری از فعالیت­های کد‌نویسی خود را با بالاترین کیفیت پیش ببرید.

همانطور که در بالا هم گفته شد، استفاده از بهترین کد ادیتور آنلاین (در ادامه معرفی می‌شود) باعث صرفه‌جویی در زمان نیز خواهد شد. در نتیجه می‌توانید پروژه‌های خود را در سریع‌ترین زمان ممکن با استفاده از این ابزار کاربردی انجام دهید. همچنین به دلیل اینکه کد ادیتور آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که پیش‌نمایش کد‌های خود را ببینید، تغییرات را دنبال کنید و با دیگر توسعه‌دهندگان همکاری داشته باشید، احتمال بروز خطا و اشتباه در کد‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

بهترین کد ادیتور آنلاین
بهترین کد ادیتور آنلاین

یادگیری زبان­های مختلفی مانند HTML و جاوا اسکریپت به دلیل ارائه درس‌های تعاملی و نکاتی که توسط کد ادیتور‌های آنلاین نمایش داده می­شود، بسیار آسان­تر خواهد بود. بهره‌وری هم با استفاده از ویرایشگر کد آنلاین افزایش پیدا می‌کند. به دلیل اینکه برای کد‌نویسی از صفر تا صد، نیازی به جا به جا شدن میان Tab‌های مختلف نخواهید داشت.

کد نویسی سریع html css با Emmet

به طور کلی کد ادیتور‌های آنلاین زیادی وجود دارند که هر کدام امکانات و قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌‎کنند. پس بهتر است که قبل از استفاده، با بهترین کد ادیتور آنلاین آشنا شوید و مطابق با نیاز‌هایتان، یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید. پس قبل از انتخاب حتماً باید نیاز‌های خودتان را بسنجید و مورد مناسبی را انتخاب کنید؛ چراکه ممکن است ویرایشگر کد آنلاینی که انتخاب می‌کنید، چندان مناسب کاری که قصد انجامش را دارید، نباشد.

 

انتخاب بهترین کد ادیتور آنلاین چه اهمیتی دارد؟

انتخاب یک کد ادیتور آنلاین مناسب که بتواند نیاز‌های توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان را برطرف کند، از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از توسعه‌دهندگان در یادگیری مشکلاتی دارند، به همین دلیل بهتر است از کد ادیتوری استفاده کنند که یادگیری‌اش راحت باشد.

ارائه خروجی و عملکرد مناسب و البته رایگان بودن هم از دیگر عواملی است که برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان اهمیت بالایی دارد. به طور کلی قبل از انتخاب بهترین کد ادیتور آنلاین باید به یک سری موارد توجه داشته باشید. یک سری ابزار‌ها وجود دارند که امکانات بسیار خاص و ویژه‌ای را به توسعه‌دهنده ارائه می‌دهند. استفاده از چنین ابزار‌هایی به احتمال زیاد رایگان نیست و باید پولی را در ازای استفاده از آن کد ادیتور آنلاین بپردازید.

 

محیط برخی کد ادیتور‌های آنلاین برای توسعه‌دهندگان تازه وارد و برنامه‌نویسان مناسب نیست؛ به همین دلیل، حتماً رابط کاربری کد ادیتور آنلاین مورد نظر خود را بررسی کنید و در صورتی که مطابق میل شما نبود، از آن استفاده نکنید.

اهمیت رابط کاربری هم برای انتخاب و استفاده از ویرایشگر کد آنلاین در سطح بالایی قرار دارد. اما توجه داشته باشید که موارد گفته شده در بالا از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. (اولویت‌بندی اهمیت‌ها را از یاد نبرید)

 

معرفی بهترین کد ادیتور آنلاین

در ادامه قصد داریم به معرفی کد ادیتور آنلاین (15 مورد از بهترین کد ادیتور‌های آنلاین) بپردازیم. هر کدام از این ابزار‌ها ویژگی‌های متفاوتی دارند و امکانات مختلفی را ارائه می‌دهند. به طور کلی تمام این ابزار‌ها به شما در کد‌نویسی و برنامه‌نویسی کمک می‌کنند و استفاده از آن‌ها، توصیه می‌شود. به این واسطه ویرایش، ذخیره و اشتراک‌گذاری کد در هر یک از این ابزار‌ها به راحتی انجام خواهد شد و صرفاً تفاوت آن‌ها در ابزار‌ها و قابلیت‌هایی که دارند است.

 

1. StackBlitz

StackBlitz یکی از بهترین کد ادیتور‌های آنلاین در وب است که می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. ابزار StackBlitz می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای نوشتن، ذخیره، ویرایش و به اشتراک‌گذاری کد‌هایتان است. محیط این ابزار برای توسعه‌دهندگان و برنامه نویسان تازه وارد هم مناسب است و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

StackBlitz بخش‌های مختلفی دارد که می‌توانید با توجه به سطح نیاز خود، از آن استفاده کنید.

 

2. سایت آنلاین کد‌نویسی JSFiddle

سایت آنلاین کد‌نویسی JSFiddle یک ابزار رایگان و منبع باز است. این ابزار امکانات زیادی را در اختیار شما می‌گذارد. امکانات این ابزار تقریبا بیشتر از برخی ویرایشگر‌های آنلاین است و به همین دلیل، محبوبیت بالایی دارد.

بهترین کد ادیتور آنلاین
بهترین کد ادیتور آنلاین

این سایت به عنوان یکی از بهترین انجمن‌های تعاملی برای توسعه‌دهندگان فرانت‌اند هم فعالیت می‌کند. توسعه‌دهندگان فرانت‌اند می‌توانند در JSFiddle به اشتراک‌گذاری کد‌های خود بپردازند.

مشورت درباره کد‌های نوشته شده با دیگر توسعه‌دهندگان و افراد ماهر هم در این سایت کد‌نویسی آنلاین امکان‌پذیر خواهد بود. شما می‌توانید در پروژه‌های عظیم که نیاز به چند توسعه‌دهنده و کد‌نویس دارد، با دیگران همکاری کنید و یا در پروژه‌های خود هم از همکاران دیگر استفاده نمایید.

JSFiddle هم جزء بهترین کد ادیتور آنلاین در وب به حساب می‌آید اما باید توجه داشته باشید که برای استفاده از یک ابزار کد ادیتور، به چه امکاناتی نیاز دارید. شما در این ابزار کنترل کاملی بر کد‌های خود دارید و یک کنسول داخلی برای اجرا کردن دستورات Javascript در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

چگونه بدون دردسر کدهای خود را کارآمدتر کنیم؟

3. CodeSandbox

سومین ابزاری که در مقاله معرفی کد ادیتور آنلاین به شما معرفی می‌شود، CodeSandbox است. ایجاد یک برنامه کاربردی که در کمترین زمان ممکن در مرورگر مورد نظرتان اجرا شود، با استفاده از این ابزار کاربردی امکان‌پذیر خواهد بود.

توجه داشته باشید که ایجاد کردن برنامه با استفاده از CodeSandbox به هیچ تنظیمی نیاز ندارد و همین مسئله ایجاد کردن برنامه را سریع‌تر و البته راحت‌تر می‌کند. کاربران برای تجسم الگوریتم‌ها، ساختن برنامه‌های وب و البته نمونه‌سازی UX از این ابزار استفاده می‌کنند. تجربه کاربری آن‌ها نشان می‌دهد که CodeSandbox برای انجام چنین کار‌هایی عملکردی عالی و فوق‌العاده دارد.

شما می‌توانید کد‌ها را در صفحه‌های گیت‌هاب (Github) انتشار دهید و یا به شکل خصوصی از کد‌ها میزبانی کنید. به هر حال اگر به دنبال یک ابزار کاربردی و مفید برای ساخت برنامه‌ها و نوشتن کد‌ها می‌گردید، حتماً CodeSandbox را هم بین گزینه‌هایتان قرار دهید. وب‌سایت CodeSandbox برای دسترسی راحت به این ابزار به وجود آمده است و شما می‌توانید به عنوان ویرایشگر آنلاین کد از آن استفاده کنید.

 

4. سایت آنلاین برنامه ‌نویسی Replit

چهارمین ابزاری که در این مقاله، یعنی معرفی کد ادیتور آنلاین به شما معرفی می­کنیم، سایت آنلاین برنامه­نویسی Replit است. این ابزار یک کد ادیتور آنلاین برای توسعه راحت کدها، آموزش دیگران و البته همکاری با دیگر برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان خواهد بود.

محیط و رابط کاربری Replit بسیار ساده طراحی شده است. به همین دلیل افراد تازه وارد و تازه کار برای استفاده از این ابزار کار چندان سختی را نخواهند داشت. آموزش به دانشجویان و افراد داوطلب و حتی نوشتن پست برای وبلاگ به راحتی با Replit انجام خواهد شد. شما می‌توانید زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی مانند PHP، جاوا، سی پلاس پلاس (C++) و پایتون را با استفاده از Replit در یک مکان به صورت یکجا داشته باشید.

 

5. CodeAnywhere

CodeAnywhere هم دیگر کد ادیتور آنلاینی است که در لیست بهترین کد ادیتور آنلاین قرار می‌گیرد. در صورتی که وقت زیادی برای نوشتن یا ویرایش کد‌های خود ندارید و پروژه باید به سرعت انجام شود، به راحتی می‌توانید از این ابزار استفاده کنید.

 

CodeAnywhere تمام ابزار‌های قدرتمند مورد نیاز برای نوشتن و ویرایش کد‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهد. به همین دلیل، کار شما به سرعت انجام خواهد شد و می‌توانید زمان را برای خود ذخیره کنید.

همچنین این ابزار یک محیط مجازی محلی را در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید در حالت آفلاین هم کار‌های خود را انجام دهید. شما می‌توانید کد‌ها را با تیم و افراد مورد نظر در سراسر جهان به اشتراک بگذارید و با آن‌ها همکاری کنید.

 

6. Codepen

ششمین ابزاری که در مقاله معرفی کد ادیتور آنلاین به شما معرفی می‌شود، Codepen است. اگر به دنبال فضا و محیطی هستید که بتوانید کار‌هایتان را با دیگر توسعه‌دهندگان و طراحان وب به اشتراک بگذارید، Codepen بهترین گزینه پیش ‌رو خواهد بود.

شما می‌توانید با استفاده از این ابزار، وبسایتی را ایجاد کنید، زبان جدیدی را یاد بگیرید و یا پروژه‌های اخیر خود را به نمایش درآورید. به طور کلی، توسعه‌دهندگان و طراحان زیادی از نقاط مختلف جهان از این ابزار استفاده می‌کنند تا خود را به دیگر افراد بشناسانند و کار‌هایشان را به نمایش بگذارند. بسیاری از افراد با استفاده از Codepen و به اشتراک گذاشتن کار‌هایشان شناخته شده‌اند.

 

7. AWS Cloud9

AWS Cloud9 یک ابزار آنلاین برای مدیریت و نوشتن کد‌ها است. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار کاربردی، بدون اینکه دغدغه‌ای برای راه‌اندازی سرور داشته باشید به یک توسعه‌دهنده تبدیل شوید.

اگر قصد دارید کد‌نویسی را شروع کنید و نمی‌دانید که از کجا باید این کار را انجام دهید، AWS Cloud9 بهترین انتخاب برایتان خواهد بود. با استفاده از این ابزار محبوب و معروف، کد نوشتن با بیش از 20 زبان برنامه‌نویسی امکان‌پذیر است. پیاده کردن کار‌هایتان و همچنین ارتباط برقرار کردن با دیگر توسعه‌دهندگان و کد نویسان در گیت‌هاب، با استفاده ازAWS Cloud9 انجام‌ پذیر است.

 

8. Gitpod

Gitpod یک ابزار آنلاین برای مدیریت کد‌ها است و شما می‌توانید به صورت آنلاین کد‌های خود را مدیریت کنید. بسیاری از افراد می‌خواهند که بدون مراجعه کردن به ابزار‌ها، مستقیماً در مرورگر خود کدنویسی‌شان را انجام دهند.

این کار با استفاده از Gitpod انجام می‌شود. محیط این ابزار برای مدیریت کد‌ها برای توسعه‌دهندگان کم‌تجربه هم جذاب و مناسب است. یکی از قابلیت‌های Gitpod این است که می‌توانید با دیگر توسعه‌دهندگان گفتگوی آنلاین (چت) داشته باشید.

بهترین کد ادیتور آنلاین
بهترین کد ادیتور آنلاین

9. Theia

نهمین ابزاری که در مقاله معرفی کد ادیتور آنلاین به شما معرفی می‌شود، Theia است. این ابزار هم در لیست بهترین کد ادیتور آنلاین قرار می‌گیرد که به‌روز است. سرعت کد‌نویسی و مدیریت کد‌ها با استفاده از این ابزار بالا می‌رود و به همین دلیل می‌توانید پروژه‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن با Theia انجام دهید.

فرآیند توسعه با استفاده از این ابزار به صورت خودکار انجام می‌شود و توسعه‌دهندگان زیادی هم‌اکنون در حال استفاده از Theia هستند. اگر شما هم به چنین ابزاری نیاز دارید، می‌توانید به سایت Theia بروید و به توسعه‌دهندگان دیگر بپیوندید.

ثبت نام در دوره جامع متخصص پایتون [2022] به صورت رایگان 

10. Codespaces

مهم‌ترین ویژگی و قابلیتی که Codespaces در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد، صرفه‌جویی در زمان و ساده کردن کار‌ها است. توسعه‌دهندگان مختلفی به صورت انفرادی و تیمی با استفاده از این ابزار، پروژه‌های برنامه‌نویسی خود را پیش می‌برند. سرعت شروع کار‌ها با Codespaces سریع‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. اگر نمی‌خواهید وقت را هدر دهید، حتماً به سراغ استفاده از این ابزار کاربردی و محبوب بروید.

 

11. Coder

Coder هم یک سایت برنامه‌نویسی است که به شما امکان ایجاد محیط‌های توسعه و مدیریت کد‌ها را می‌دهد. شما می‌توانید از هر ارائه‌دهنده‌ای در این ابزار استفاده کنید. به همین دلیل است که شما و تیمتان می‌توانید آزادانه در هر محیط و فضایی که می‌خواهید، باقی بمانید و از ارائه‌دهنده محبوب خود استفاده کنید.

 

12. Glitch

دوازدهمین ابزاری که در مقاله معرفی کد ادیتور آنلاین به شما معرفی می‌شود، Glitch نام دارد. این ابزار هم در لیست بهترین کد ادیتور آنلاین قرار می‌گیرد و جزء بهترین ابزار‌ها برای کد‌نویسی است. طراحی، کد‌نویسی، کد‌گذاری و انتشار کد‌ها در مدت کوتاهی با استفاده از این ابزار امکان‌پذیر است. وب‌سایت Glitch هم برای دسترسی ساده به این ابزار کاربردی ایجاد شده است و می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن مراجعه کنید.

 

13. Playcode

اگر به دنبال یک محیط برای توسعه آنلاین می‌گردید، Playcode یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما خواهد بود. این ابزار به عنوان یک محیط توسعه کد‌های Javascript فعالیت می‌کند که سریع و ساده است. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که کد‌های خود را به راحت‌ترین شکل آزمایش کنید. ذخیره کد و به اشتراک گذاشتن آن با دیگر توسعه‌دهندگان، همکاری در پروژه‌های بزرگ و کوچک به همراه دیگر توسعه‌دهندگان و یادداشت‌برداری با استفاده از Playcode امکان‌پذیر خواهد بود.

بهترین کد ادیتور آنلاین
بهترین کد ادیتور آنلاین

14. Codeshare

چهاردهمین ابزاری که در مقاله معرفی کد ادیتور آنلاین به شما معرفی می‌شود، یک ابزار کاربردی برای نوشتن کد در مرورگر به نام Codeshare است. شما می‌توانید برای نوشتن کد در مرورگر به صورت آنلاین، از این ابزار استفاده کنید.

محیط این ابزار برای افرادی که تازه کار هستند هم مناسب است و یادگیری در آن به راحتی انجام خواهد شد. در صورتی که به دنبال یک محیط و ابزار برای نوشتن کد در مرورگر می‌گردید، پیشنهاد ما به شما استفاده از Codeshare است. می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت Codeshare محیط و امکانات این ابزار را بررسی کنید.

 

15. JS Bin

پانزدهمین ابزار کد ادیتور آنلاین که در لیست بهترین کد ادیتور آنلاین قرار می‌گیرد، JS Bin نام دارد. این ابزار یک ویرایشگر کد آنلاین است که محیط پویا و جذابی دارد.

شما می‌توانید از این ابزار برای صرفه‌جویی در زمان و انجام پروژه‌ها با دقت بالا استفاده کنید. اشتراک‌گذاری، ذخیره و ویرایش کد‌ها با استفاده از JS Bin انجام خواهد شد. توسعه‌دهندگان زیادی از این ابزار استفاده می‌کنند. به منظور استفاده از JS Bin می‌توانید به سایت مخصوصی این کد ادیتور مراجعه کنید.

 

کد ادیتور آنلاین، سریع و کاربردی:

در این مقاله شما را با کد ادیتور آنلاین آشنا کردیم و به شما گفتیم که کد ادیتور آنلاین چیست؛ امیدواریم با این ابزار به خوبی آشنا شده باشید و مزایای استفاده از آن را درک کرده باشید. همچنین اگر در مقاله معرفی کد ادیتور آنلاین قصد داشتیم بیشتر از 15 کد ادیتور را معرفی کنیم، مطمئناً می‌توانستیم به Codenvy، Koding، Orion، ShiftEdit و CodeTasty هم اشاره کنیم.

 

15 ابزاری که به عنوان بهترین کد ادیتور آنلاین وب به شما معرفی شد، جزء بهترین ابزار‌ها هستند. در صورت تمایل می­توانید بر حسب سطح نیاز و نوع فعالیت خود، هر یک از این ابزارها را مورد استفاده قرار دهید.

نظرات

ثبت نظر جدید

این مطلب هنوز هیچ نظری نداره، تو اولیش رو بنویس :)