طراحی سایت با جاوا اسکریپت

محمد رحمانیان
1402/12/25
1358
طراحی سایت با جاوا اسکریپت

طراحی وب و زبان برنامه نویسی Java Script به شکل خاصی به یکدیگر مرتبط هستند. از دهه 1990 میلادی و معرفی جاوا اسکریپت، این زبان به طور مستمر در طراحی سایت و توسعه وب مورداستفاده قرار گرفت؛ در واقع، این زبان با همین هدف طراحی و منتشر شد. اگر طراحی وب را به یک بدن انسان تشبیه کنیم، کدهای HTML و CSS به عنوان استخوان‌بندی و بافت‌های بدن عمل می‌کنند؛ در حالی که جاوا اسکریپت رفتارها و حرکات بدن را شامل می‌شود. بدون جاوا اسکریپت، سایت ما شبیه یک موجود مرده است که هیچ علائم حیاتی از خود نشان نمی‌دهد!

در ادامه در وبلاگ سبزلرن، به معرفی این زبان، دلایل استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی سایت، مهمترین کاربردهای این زبان، معرفی فریمورک‌های مشهور Java Script در طراحی وبسایت و بازارکار طراحی سایت با این زبان برنامه نویسی می‌پردازیم.

آموزش جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و همه منظوره است که در سال 1995 توسط شرکت مشهور Netscape و توسط فردی به نام برندان آیک ساخته شد. هدف از توسعه این زبان، اضافه کردن قابلیت‌های تعاملی و افزایش جذابیت و بهبود تجربه کاربری (User Experience) کاربران بود. با استفاده از جاوا اسکریپت می‌توانید منوهای کشویی، عناصر گرافیکی، رنگ‌های پویا، انیمیشن‌های حرکتی، دستکاری عناصر HTML و CSS صفحات و ده‌ها موارد دیگر را پیاده سازی کرد.

امکان پیاده سازی امکانات گفته شده با استفاده از Html و CSS ممکن نیست و باید از JS برای پیاده سازی آنها استفاده کنیم. این زبان برنامه نویسی توسط تمامی مرورگرهای مدرن و برخی از مرورگرهای قدیمی پشتیبانی می‌شود و می‌توانید سایت‌هایی جذاب و کاربردی با آن توسعه دهید.

نکته مهم این است که سطح بالا بودن زبان جاوا اسکریپت، به معنی سخت بودن یادگیری آن نیست؛ بلکه به نحوه نوشتن کدهای آن (سینتکس) اشاره دارد که به زبان انگلیسی بسیار نزدیک است. زبان‌های سطح پایین از نظر نوشتار و سینتکس، به زبان ماشین (0 و 1) نزدیک هستند؛ در صورتی که زبان‌های سطح بالا نزدیک به زبان انسان بوده و کدهای آن قابل خواندن و درک توسط کاربران عادی هستند.

از جاوا اسکریپت در حوزه‌ها و شاخه‌های مختلف برنامه نویسی نظیر اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، توسعه اپلیکیشن و بازی، توسعه نرم افزارهای دسکتاپ، هک و امنیت وغیره استفاده می‌شود.

طراحی سایت با جاوا اسکریپت یعنی چه؟

به طور کلی، طراحی سایت به پیاده سازی و توسعه یک سایت با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی و تکنولوژی‌های موردنیاز آن گفته می‌شود که به ما کمک می‌کند یک پایگاه اینترنتی را توسعه و به صورت عمومی منتشر کنیم. در صورتی که این سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی Java Script توسعه پیدا کند، از آن به عنوان طراحی سایت با جاوا اسکریپت یاد می‌شود.

بیش از 95 درصد از سایت‌های مختلف جهان، با استفاده از جاوا اسکریپت توسعه پیدا کرده‌اند یا حداقل در بخش‌هایی از آنها، از جاوا اسکریپت استفاده شده؛ خصوصا در توسعه سمت کاربر یا Front-End که ظاهر سایت و هرچیزی که کاربر در سایت ما می‌بیند را شامل می‌شود.

چرا از جاوا اسکریپت برای طراحی سایت استفاده می‌کنیم؟

چه دلایلی برای طراحی سایت با جاوا اسکریپت و استفاده از این زبان برای توسعه یک سایت وجود دارد؟ در ادامه به طور مفصل به این سوال پاسخ دادیم و مهمترین دلایل استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی سایت را شرح داده‌ایم.

فرآیند یادگیری اسان

یادگیری جاوا اسکریپت برای طراحی سایت بسیار ساده‌تر از دیگر زبان‌های برنامه نویسی است. بعد از تسلط بر زبان‌های Html و CSS می‌توانید به سراغ یادگیری جاوا اسکریپت بروید. تسلط مقدماتی به این زبان در حدود 3 ماه زمان نیاز دارد؛ البته این مقدار برای هر شخص متفاوت است.

هم فرانت اند؛ هم بک اند!

جاوا اسکریپت هزاران فریمورک و کتابخانه بزرگ و کوچک دارد که هرکدام برای اهداف خاصی توسعه پیدا کرده‌اند. استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی فرانت اند، اصلی‌ترین کاربرد این زبان در دنیای برنامه نویسی است؛ اما با انتشار ابزارهایی نظیر Node.js، امکان اجرای کدهای Java Script در سمت سرور نیز فراهم شد. به این ترتیب، با یادگیری این زبان می‌توانید به عنوان یک توسعه دهنده فول استک مشغول به کار شوید.

جامعه قدرتمند و بزرگ

جاوا اسکریپت از بزرگترین و فعال ترین جامعه کاربری در میان زبان های برنامه نویسی برخوردار است. وجود جامعه کاربری بزرگ و فعال، باعث شده میلیون‌ها ابزار و افزودنی‌های مختلف برای جاوا اسکریپت توسعه و منتشر شوند؛ علاوه بر این، در صورتی که به مشکلی در پروژه خود برخورد کنید، می‌توانید به سادگی در یکی از انجمن‌های مربوط به برنامه نویسی نظیر StackOverFlow آن را مطرح کنید.

وجود ابزارهای قدرتمند

در بالا به وجود ابزارهای مختلف برای برنامه نویسی با جاوا اسکریپت اشاره کردیم. به طور کلی، برای انجام هر کاری در جاوا اسکریپت، حداقل 1 فریمورک و چندین کتابخانه وجود دارد و از این نظر، هیچ کمبودی احساس نمی‌شود. استفاده از فریمورک‌ها در جاوا اسکریپت باعث می‌شود روند توسعه پروژه سریعتر و بهینه‌تر انجام شود و کدهای تکراری به صورت خودکار یا با کمترین مقدار کدنویسی انجام می‌شوند.

آینده شغلی روشن

اگر فقط کاربردهای جاوا اسکریپت در طراحی سایت را درنظر بگیریم، می‌توانیم به 3 موقعیت‌های شغلی برسیم. برای مثال:

  • توسعه دهنده فرانت اند
  • توسعه دهنده بک اند
  • توسعه دهنده فول استک

حالا اگر بخواهیم موقعیت‌های شغلی موجود برای توسعه دهنده فرانت اند را درنظر بگیریم، به چندین موقعیت شغلی جداگانه و پردرآمد می‌رسیم. معمولا این موقعیت‌های شغلی با توجه به اهداف شرکت و تکنولوژی‌ها و فریمورک‌های مورداستفاده آنها تنظیم می‌شوند. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توسعه دهنده فریمورک React
  • توسعه دهنده فریمورک Angular
  • توسعه دهنده فریمورک Vue
  • توسعه دهنده فریمورک Ember
  • توسعه دهنده فریمورک Backbone

هرکدام از این موقعیت‌های شغلی، خواهان زیادی دارند و هزاران شرکت در سرتاسر جهان نیاز به استخدام این توسعه دهندگان دارند؛ البته در ایران این موقعیت‌های شغلی به 3 مورد اول محدود می‌شود! در بخش‌های بعدی درباره بازارکار جاوا اسکریپت و فریمورک‌های آن بیشتر صحبت می‌کنیم؛ اما قبل از آن، باید با کاربردهای جاوا اسکریپت در طراحی سایت آشنا شویم.

کاربرد JS در طراحی سایت

در ادامه، به معرفی برخی از مهمترین کاربردهای جاوا اسکریپت در طراحی سایت می‌پردازیم.

تعاملی کردن صفحات وب

قبل‌تر گفتیم که هدف از ساخت زبان جاوا اسکریپت، بهبود تجربه کاربری سایت‌ها با اضافه کردن المان‌های گرافیکی و تعاملی به آنها بود. هدف اصلی از استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی سایت نیز همین است؛ اضافه کردن عناصر گرافیکی، رنگ‌ها و عناصر پویا، ایجاد تعامل بین کاربر و سایت و موارد متعدد دیگر که همگی به بهبود تجربه کاربری کمک می‌کنند!

علاوه بر این، با استفاده از JS امکان اضافه کردن رفتار تعاملی به صفحات وب نیز وجود دارد. یک مثال ساده و دردسترس از این رفتارها، دکمه «بیشتر بخوانید» در صفحات مختلف است. با کلیک روی این دکمه، باقی محتوای قرار داده شده در آن صفحه برای شما نمایش داده می‌شود. در این حالت، سایت یک رفتار تعاملی داشته و در پاسخ به رفتار کاربر (کلیک روی دکمه بیشتر بخوانید)، ادامه محتوا را نمایش می‌دهد. پیاده سازی این قابلیت تنها با جاوا اسکریپت ممکن است و Html و CSS به تنهایی کافی نیست!

توسعه وب‌اپلیکیشن

وب اپلیکیشن یا برنامه‌های تحت وب، نسل جدیدی از نرم افزارها هستند که به جای نصب روی سیستم کاربر، از طریق مرورگر قابل دسترسی و استفاده هستند. مزیت اصلی این نرم افزارها، دسترس‌پذیری بالا و بدون نیاز به بروزرسانی یا نصب نسخه‌های مختلف توسط کاربر هستند. با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و فریمورک‌های قدرتمندش، امکان پیاده سازی برنامه‌های تحت وب در مقیاس‌های مختلف وجود دارد. React.js و Vue.js انتخاب‌هایی عالی برای توسعه وب‌اپلیکیشن با استفاده از Java Script هستند.

توسعه سمت سرور

در گذشته، اگر قصد طراحی یک سایت از صفر تا صد را داشتید، باید علاوه بر Java Script به زبان PHP یا C# نیز تسلط پیدا می‌کردید تا بتوانید بخش بک اند پروژه را پیاده کنید؛ اما امروزه این کار با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و محیط اجرایی Node.js قابل انجام است. علاوه بر این، مشهورترین فریمورک‌های طراحی فرانت اند در حال حاضر نیز دارای یک متا فریمورک برای توسعه سمت سرور هستند. به این ترتیب، نه تنها امکان توسعه فول استک یک سایت با جاوا اسکریپت وجود دارد، بلکه دیگر نیزای به یادگیری یک زبان برنامه نویسی دیگر برای توسعه Back-end نیست. در نتیجه خروجی طراحی سایت با جاوا اسکریپت، به صورت Full JS خواهد بود!

آموزش جاوا اسکریپت

بهترین روش استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی سایت چیست؟

برخی از توسعه دهندگان ترجیح می‌دهد برای طراحی سایت با جاوا اسکریپت، از Vanilla JS استفاده کنند. البته این اصطلاح به یک فریمورک یا کتابخانه اشاره ندارد؛ بلکه به کدهای خالص جاوا اسکریپت گفته می‌شود که بدون هیچگونه فریمورک یا کتابخانه نوشته شده باشند!

اما برخی دیگر از توسعه دهندگان که منابع، شرایط یا نیازهای متفاوتی نسبت به گروه اول دارند، ترجیح می‌دهند از فریمورک‌های مختلف جاوا اسکریپت برای طراحی سایت استفاده کنند. این توسعه دهندگان بسته به نیاز خود، فریمورک مناسب را انتخاب کرده و یاد می‌گیرند تا بتوانند پروژه موردنظر خود را پیاده سازی کنند. در این بین، ممکن است این توسعه دهندگان تصمیم به توسعه بخش Back-end پروژه با جاوا اسکریپت بگیرند. برای این کار نیز فریمورک‌های خاصی توسعه و منتشر شده‌اند.

در ادامه، به معرفی برخی از مشهورترین فریمورک‌های فرانت اند و بک اند برای طراحی سایت با JS می‌پردازیم.

بهترین فریمورک‌‌های طراحی سایت با جاوا اسکریپت

قبل از معرفی این فریمورک‌ها، بهتر است نکته‌ای را بدانید. به طور کلی، فریمورک‌های جاوا اسکریپت در طراحی فرانت اند کاربرد دارند؛ اما برخی از آنها دارای یک فریمورک اختصاصی برای خود هستند که امکان توسعه سمت سرور را برای آنها فراهم می‌کند. این موضوع به مشکلات سازگاری با SEO در رندرگیری CSR در سایت‌های ساخته شده با این فریمورک‌ها مربوط می‌شود؛ اما برای توسعه سمت سرور در سایت‌هایی که بدون استفاده از این فریمورک‌ها توسعه پیدا کرده‌اند نیز راهکارهایی وجود دارد.

ری‌اکت React

فریمورک React یکی از بهترین فریمورک‌های حال حاضر برای توسعه وب و برنامه‌های SPA با جاوا اسکریپت است. این فریمورک توسط شرکت فیسبوک طراحی و ساخته شده و به صورت رایگان منتشر شده است. با استفاده از این فریمورک می‌توانید سایت‌ها و وب‌اپلیکیشن‌های مقیاس پذیر با امکانات و پیچیدگی‌های بالا را توسعه دهید. این فریمورک دارای یک فریمورک دیگر به نام Next.js است که برای توسعه سمت سرور و برطرف کردن مشکلات React.js در SEO کاربرد دارد.

انگولار Angular.js

دومین فریمورک پیشنهادی ما برای طراحی سایت با جاوا اسکریپت، فریمورک Angular.js است که توسط شرکت گوگل منتشر شده است. این فریمورک بسیار قدرتمند بیشتر برای توسعه برنامه‌های بزرگ و سازمانی، سایت‌های بزرگ و پروژه‌های بسیار پیچیده کاربرد دارد و برای توسعه سایت‌های کوچک، چندان مناسب نیست! انگولار نیز درست مانند ری‌اکت، دارای مشکلاتی است که با استفاده از فریمورک Angular Universal پوشش داده شده است.

ویو جی‌اس Vue.js

فریمورک Vue.js به عنوان یک جایگزین کم‌حجم و سبک‌تر برای Angular.js شناخته می‌شود که تقریبا تمام امکانات و ویژگی‌های مثبت انگولار را درون خود جای داده است. استفاده از ویو جی‌اس برای توسعه سایت‌های کوچک تا بزرگ و حتی پروژه‌های سازمانی امکان‌پذیر است؛ اما از آنجایی که این فریمورک به صورت متن‌باز ارائه شده و هیچ سازمان یا شرکت مطرح در زمینه تکنولوژی از آن حمایت نمی‌کند، محبوبیت کمتری نسبت به دو فریمورک قبلی دارد. Vue.js نیز دارای مشکلات مشابه در زمینه SEO است که با استفاده از فریمورک Nuxt.js قابل رفع است.

نود جی‌اس Node.js

تمام فریمورک‌های بالا برای طراحی سایت با جاوا اسکریپت در بخش‌های فرانت اند و بک اند مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ اما در مواردی، ممکن است از هیچکدام از این فریمورک‌ها استفاده نکنید اما نیاز به توسعه بک اند سایت با جاوا اسکریپت داشته باشید. در این زمان، Node.js ظاهر می‌شود.

از نظر فنی، نود جی‌اس دارای امکانات بیشتری نسبت به یک فریمورک است و به نوعی، یک محیط اجرایی real-Time محسوب می‌شود که امکان پردازش و اجرای کدهای JS در سرور را فراهم می‌کند. با استفاده از Node.js می‌توانید سایت خود را تنها با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت توسعه دهید و نیازی به یادگیری یک زبان سمت سرور نظیر PHP نداشته باشید! این یعنی تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فول استک بدون نیاز به یادگیری یک زبان دیگر!

پیشنهاد می‌کنم برای درک اهمیت Node.js و قدرت بالای آن در توسعه سمت سرور، مقاله مقایسه Node.js و PHP را مطالعه کنید!

بازارکار طراحی سایت با جاوا اسکریپت

از نظر درآمدی، طراحی سایت با جاوا اسکریپت یکی از بهترین و پررونق‌ترین حوزه‌های برنامه نویسی محسوب می‌شود. اگر هر سایت کاریابی آنلاین را باز کرده و عبارت فرانت اند را جستجو کنید، حداقل 3 آگهی فعال برای استخدام توسعه دهنده فرانت اند را مشاهده خواهید کرد.

در ایران، وضعیت درآمد توسعه دهندگان این حوزه بسیار مناسب است. یک توسعه دهنده فرانت اند بسته به توانایی‌ها و تخصص خود، بین 10 تا 45 میلیون تومان و بالاتر درآمد دارد؛ این در حالیست که توسعه دهندگان جاوا اسکریپت فول استک ممکن است تا 60 میلیون تومان و بالاتر درآمد داشته باشند.

در کشورهای خارجی نیز درآمد توسعه دهندگان جاوا اسکریپت در وضعیت مطلوبی قرار دارد. در جدول زیر، میانگین درآمد طراحی سایت با جاوا اسکریپت یا همان توسعه فرانت اند در برخی از کشورهای مطرح جمع‌آوری شده است.

موقعیت شغلی آمریکا انگلیس فرانسه آلمان
React 109,000 دلار 57,000 پوند 59,000 یورو 60,000 یورو
Angular.js 94,000 دلار 47,000 پوند 54,000 یورو 50,000 یورو
Vue.js 104,000 دلار 52,000 پوند 49,000 یورو 56,000 یورو

چطور یادگیری جاوا اسکریپت را آغاز کنم؟

تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب حرفه‌ای کار سختی است؛ تنها چیزی که می‌تواند این مسیر را ساده کند، استفاده از آموزش‌های اصولی و مناسب است. یک دوره خوب باید علاوه بر پوشش دادن سرفصل‌های مختلف و آموزش پروژه محور، پشتیبانی تخصصی نیز به دانشجویان ارائه دهد.

دوره جامع آموزش جاوا اسکریپت سبزلرن، یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین دوره‌های آموزش JS به زبان فارسی است. این دوره در سرفصل‌های مختلف و پروژه‌های تمرینی مختلف + پروژه ساخت سایت SPA به شما ارائه می‌شود. همچنین پشتیبانی تخصصی و مادام العمر نیز توسط مدرس دوره به شما ارائه می‌شود؛ به این صورت، حتی اگر چند سال دیگر به مشکلی بربخورید و نیاز به راهنمایی داشته باشید، می‌توانید از طریق بخش پشتیبانی دوره، سوال‌تان را از مدرس بپرسید!

فرصت محدود برای ثبت نام در دوره جامع آموزش جاوا اسکریپت را از دست ندهید!

آموزش جاوا اسکریپت

سوالات متداول

جاوا اسکریپت برای فرانت اند است یا بک اند؟
امکان استفاده از جاوا اسکریپت برای توسعه هر دو بخش سایت‌ها کاربرد دارد. React.js، Angular.js و Vue.js برای توسعه فرانت اند و محیط Node.js به همراه فریمورک‌های Next.js و Nuxt.js در کنار Angular Universal برای توسعه بک اند کاربرد دارند.

طراحی سایت با جاوا اسکریپت یعنی چه؟

به طور کلی، طراحی سایت با جاوا اسکریپت به طراحی بخش فرانت اند سایت گفته می‌شود؛ اما با استفاده از فریمورک‌های مختلف این زبان، می‌توانید قسمت بک اند سایت را نیز توسعه دهید. بنابراین طراحی سایت به جاوا اسکریپت می‌تواند شامل توسعه فرانت اند یا توسعه فول استک باشد!

با جاوا اسکریپت چه سایت‌هایی می‌توان ساخت؟

تقریبا هر سایتی!

جاوا اسکریپت به نوعی سنگ بنای وب است و در هر بخشی از طراحی سایت کاربرد دارد. شما می‌توانید هر نوع سایت با پلتفرم مبتنی بر اینترنت که از طریق مرورگر قابل دسترسی باشد را با استفاده از JS توسعه دهید!

نظرات
ثبت نظر جدید
Delaramfarzad | کاربر
1403/02/26

مفید بود

محمدامین سعیدی راد | مدرس
1403/02/26

🙏❤️

1383___poya___ | کاربر
1402/09/28

خلاصه و مفید:)

آموزش جاوا اسکریپت