50 درصد تخفیف تابستانه سبزلرن رو از دست نده از دستش نمیدم!
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز

آینده شغلی برنامه نویسی در ایران چطور خواهد بود؟ – بررسی بازار کار برنامه نویسی از جنبه های مختلف

محمدامین سعیدی راد
1400/09/25
327
آینده شغلی برنامه نویسی در ایران چطور خواهد بود؟ – بررسی بازار کار برنامه نویسی از جنبه های مختلف

آینده شغلی برنامه نویسی در ایران

آینده شغلی برنامه نویسی در ایران چطور خواهد بود؟ اگر شما در حوزه وب فعالیت بکنید یا به آن علاقه داشته باشید، قطعا بحث درامد و بازار کار یکی از دغدغه های اصلی شماست. در مقاله های قبلی به اندازه کافی در مورد بازار کار برنامه نویسی و تکنولوژی های مختلف مرتبط با آن صحبت کردیم.

طبق مقاله های قبلی قطعا اطلاع دارید که فعل حال برنامه نویسی بازار کار خیلی خوبی در ایران و جهان دارد. یکی از مزیت های حوزه برنامه نویسی این است که شما می توانید به صورت فریلنسری (دورکاری و ریموت) نیز وارد بازار کار شده و کسب درامد کنید. مخصوصا این که می توانید به طور ریموت با شرکت های کشور های خارجی همکاری کرده و به دلیل اقتصاد ضعیف ایران، درآمد های بالایی داشته باشید.

اما بحث اینجاست که آیا این بازار همیشه به این اندازه داغ و پابرجا خواهد ماند؟ امروزه یکی از دغدغه هایی که برنامه نویسان دارند این است که آیا در آینده هوش مصنوعی و ربات های مختلف جای برنامه نویسان را خواهند گرفت یا نه؟!

در این مقاله قصد داریم در مورد آینده شغلی برنامه نویسی در ایران صحبت کرده و مطالب مهم در این زمینه را مورد بررسی قرار دهیم.

اموزش پایتون

نتیجه گیری بر اساس استارتاپ های مختلف

اجازه دهید آینده شغلی برنامه نویسی در ایران را با ابتدا با استفاده از استارتاپ ها پیش بینی کنیم.

اگر بخواهم استارتاپ را در یک کلمه معنی کنم، استارتاپ را کسب و کار اینترنتی در نظر بگیرید.

امروزه استارتاپ های زیادی در در ایران راه اندازی شده اند؛ مثل دیجی کالا، اسنپ، ماکسیم، اسنپ فود، هف هشتاد، وب سایت های آموزشی مثل سبزلرن و … .

استارتاپ با هدف برطرف کردن یک مشکل از مشکلات مردم پیاده سازی می شود و این از ویژگی بارز و اصلی هر استارتاپ است. استارتاپی که نتواند مشکلی را برطرف کند، دیر یا زود شکست می خورد.

به عنوان مثال استارتاپ دیجی کالا امکان خرید را راحت تر کرده است. شما برای خرید یک کالا هیچ نیازی به بیرون رفتن از خانه خود ندارید و می توانید با یک موبایل یا لپتاپی که دارید به سایت دیجی کالا رفته و هر کالایی که نیاز دارید را سفارش داده و آن را درب منزل دریافت کنید. پس دیجی کالا مشکل سختی خرید را راحت تر کرده است.

یا به عنوان مثال استارتاپ اسنپ را در نظر بگیرید. شما قبل از تولد اسنپ برای جابجا شدن در شهر باید با تاکسی تلفنی تماس می گرفتید و امکان داشت آن لحظه تاکسی نداشته باشند، امکان داشت راننده مبدا یا مسیر شما را نشناسد، امکان داشت شما شماره تلفن نزدیک ترین آژانس را نداشته باشید و … چندین مشکر دیگر.

اما اسنپ نه تنها همه این مشکلات را حل کرده است بلکه قابلیت های بهتر و بیشتری نیز در اختیارتان قرار می دهد، برای سفر های شما کد تخفیف در نظر می گیرد و … .

پس تا این قسمت متوجه شدید که رفته رفته تمام کار ها اتوماتیک، آنلاین و خودکار می شوند و این کار توسط برنامه نویسی انجام می شود.

پس اگر امروز برنامه نویسی بازار کار فوق العاده ای دارد، بدون شک در آینده بازار کار فوق العاده تری خواهد داشت.

بنا به صحبت هایی که در این قسمت شد، آینده شغلی برنامه نویسی در ایران رو به رشد و در آینده بازار کار بهتری نسبت به امروز خواهد داشت.

آینده شغلی برنامه نویسی در ایران نیاز به برنامه نویس

در حوزه بازاریابی و مارکتینگ مهم ترین مبحث ایجاد نیاز است. به این شکل که اگر شما می خواهید محصولی را به مشتری مورد نظر خود بفروشید، ابتدا باید حس نیاز به آن محصول را در مشتری ایجاد کنید. این مورد از مارکتینگ را اینجا مطرح کردم تا در انتهای همین بخش به این نتیجه برسیم که جامعه به برنامه نویسی نیاز دارد.

خب امروزه شرکت، کارخانه، تولیدی سازمان های زیادی در ایران وجود دارند. تقریبا تمام این سازمان های ذکر شده برای معرفی خود و ارائه خدمات نیاز به وب سایت یا اپلیکیشن موبایل دارند.

به عنوان مثال شما شهرداری را در نظر بگیرید. روزانه ممکن است افراد زیادی به بخش های مختلف این اداره مراجعه کنند و مدیریت این همه افراد کار راحتی نیست و از معایبش می توان اتلاف وقت، احتمال رعایت نشدن بهداشت، معطل شدن و … اشاره کرد.

دقیقا برای برطرف کردن این مشکلات باید تمام اداره ها باید یک وب سایت داشته باشند (البته الان هم خیلی از ادارات وب سایت دارند) که اگر شخصی با قسمتی از آن اداره کاری داشته باشد، نیازی به مراجعه حضوری نباشد و از طریق وب سایت به صورت آنلاین کار خود را انجام دهد.

اصلا اگر به همچین مواردی هم توجه نکنید کافی است یک نگاه به اطراف خود بیندازید، متوجه خواهید شد که همه چیز در حال آنلاین شدن است و همه این کار ها توسط برنامه نویسی انجام می شوند. این یعنی برنامه نویسی نیاز جامعه است و اگر برنامه نویسی نباید خیلی از کسب و کار ها نابود شده و در نتیجه جامعه فلج می شود.

هر روز که می گذرد شرکت ها و سازمان های مختلفی به وجود می آیند و همه آن ها برای شناخته شدن و ارائه خدمات نیاز به آنلاین شدن دارند.

دقیقا همین “نیاز داشتن” باعث می شود برنامه نویسی رفته رفته پر رنگ تر شده و بازار کار بهتری داشته باشد.

هوش مصنوعی، یک تهدید واقعی برای برنامه نویسی

امروزه حوزه هوش مصنوعی نیز به خوبی در کشور های مختلف جای خود را گرفته است و برخی از برنامه نویسان از این موضوع نگران هستند که آیا ممکن است در آینده هوض مصنوعی بتواند جای برنامه نویسی را بگیرد یا نه.

اما این موضوع هرگز اتفاق نخواهد افتاد. چون اولا هوض مصنوعی نیز توسط خود برنامه نویسان کنترل و مدیریت می شود. دوما این که هوش مصنوعی اتفاقا کار انسان ها را راحت تر خواهد کرد.

ممکن است دقیقا مثل امروزه که خیلی از کسب و کار های سنتی از بین رفته اند هوش مصنوعی نیز باعث از بین رفتن بیشتر آن ها شود، اما هرگز لطمه ای به خود برنامه نویسان وارد نخواهد کرد.

برنامه نویسی و ورود آن به حوزه آموزش

در این روز ها متاسفانه ویروسی به اسم کرونا به جان کشور ها افتاده است و باعث تعطیل شدن تمام مدارس، آموزشگاه ها و دانشگاه ها شده است. اما با وجود این همه تعطیلی مردم باز هم می توانند آموزش ببینند و درس های خود را پاس کنند.

افراد هنوز هم می توانند به کمک شبکه های مجازی و تکنولوژی های مرتبط با آن ها تحصیلات خود را بگذرانند.

اما این همه شبکه ها و کلاس های مجازی که برگزار می شود، توسط چه کسانی امکان پذیر شده است؟ آفرین، توسط برنامه نویسان.

درست است که ویروس کرونا ضربه های زیادی به کشور زد، اما تنها خوبی که داشت این بود که کشور ایران بیشتر با حوزه آموزش آنلاین آشنا شده و از آن استفاده بکند.

همان طور که الان در کشور های مختلف خارجی آموزش ها به صورت آنلاین است، در آینده ایران نیز آموزش ها به شکل مجازی خواهند بود و برنامه نویسی به حوزه آموزش نیز نفوذ خواهد کرد

.

تصمیم گیری بر اساس ویژگی های بازار کار

برنامه نویسی شغلی است (البته من بهش میگم هنر و خلاقیت) که ویژگی های بسیار فوق العاده ای دارد.

از ویژگی های فوق العاده این بازار می توان به معیار های استخدام ها، فریلنسری، درآمد بالا و … اشاره کرد.

برای اثبات صحت این ویژگی ها باید به سایت هایی که در زمینه بازار کار و استخدام فعالیت می کنند مثل جابینجا، کوئرا، جاب ویژن و … مراجعه کرده و ویژگی های فرصت های شغلی مختلف را مورد بررسی قرار داد.

تصویر زیر معیار های یک آگهی استخدامی برای فریمورک ری اکت است:

آینده شغلی برنامه نویسی در ایران

همان طور که مشاهده می کنید اصلا برای شرکت استخدامی مهم نیست که شما آقا هستید یا خانوم، خدمت سربازی رفتید یا نه، چه مدرک تحصیلی دارید و … .

حتی برای خیلی از شرکت های برنامه نویسی مهم نیست که شما در شهر مورد نظر آن ها هستید یا نه و به صورت دورکاری با شما همکاری می کنند و شما از این طریق کسب درآمد می کنید.

بنا به ویژگی های ذکر شده نتیجه می گیریم که سالانه افراد زیادی وارد این حوزه می شوند و رفته رفته جامعه برنامه نویسان ایران بزرگ و بزرگ تر شده و بازار کار نیز بهتر می شود.

ممکن است در این قسمت برایتان سوال پیش بیاید که اگر سالانه افراد زیادی وارد این حوزه شوند، بازار کار در بلند مدت اشباع نخواهد شد؟

در قسمت بعد به این سوال می پردازیم.

اگر بازار کار برنامه نویسی اشباع شد چی؟

این یکی از مهم ترین سوالاتی است که برای افرادی که به تازگی وارد حوزه برنامه نویسی شده اند پیش می آید.

قطعا اطلاع دارید که در همین لحظه هم افراد بسیار زیادی در حوزه برنامه نویسی مشغول هستند و به روش های مختلف از این حوزه کسب درآمد می کنند اما همچنان هیچ خبری از اشباع شدن نیست.

دلیل اشباع نشدن بازار کار برنامه نویسی این است که فقط و فقط افرادی می توانند وارد بازار کار شوند که دارای مهارت و تخصص بالایی باشند.

از طرفی خیلی از افراد با کلی آب و تاب وارد این حوزه می شوند، بعد از مدت کوتاهی به دلیل وجود خطا هایی که در حین کار با آن ها برخورد می کنند، از برنامه نویسی زده می شوند و انگیزه خود را از دست می دهند و با نا امیدی تمام این حوزه را ترک می کنند.

راز بی انگیزه نشدن در حوزه برنامه نویسی این است که دلیل ورود شما به این حوزه فقط و فقط علاقه باشد. چون اگر به آن علاقه داشته باشید قطعا با مشکلات و اذیت های آن دست و پنجه نرم می کنید و آن ها را تحمل می کنید تا در بلند مدت بتوانید مهارت و تخصص را به دست آورید.

اما خیلی از دوستان با تبلیغات کلاهبرداران این حوزه یا به دلیل درامد بالای آن وارد این حوزه می شوند و چون که علاقه ای در کار نیست، دیر یا زود قطعا از برنامه نویسی زده شده و آن را کنار می گذارند.

پس نگران اشباع شدن آن نباشید، چون هیچ وقت اشباع نخواهد شد.
چون:

  1. درصد بالایی از افراد که وارد این حوزه می شوند، بعد ها این حوزه را ترک می کنند.
  2. درصد بالایی از افراد هم نمی توانند به سطح متخصص و حرفه ای برسند، در حالی که بازار کار فقط و فقط به افراد متخصص نیاز دارد و برنامه نویس های ضعیف یا سطح پایین نمی توانند وارد بازار کار برنامه نویسی شوند.

می توانیم این طور نتیجه بگیریم که اگر شما یک برنامه نویس متخصص و حرفه ای باشید، همیشه بازار کار به شما نیاز دارد و شما می توانید کسب درآمد کنید.

اگر فلان زبان برنامه نویسی منسوخ شد چی؟

خیلی از برنامه نویسان نیز نگران این هستند که زبان مورد علاقه آن ها که با آن کار می کنند منقرض و منسوخ (از کار افتاده) شود.

موضوع منسوخ شدن در حوزه برنامه نویسی بسیار رواج دارد و ممکن است هر لحظه یک زبان برنامه نویسی ایجاد شده و یا یک زبان موجود از بین رفته و منسوخ شود.

در همچین موقعیت ها برنامه نویسانی شکست می خورند که خودشان را به یک زبان خاص محدود کردند و اگر روزی اتفاقی برای آن زبان بیفتد دیگر ‌نمی توانند با زبان یا فریمورک دیگری کد نویسی بکنند‌

پس طبق نتیجه گیری که می توانیم از این صحبت ها بکنیم، این وسط برنامه نویسی موفق است که خودش را به زبان یا فریمورک خاصی محدود نکند و فقط مفهوم کلی و اساس موضوع را یاد بگیرد.

اگز شما اساس و پایه را یاد بگیرید و بعدا زبان برنامه نویسی مورد علاقه شما منسوخ شده و زبان جدیدی جایگزین آن شد، شنا به راحتی می توانید سوئیچ کنید روی زبان جدید و به راحتی تمام با تکنولوژی جدید کار کنید.

پس به هیچ وجه خودتان را به تکنولوژی خاصی محدود و وابسته نکنید تا بتوانید همیشه بدون هیچ نگرانی و دغدغه ای به کارتان برسید.

آینده شغلی برنامه نویسی (وب) با وجود سایت ساز ها

آینده شغلی برنامه نویسی در ایران

همان طور که می دانید وب سایت های متعددی مثل webzi.ir یا portal.ir وجود دارند نه در مدت زمان خیلی کم یک وب سایت را در اختیار شما قرار می دهند و علاوه بر مدت زمان کم هزینه آن ها نیز پایین است.

یکی از نگرانی ها و دغدغه های دوستانی که به تازگی وارد این حوزه می شوند همین سایت ساز ها است.

اما سایت هایی که با سایت ساز ها ساخته می شوند نسبت به سایت هایی که کد نویسی می شوند چند نثطه ضعف دارند که یکی از آن ها سرعت پایین است.

اما مهم ترین و بد ترین ضعفی که سایت ساز ها دارند این است که قابلیت کاستوم سازی (سفارسی کردن) بسیار پایینی دارند‌.

همان طور که می دانید در دنیای برنامه نویسی همه چیز با کد انجام می شود اما زمانی که شما سایتی را با سایت ساز می سازید، هیچ کدی را نمی نویسید! فقط با قابلیت هایی مثل فتوشاپ قسمت های مختلف وب سایتتان را کنار همدیگر می چینید و انگار سایت را نقاشی می کنید!

اگر چند مدت بعد بخواهید یک قابلیت خاصی به وب سایتتان اضافه کنید، لنگ مانده و به شدت اذیت خواهید شد.

چون که شما کد نویسی بلد نیستید و با یک برنامه نویس طرف نیستید، نمی توانید قابلیت مورد نظرتان را به وب سایتتان اضافه کنید.

حتی سایت ساز های قوی تر و با امکانات تری نسبت به وبزی وجود دارند که باز هم نمی توانند سایت کارآمد با همه امکانات مورد نیاز را به شما (کارفرما) تحویل دهند.

پس تا این قسمت به ناقص و ناکارآمد بودن سایت ساز ها پس بردیم.

به همین دلایلی که ذکر شد افراد سعی می کنند وب سایت خود را دست یک برنامه نویس بسپارند تا این که با سایت ساز طراحی کنند.

از این بابت هم نگران نباشید و اگر شما یک متخصص باشید، سایت ساز نمی تواند هیچ ضربه ای به حوزه کاری شما وارد کند.

اصلا سایت ساز ها به کنار، برخی از دوستان حتی نگران وردپرس نیز هستند! در قسمت بعدی در مورد وردپرس و تاثیر آن در بازار کار برنامه نویسی صحبت خواهیم کرد. سبزلرن 

وردپرس، دشمن بازار کار برنامه نویسی

آینده شغلی برنامه نویسی در ایران

خیلی از برنامه نویسان، بیشتر از سایت ساز ها با وردپرس مخالف هستند. همان طور که می دانید وردپرس یکی از CMS (پنل مدیریت) هایی است که توسط زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده است.

وردپرس ابتدا یک پنل مدیریت ساده بود اما بعد ها با توسعه افزونه ها و پلاگین های مختلف برای آن، امروزه تبدیل به یک ابزار جداگانه برای برنامه نویسی سایت شده است.

به دلیل آسان بودن پیاده سازی سایت با وردپرس، افرادی که وردپرس کار می کنند می توانند با در مدت زمان خیلی کم وب سایت های کاملی را ایجاد کنند و به خاطر آسان بودن و مدت پایین آن هزینه پایینی را از مشتری دریافت می کنند که دقیقا همین موضوع باعث عصبی شدن برنامه نویسان شده است.

اما همان طور که گفته شد وردپرس با زبان PHP پیاده سازی شده است و وب سایتی که به کمک ابزار های مرتبط با وردپرس پیاده سازی می شوند، باز هم همان کد های Html، Css و جاوا اسکریپت را در دل خود دارند.

اگر یک برنامه نویس کد نویسی بلد نباشد و قبل از یادگیری PHP و بقیه تکنولوژی های لازم وارد وردپرس شود، به هیچ وجه نمی تواند تمام انتظارات مشتری را برآرده سازد و برای پیاده سازی آن ها به یک برنامه نویس نیاز دارد.

اگر در شبکه مجازی تلگرام فعالیت داشته باشد، قطعا مشاهده کرده اید که در گروه های مختلف مرتبط با برنامه نویسی افراد سوالاتی مثل “به یک برنامه نویسی PHP مسلط به وردپرس نیازمندم”، “می خواهم یک لایبرری جاوا اسکریپت را در وردپرس استفاده کنم اما بلد نیستم. راهنمایی می کنید؟” می پرسند.

این افراد همان افرادی هستند که بدون یادگیری برنامه نویسی وارد وردپرس شده اند و الان که نیاز به پیاده سازی یک قابلیت خاص در سایت دارند، باید دست به دامن یک برنامه نویس شوند.

در کل این موضوع را بدانید و مطمئن باشید که حتی وردپرس و تکنولوژی های قوی تر از آن نیز نمی توانند کوچک ترین آسیبی به بازار کار برنامه نویسی وارد کنند و اگر شما یک برنامه نویس متخصص باشید، قطعا می توانید درآمد بسیار مناسبی را از بازار کار کسب کنید.

پر درآمد ترین زبان برنامه نویسی در آینده

بدون شک همه تکنولوژی های موجود در حوزه برنامه نویسی بازار کار و محبوبیت خودشان را دارند و هر کدام در آن ها درصدی از بازار کار را به خود اختصاص می دهند و شما هر کدام از آن ها را به طور تخصصی یاد بگیرید، می توانید وارد بازار کار شده و کسب درآمد کنید.

اما برخی از این تکنولوژی ها هستند که بازار کار بهترین نسبت به بقیه تکنولوژی ها دارند و بازار کار به آن ها نیاز بیشتری دارد و بدون شک یکی از مهم ترین معیار های شما برای انتخاب یک تکنولوژی، محبوبیت و بازار کار آن است که محبوبیت و بازار کار رابطه مستقیمی با همدیگر دارند.

اگر بخواهیم به طور المللی به این موضوع بپردازیم، باید به نتیجه آنالیز وب سایت های مربوط به برنامه نویسی مثل استک اور فلو بپردازیم.

آینده شغی برنامه نویسی در ایران

تصویر بالا نتیجه بررسی سایت استک اور فلو بر اساس کاربرانش بود. این نمودار به ما نشان می دهد که در سال 2020 بیشترین سوالی که در این سایت پرسیده شده است زبان جاوا اسکریپت بوده است.

می توان از این نمودار برداشت کرد که جاوا اسکریپت محبوب ترین و پر درآمد ترین زبان حال است که جامعه آماری بسیار گسترده ای دارد.

جاوا اسکریپت ابتدا با هدف داینامیک کردن وب سایت ها ارائه شد اما با توجه به پیشرفتی که تا به حال داشته است، امروزه از آن برای برنامه نویسی کلاینت، سمت سرور، اپلیکیشن های موبایلی، دسکتاپ، هوش مصنوعی، بازی سازی و … نیز استفاده می شود.

اگر شما می خواهید به طور تخصصی وارد این حوزه شوید و معیارتان بازار کار و محبوبیت تکنولوژی است، جاوا اسکریپت یکی از گزینه های انتخابی شما است.

بعد از جاوا اسکریپت زبان پایتون بیشترین کاربرد و بهترین بازار کار را در دنیا دارد. پایتون نیز مثل جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی از نوع اسکریپتی است که در چندین حوزه می توانید از آن استفاده کنید.

اگه اینترنت ملی بشه چی؟!

آینده شغلی برنامه نویسی در ایران

تایتل این بخش رو عامیانه نوشتم و قصد دارم تو این بخش خیلی خودمونی باهاتون حرف بزنم.

آقا این روزا بوی ملی شدن نت میاد و یه سریا میگن که قراره نت رو ملی بکنن. اینو هممون میدونیم که اگه اینترنت نباشه، شغل برنامه نویسی هم متاسفانه نابود میشه و در ادامه اون همه استارتاپ ها هم تعطیل میشن و این یه حقیقت انکار ناپذیره.

اما قرار نیست همچین اتفاقی بیفته.

زیاد نمیخوام سیاسی حرف بزنم یا حاشیه برم اما براتون چند تا موضوع رو میگم تا همچین فکر های بیهوده رو از ذهنتون بندازین بیرون.

ببینید، همچین حرفایی که “نت رو ملی می کنیم” بیشتر شبیه شعار هستن تا واقعیت.

موضوع اول این که ایران از طریق فروش اینترنت ماهانه چندین میلیارد درآمد داره. از طریق همراه اول، ایرانسل، مودم های مخابرات و … و قطعا هیچ کشوری نمیاد همچین درآمد بالایی رو دور بندازه!

موضوع دوم این که پیاده سازی یه سیستمی مثل گوگل هزینه و تخصص به شدت بالایی نیاز داره و ایران این هزینه ها و زیر ساخت ها رو نداره. اگه داشته باشه هم نمیاد تو همچین زمینه ای خرجش کنه! (همین پارسی جو و ذره بین هزارتا مشکل دارن :))

موضوع سوم این که کشور هنوز نتونسته یه شبکه مجازی ملی بسازه، چه برسه به اینترنت ملی! (البته اینترانت)

پس نگران همچین حرفایی نباشین و با انگیزه و انرژی بالا به یادگیریتون ادامه بدین و به محض این که به تخصص رسیدین و مهارت بالایی کسب کردین، میتونید وارد بازار کار بشین و از روش های مختلف کسب درآمد کنین.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردم در مورد آینده شغلی برنامه نویسی در ایران صحبت کنیم.

با دلایلی که در این مقاله ذکر شدند، برنامه نویسی مهره اصلی تکنولوژی و پیشرفت هر جامعه است که هر جامعه برای پیشرفت به آن نیاز دارد و این حس نیاز به آن باعث می شود که روز به روز برنامه نویسی پر رنگ و پر رنگ تر شود.

در مورد ملی شدن اینترنت هم مفصل صحبت کردیم و گفتیم که به هیچ وجه نگرانی در مورد آن نداشته باشید و با انرژی و انگیزه تمام به فکر یادگیری و کسب مهارتتان باشید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده و بهره کافی را از آن برده باشید.

برای درک بیشتر صحبت های این مقاله، پیشنهاد می کنم ویدئوی مربوط به مقاله را حتما مشاهده کنید.

اگر در رابطه با این مقاله سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید حتما در قسمت کامنت های مقاله مطرح کنید تا با همدیگر در ارتباط باشیم. آینده شغلی برنامه نویسی در ایران

نظرات
ثبت نظر جدید

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

آموزش پایتون