50 درصد تخفیف تابستانه سبزلرن رو از دست نده از دستش نمیدم!
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز

آموزش کامنت گذاری در جاوا اسکریپت

کامل بهرامی
1402/12/23
307
آموزش کامنت گذاری در جاوا اسکریپت

کامنت‌ گذاری در جاوا اسکریپت به عنوان توضیحاتی برای کد استفاده می‌شود که این توضیحات به کاربر کمک می‌کند که کدهای نوشته شده را بهتر درک کند. برای کامنت گذاری در جاوا اسکریپت، از دو نوع رویکرد استفاده می‌شود: کامنت‌های تک خطی که با دو علامت اسلش // شروع می‌شوند و کامنت‌های چندخطی که با /* آغاز و با */ پایان می‌یابند. این کامنت‌ها برای توضیح و توسعه کد بسیار مفیدند. بحث کامنت گذاری در جاوا اسکریپت بخش مهمی از آموزش جاوا اسکریپت است که در این مطلب از مجله سبز لرن می‌خواهیم که بحث کامنت‌ها را با زبانی ساده و روان به کاربران ارائه کنیم.

آموزش جاوا اسکریپت

کامنت گذاری در جاوا اسکریپت

وقتی کدی را می‌نویسیم، بیشتر به این جنبه فکر می‌کنیم که کامپیوتر چگونه آن را درک می‌کند و به خوانایی و درک آن برای کاربران انسانی کمتر توجه می‌شود. افزایش وضوح و خوانایی کد برای کاربران انسانی به همان اندازه وضوح و خوانایی کد برای ماشین‌ها مهم است. شما به عنوان یک برنامه نویس چه به تنهایی یا با یک تیم کار کنید، بسیار مهم است که نحوه کامنت گذاشتن در زبان برنامه نویسی مورد استفاده خود را یاد بگیرید.

کامنت‌ها یادداشت‌هایی هستند که ما در کد خود می‌نویسیم و کامپیوتر آن‌ها را نادیده می‌گیرد. آن‌ها نحوه عملکرد کد را تغییر نمی‌دهند اما می‌توانند به توضیح آنچه که کد قرار است انجام دهد کمک کنند. به‌عنوان یک توسعه‌دهنده، تلاش برای درک کدهایی که توسط شخص دیگری به خوبی توضیح داده نشده است، می‌تواند واقعاً خسته‌کننده باشد و حتی کد خود شما پس از مدتی می‌تواند گیج کننده باشد.

نوشتن کامنت‌ها در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای خوانایی، قابلیت نگهداری و همکاری توسعه‌دهندگان بسیار حیاتی است. کامنت‌ها به عنوان یادداشت‌های درون کد، توضیحاتی راجع به عملکرد و منطق کد فراهم می‌کنند.

اهمیت کامنت گذاری در جاوا اسکریپت

نوشتن کامنت در جاوا اسکریپت از رویکردهای مختلفی مفید و لازم است. از مهم‌ترین جنبه‌هایی که می‌توان اهمیت کامنت‌ گذاری را در آن مشاهده کرد؛ می‌توان مواردی مانند، افزایش وضوح کد، تسهیل همکاری، نگهداری آسان و اشکال‌زدایی آسان را نام برد.

افزایش وضوح کد

کامنت‌ها به کدهای ما وضوح می‌دهند و این کار به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا هدف و عملکرد کد را بهتر درک کنند. در اصل کامنت‌ها به عنوان نوعی راهنما عمل می‌کنند، به خصوص هنگامی‌که پس از مدت‌زمانی نیاز به بازبینی کد‌های قدیمی داریم. به‌عنوان مثال، کد بدون کامنت زیر را در نظر بگیرید:

function calculateTotal(price, quantity) {
    return price * quantity;
}

let totalPrice = calculateTotal(25, 5);
console.log(totalPrice); // Output: 125

در نگاه اول تشخیص دادن اینکه کد چه کاری انجام می‌دهد، برای ما کار سختی است. حالا، با اضافه کردن کامنت‌ها برای افزایش خوانایی کد داریم:

تابع برای محاسبه کل هزینه//

function calculateTotal(price, quantity) {
    return price * quantity;
}

محاسبه قیمت کل 5 اقلام با هرکدام 25 دلار//

let totalPrice = calculateTotal(25, 5);
console.log(totalPrice); // Output: 125

با کامنت‌ گذاری در جاوا اسکریپت، مفهوم هر بخش از کد به طور قابل‌فهمی مشخص می‌شود و همچنین خوانایی آن افزایش می‌یابد.

تسهیل همکاری

در یک محیط تیمی، کامنت‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا با هم ارتباط برقرار کنند و این ویژگی امکان همکاری بهتر را فراهم می‌سازند. تصور کنید که در یک تیم مختلف توسعه‌دهندگان به بخش‌های مختلف یک پروژه مشغول هستند و هرکدام برای برقرار ارتباط مؤثر از کامنت‌ها استفاده می‌کنند. کامنت‌های درج شده به درک کد توسط اعضای تیم کمک می‌کنند. مثال زیر برای بیان این هدف است:

// Function to validate email format
function validateEmail(email) {
    // Regular expression to check email format
    const emailRegex = /^[^\s@]+@[^\s@]+\.[^\s@]+$/;
    return emailRegex.test(email);
}

 

در یک محیط همکاری، توسعه‌دهنده‌ای دیگر به سرعت هدف تابع validateEmail را به دلیل کامنت می‌فهمد که باعث می‌شود تیم بهتر کار کند. بدون کامنت‌ها درک حقایق پشت کد کمی دشوار و زمان‌برتر خواهد بود.

نگهداری و اشکال‌زدایی آسان کد

کدی که به خوبی کامنت شده باشد، نگهداری و رفع اشکال آسان‌تری دارد و این قابلیت نیز یکی دیگر از مزایای کامنت گذاری در جاوا اسکریپت است. کامنت‌ها مسائل پیچیده در کد را برجسته می‌کنند، دلیل راه‌حل‌های خاص را مشخص کرده و در یافتن اشکالات به کاربران کمک خواهند کرد. کامنت‌ها در اشکال‌زدایی و نگهداری کد نیز بسیار مؤثر واقع می‌شوند. کد زیر را با کامنت‌های مربوطه در نظر بگیرید:

// Function to find the largest number
function findMax(num1, num2) {
    /* Using the greater than operator to compare num1 and num2 Using the greater than operator to compare
   and return the larger number */
    return (num1 > num2) ? num1 : num2;
}

اگر یک اشکال به وجود آید یا تغییراتی نیاز باشد، کامنت منطق استفاده شده را روشن کرده و در اشکال‌زدایی سریع یا به‌روزرسانی‌ها کمک می‌کند.

بهترین روش درج کامنت در جاوا اسکریپت

در کامنت گذاشتن در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و سایر زبان‌های برنامه نویسی توجه به یک سری مسائل و جزئیات به ما کمک می‌کند که کامنت‌های بهتری در کدهای خود درج کنیم. در ادامه بهترین روش‌ها برای کامنت گذاری در جاوا اسکریپت آورده شده است.

استفاده از کامنت‌های توصیفی

استفاده از کامنت‌های توصیفی برای توضیح هدف توابع، متغیرها یا منطق پیچیده. اهمیت زیادی دارد. این کار به سایر توسعه‌دهندگان، شامل خودتان در آینده، کمک می‌کند تا قصد کد را به خوبی درک کنید.

// Function to calculate the area of ​​a circle
function calculateCircleArea(radius) {
    return Math.PI * radius * radius;
}

کامنت‌های توصیفی مانند کامنت بالا توضیح هدف توابع یا عملیات را شرح می‌دهند و در درک بهتر کد به ما کمک می‌کنند.

اجتناب از اضافه کردن کامنت‌های زیاد

هرچند کامنت‌ها مفید هستند اما اضافه کردن کامنت‌های بیش از حد می‌تواند کد را پیچیده و ناخوانا کند. هدف این است که تعادلی میان درج کامنت و اندازه کدهای نوشته شده برقرار کنیم. مثال زیر را در نظر بگیرید.

// Variable to store user data
let userData = fetchUserData() ; // User data is received from the server

 

در این مورد، کامنت اول و کامنت دوم معنا و مفهوم یکسانی دارند و ذكر هر دوی آن‌ها در کد هیچ توجیهی ندارد. اجتناب از اضافه کردن کامنت‌های زیاد باعث حفظ وضوح کد می‌شود که توجه به این نکته در کامنت گذاری در جاوا اسکریپت اهمیت خاصی دارد.

به‌روزرسانی منظم کامنت ها

همان‌طور که کد تغییر می‌کند، باید اطمینان حاصل کنید که کامنت‌ها همچنان دقیق و هماهنگ با تغییرات کد باشند. کامنت‌های قدیمی می‌توانند به ابهام بیانجامدند. مثال زیر را در نظر بگیرید:

// Function to calculate the area of ​​a rectangle
function calculateRectangleArea(length, width) {
    return length * width;
    // Updated comment: Area is calculated by multiplying length and width
}

اطمینان از اینکه کامنت‌ها با عملکرد یا منطق فعلی کد هماهنگ باشند برای مستندسازی دقیق کدهای ما امری بسیار حیاتی است.

کامنت گذاری بخش‌های پیچیده کد

زمانی که با الگوریتم‌های پیچیده یا راه‌حل‌های غیرمعمول سر و کار دارید، کامنت‌های جزئی و دقیق که منطق را توضیح می‌دهند بسیار مفید هستند.

// A function to perform a complex calculation
function performComplexCalculation(data) {
    /*
   Complex logic includes several steps:
   Step 1: Data preprocessing
   Step 2: Calculation based on pre-processed data
   Step 3: The final result
    */
  // Complex calculation logic
}

برای الگوریتم‌های پیچیده یا فرآیندهای چندمرحله‌ای، کامنت‌های جزئی که هر مرحله را توضیح می‌دهند، به طرز چشمگیری در درک کد کمک می‌کنند.

آموزش جاوا اسکریپت

انواع کامنت در جاوا اسکریپت

در بخش‌های بالا با اهمیت Comment گذاری در جاوا اسکریپت و بهترین شیوه‌های آن آشنا شدیم. در این بخش از مطلب می‌خواهیم انواع کامنت و نحوه نوشتن آن‌ها را در جاوا اسکریپت یاد بگیریم.

کامنت‌های یک خطی

در جاوا اسکریپت، کامنت‌های یک خطی با علامت دو اسلش روبه‌جلو // استفاده می‌شوند که برای توضیحات مختصر یا حاشیه‌نویسی خطوط خاص مناسب هستند. به خاطر داشته باشید که بین دو اسلش هیچ فضای اضافی وجود ندارد. مثال: زیر برای بیان این هدف است:

// This function calculates the square of a number
function square(number) {
    return number * number;
}

کامنت درون‌خطی

کامنت‌های تک خطی هنگامی‌که در انتهای یک خط کد ظاهر می‌شوند، به عنوان کامنت‌های درون‌خطی مشهور هستند.

let x = 99 // Assigning a numerical value to x
let y = x + 2; // Assign the sum of x + 2 to y

کامنت‌های درون‌خطی می‌توانند برای حاشیه‌نویسی سریع در برخی از قطعه‌های کد کوچک و خاص مورد استفاده قرار گیرند. از آنجا که کامنت باید فقط به خط دقیقی که روی آن نوشته شده مرتبط باشد، این نوع کامنت بهترین نوع کامنت گذاری در جاوا اسکریپت است.

به خاطر داشته باشید که راهی برای پایان دادن به یک کامنت یک خطی وجود ندارد، بنابراین باید مطمئن شوید که هیچ کدی بعد از نوشتن // نمی‌گذارید، همان‌طور که در مثال زیر مشاهده می‌شود.

for (let i = 0; i === 10; i++) // A for loop that executes ten times
{
            // Running this code leads to an error in the way the code is written
}

اگرچه کامنت‌های درون‌خطی ممکن است مفید باشند اما باید با احتیاط استفاده شوند. کدی که با تعداد زیادی کامنت درون‌خطی پوشش داده شده باشد، خوانایی چندان بالایی نخواهد داشت.

کامنت های چندخطی

کامنت‌های چندخطی با /* شروع و با */ پایان می‌یابند. این‌ نوع کامنت گذاری در جاوا اسکریپت برای کامنت‌گذاری بلوک‌های کد یا ارائه توضیحات بلند مفید هستند. به خاطر داشته باشید که خط مستقیم و علامت ستاره (*) هیچ فضایی بین آن‌ها ندارند. مثال زیر برای بیان این هدف است:

/*
  This code block finds the largest of two numbers
  and returns the larger number
*/
function findMax(num1, num2) {
     // Logic to find the largest number
    return (num1 > num2) ? num1 : num2;
}

کامنت های بلوکی

کامنت‌های بلوکی نوعی کامنت چندخطی هستند که برای معرفی و توضیح یک بخش از کد استفاده می‌شوند. اغلب این نوع کامنت‌ها در ابتدای یک فایل، یا قبل از یک بلوک کد پیچیده قرار می‌گیرند.

/*
Start and call the greetUser function
To assign a user name to a constant and print
A congratulatory message
*/

function greetUser() {
            const name = prompt("What is your name?");
            console.log("Hello ," + name + "! How are you?");
}

greetUser();

گاهی اوقات ممکن است نسخه‌ای کمی اصلاح‌شده از دستورالعمل کامنت بلوکی را ببینید که با /** شروع‌شده و شامل ستاره‌ها در سراسر طرف چپ بلوک کامنت می‌شود.

/**
* Constant initialization with an array of strings
* Run the loop through each item in the array
* and print it in the console
*/

const seaCreatures = ["Shark", "Fish", "Octopus"];

for (const seaCreature of seaCreatures) {
  console.log(seaCreature);
}

 

گاهی این نوع کامنت در جاوا اسکریپت شامل جزئیاتی در مورد فایل برنامه‌نویسی نیز می‌شود، از جمله نام اسکریپت، نسخه و نویسنده.

اگر شما یک مبتدی در جاوا اسکریپت هستید، ممکن است تا حد لازم برای یادگیری و درک کدی که می‌نویسید، کامنت‌ها را با جزئیات بنویسید. با

کامنت‌های JSDoc

JSDoc نوعی روش استاندارد برای افزودن کامنت‌ها به کد جاوا اسکریپت است که امکان تولید خودکار مستندات را فراهم می‌کند. این نوع کامنت گذاری در جاوا اسکریپت از دستورالعملی خاص برای توصیف توابع، پارامترها، مقادیر بازگشتی و غیره استفاده می‌کند. مثال زیر برای بیان این هدف است:

/**
* Calculate the area of ​​a rectangle
 @ *param {number} length  - length of the rectangle
 @ * param {number} width  - width of the rectangel
 - @ *returns {number}  - rectangle area
 */
function calculateArea(length, width) {
    return length * width;
}

استفاده از کامنت در جاوا اسکریپت برای آزمایش کد

کامنت‌ها همچنین می‌توانند برای جلوگیری سریع و آسان از اجرای کد برای مقاصد آزمون و اشکال‌زدایی استفاده شوند. اگر در بخشی از کدی که نوشته‌اید خطا وجود داشته باشد، کامنت گذاری برخی از بخش‌ها باعث می‌شود که اجرای آن‌ها متوقف شود و می‌تواند در تعیین مکان منبع مشکل مفید باشد.

// Function to add two numbers
function addTwoNumbers(x, y) {
  let sum = x + y;
  return sum;
}

// Function to multiply two numbers
function multiplyTwoNumbers(x, y) {
  let product = x * y;
  return product;
}

/* In this example, we comment out the addTwoNumbers function
And we prevent its implementation. The only function
multiplyTwoNumbers will be executed
*/
// addTwoNumbers(3, 5);
multiplyTwoNumbers(5, 9);

هر دو کامنت‌های یک خطی و کامنت‌های بلوکی می‌توانند برای کامنت گذاری کد استفاده شوند.

توجه: کامنت گذاری کد فقط باید در زمان تست انجام شود. نباید بخش‌هایی از کد را که به صورت کامنت گذاری شده‌اند در اسکریپت نهایی خود رها کنیم.

مزایا و معایب کامنت گذاری در جاوا اسکریپت

مزایا و معایب کامنت گذاری در جاوا اسکریپت به شرح زیر است:

مزایا:

 1. افزایش قابلیت فهم کد: کامنت‌ها به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند تا منطق و عملکرد کد را بهتر فهمیده و درک کنند. این بخصوص برای کدی که پیچیده است یا استفاده‌های خاصی دارد مفید است.
 2. تسهیل همکاری: با استفاده از کامنت‌ها، توسعه‌دهندگان می‌توانند با یکدیگر در مورد نحوه عملکرد کد و جزئیات پیاده‌سازی ارتباط برقرار کنند.
 3. یادآوری: کامنت‌ها می‌توانند به توسعه‌دهندگان کمک کنند که اطلاعاتی که ممکن است به زودی فراموش شوند را یادآوری کنند، این قابلیت زمانی مفید است که شما یا دیگر توسعه‌دهندگان نیاز دارید که به کدهای پیشین خود دسترسی پیدا کنید.

معایب:

 1. به‌روزرسانی نادرست: اگر کامنت‌ها به‌روزرسانی نشوند، ممکن است با کد منطقی مغایرت داشته باشند و اطلاعات نادرستی را ارائه دهند که موجب اشتباهات در برنامه نویسی می‌شود.
 2. سردرگمی: در برخی موارد، کامنت‌های اضافی یا ناهنجار می‌توانند سردرگمی ایجاد کنند و باعث شود توسعه‌دهندگان به‌جای کمک به فهمیدن کد، دچار اشتباهاتی در درک کد شوند.

استفاده از کامنت‌ها در جاوا اسکریپت با دقت و با توجه به منطق و نیازهای پروژه مفید است.

یادگیری جاوا اسکریپت به صورت پروژه محور

کامنت‌گذاری در کد جاوا اسکریپت عملی ضروری در توسعه نرم‌افزار است. این عمل، درک کد را بهبود می‌بخشد، در همکاری به کاربران کمک می‌کند و نگهداری و اشکال‌زدایی را آسان‌تر خواهد کرد. با پیروی از بهترین روش‌ها و استفاده از انواع مختلف کامنت‌ گذاری در جاوا اسکریپت، می‌توانیم کدهایی ایجاد کنیم که درک آن‌ها آسان باشد و در عین حال قابلیت نگهداری و اشکال‌زدایی بهتری داشته باشند.

اگر دوست دارید جاوا اسکریپت را با رویکردی متفاوت و به صورت کاملاً عملی یاد بگیرد باید ضمن تلاش و صرف هزینه زمانی، باید از منابع آموزشی معتبری نیز استفاده کنید. با خواندن مقالات وب و حتی دیدن برخی از فیلم‌های آموزشی شاید بتوانید بر بخش کوچکی از این زبان برنامه نویسی تسلط یابید. برای یادگیری اصولی و حرفه‌ای جاوا اسکریپت توصیه ما به شما استفاده از دوره آموزش صفر تا صد جاوا اسکریپت سبز لرن است. در این دوره با پشتیبانی اساتید، با رویکردی کاملاً متفاوت جاوا اسکریپت را یاد خواهید گرفت.

آموزش جاوا اسکریپت

نظرات
ثبت نظر جدید

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

آموزش جاوا اسکریپت